Spis posiedzeń Prezydium Senatu


4 marca 1998 r. odbyło się 18. posiedzenie Prezydium Senatu RP.

Marszałek Alicja Grześkowiak zwróciła się do szefa Kancelarii o przygotowanie na najbliższe posiedzenie Prezydium wniosków polonijnych, które wpłynęły do tej pory, celem rozważenia strategicznej decyzji co do ich ewentualnego przyjmowania i rozpatrywania. Minister Skwarka zaznaczył, że do chwili obecnej wpłynęły wnioski o dotację na sumę dwukrotnie przewyższającą możliwości finansowe Kancelarii Senatu.

Zostały rozpatrzone tylko dwa pilne (z uwagi na termin) wnioski Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą o sfinansowanie przez Kancelarię Senatu kosztów podróży, noclegów i wyżywienia dla przedstawicieli organizacji polskich na Białorusi i Ukrainie. Przyjechać mają oni na posiedzenia komisji: (17-19 marca Polacy z Ukrainy i 24-26 marca Polacy z Białorusi ), poświęcone rozpatrzeniu sytuacji mniejszości polskiej na tych terenach. Prezydium wyraziło zgodę na sfinansowanie kosztów, ale tylko dla przedstawicieli organizacji Polaków, z wyłączeniem konsulów RP (tu koszty powinno ponosić MSZ) oraz gości z Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu.

Wracając do informacji nadesłanej przez OBWE w sprawie wyborów prezydenckich w Armenii, prezydium podkreśliło utrzymanie powziętej już uprzednio decyzji o niewysyłaniu przez Senat obserwatorów długoterminowych, a wyłącznie krótkoterminowych.

Przyjęto informację protokołu MSZ o oficjalnej wizycie w dniach 18-20 marca br. prezydenta Republiki Węgierskiej Arpada Goncza z małżonką. 19 marca przewidziane jest spotkanie prezydenta z marszałek Alicją Grześkowiak (godz. 17.30), na spotkanie to ma zostać zaproszony przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski. W ceremonii oficjalnego powitania weźmie udział wicemarszałek Andrzej Chronowski, pożegnania zaś i weźmie udział w oficjalnym obiedzie - wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W związku z zaproszeniem do wzięcia udziału w szkoleniu kadr dla administracji publicznej, rządowej i samorządowej organizowanym przez Fundację Francja-Polska, w którym ma wziąć udział 7 posłów i 3 senatorów, prezydium wyraziło zgodę na pokrycie kosztów podróży. Biorąc zaś pod uwagę konieczność wprowadzenia oszczędności budżetowych rozważono możliwość pokrycia kosztów przelotu w economic class, a nie w bussiness class. Tego typu oszczędności postanowiono ewentualnie wprowadzić w wypadku wyjazdów senatorów na konferencje, ale nie przy oficjalnych wyjazdach parlamentarnych Odnośnie do składu delegacji prezydium postanowiło wytypować kandydatów z grupy polsko-francuskiej zgodnie z zasadą reprezentatywności. Zaproponowano więc, by z Klubu SLD (zgodnie z sugestią klubu) brał udział senator Wiesław Pietrzak; z Klubu AWS kandydatura zostanie podana przez przewodniczącego klubu; z Koła Parlamentarnego ROP zaproponowano kandydaturę senatora Jerzego Chróścikowskiego.

Prezydium przyjęło uchwałę w sprawie zasad przeznaczenia środków z funduszu socjalnego na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń socjalnych przez senatorów, byłych senatorów oraz członków ich rodzin. Sprawa ta była omawiana na posiedzeniu Prezydium Senatu 10 grudnia 1997 r., z uwagi zaś na przepisy wymagała następnie porozumienia z Sejmem.

W związku z przyjazdami oficjalnych delegacji zagranicznych (premier, prezydent danego kraju) utarł się zwyczaj udziału marszałków lub wicemarszałków Sejmu i Senatu w ceremonii oficjalnego powitania i pożegnania na dziedzińcu Pałacu Namiestnikowskiego - siedziby Prezydenta RP. Ceremonia ta trwa krótko, odbywa się tylko na dziedzińcu, bierze w niej udział liczne grono osób. Padło pytanie, czy nie należałoby zmienić tego zwyczaju i odstąpić od udziału marszałka lub wicemarszałka w ceremonii. Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła, że rozwiązując to zagadnienie, należałoby sprawdzić, jak przedstawiona jest taka sprawa wg Protokołu dyplomatycznego ( Pietkiewicza ).


Spis posiedzeń Prezydium Senatu