Spis posiedzeń Prezydium Senatu


27 stycznia 1999 r. odbyło się 48. posiedzenie Prezydium Senatu.

Szef Kancelarii Senatu Bogdan Skwarka poinformował prezydium o przygotowaniach do debaty nad ustawą budżetową na 1999 r. Ustalono, że w związku z transmisją telewizyjną debata nad ustawą budżetową odbędzie się 29 stycznia br. od godz. 9.00. W związku z tak zaplanowaną transmisją telewizyjną obrad Senatu dot. punktu 1 - ustawa budżetowa, obrady rozpoczną się 28 stycznia o godz. 15.00 od punktu drugiego. Następnego dnia rano planuje się powrócić do punktu 1. Prezydium upoważniło marszałka rozpoczynającego obrady w pierwszym dniu obrad do ustalenia zasad zapisywania się do głosu w dyskusji nad debatą budżetową, celem uniknięcia zamieszania i straty czasu w dniu następnym.

Prezydium przedyskutowało projekt wniosku o stwierdzeniu niezgodności art. 91 ust. 5 w związku z art. 26 ust. 3 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Po zasięgnięciu opinii prezydium marszałek Alicja Grześkowiak zadecydowała skierować ww. wniosek do prezesa Trybunału Konstytucyjnego M. Safjana celem stwierdzenia zgodności tego przepisu z Konstytucją RP.

Przychylając się do prośby prezesa "Wspólnoty Polskiej" Andrzeja Stelmachowskiego, by nie przerywać ciągłości zadań prowadzonych przez wspólnotę, prezydium wyraziło zgodę - wzorem lat ubiegłych - na uruchomienie pierwszej transzy dotacji dającej możliwość wstępnego finansowania zleconych zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Emigracją, przewidzianych do realizacji w roku 1999. Jednocześnie rozważono potrzebę spowodowania kontroli NIK budowy Domu Polskiego w Wilnie.

Prezydium rozpatrzyło prośbę dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" o dofinansowanie udziału zespołu w międzynarodowym festiwalu w Bejrucie, przyznając dotację w wysokości 39.000 zł.

Prezydium przedyskutowało dwa wnioski zgłoszone przez Fundację "Pomoc Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza". Pierwszy wniosek, dotyczący pomocy finansowej w wydaniu kwartalnika "Rota", został odłożony celem zasięgnięcia bliższych informacji, drugi wniosek, dotyczący pomocy w refundacji kosztów biletów lotniczych na trasie z Europy do Australii dla uczestników Polskiego Zespołu Artystycznego "Pierwiosnek" z Baranowicz w tournee koncertowym w Australii, nie uzyskał akceptacji.

Zapoznano się z pismem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bolesława Sulika, informującym że 8 marca br. upływa czteroletnia kadencja rad programowych działających w spółkach publicznej radiofonii, z wyjątkiem Spółki "Polskie Radio" SA Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia SA w Warszawie - Radio dla Ciebie. Nowe składy rad programowych muszą być powołane w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia oraz oddziałach terenowych Spółki "Telewizja Polska" SA wg podanego wykazu w ww. piśmie. W oparciu o przepis zawarty w art. 28 A ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Krajowa Rada; 10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych 5 powołuje z grona osób legitymizujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Kandydatury mają zostać podane przez kluby parlamentarne: AWS, UW, SLD, PSL.

Prezydium zaakceptowało projekt wicemarszałka Andrzeja Chronowskiego zgłoszenia poprawki, w ramach ustawy budżetowej, dotyczącej przesunięcia z inwestycji polonijnych środków ( w wys. 150 tys. zł) na działalność bieżącą Kancelarii Senatu. Wicemarszałek zaproponował ponadto zmianę, związaną z uchwaloną przez Sejm ustawą budżetową, według której - na wniosek sejmowej Komisji Finansów i Budżetu - Kancelaria Senatu ma wypracować dochód w wysokości 500 tysięcy złotych. Ponieważ zadanie to jest niewykonalne z racji nieposiadania przez Kancelarię Senatu praktycznie żadnych źródeł dochodu, wicemarszałek przedstawił koncepcję pozostania przy propozycji rządowej, czyli uzyskania dochodów w wysokości 50 tys. zł, a resztę przesunąć do realizacji - na Sejm, który ma źródła przynoszące dochód (wydawnictwo sejmowe czy dom poselski).

Następne posiedzenie Senatu planowane jest w dniu 17 lutego, a porządek obrad powinien przewidywać rozpatrzenie ustawy o Ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1942 r.


Spis posiedzeń Prezydium Senatu