Spis posiedzeń Prezydium Senatu


7 stycznia 1998 r. odbyło się 12. posiedzenie Prezydium Senatu RP. Przyjmując kryteria oceny dochodowości gospodarstwa rolnego przy przyznawaniu uposażenia senatorskiego, prezydium uznało oświadczenie senatora jako udokumentowanie jego dochodów, stwierdzając że jest to jedyne źródło informacji o wysokości dochodu uzyskiwanego z prowadzonego gospodarstwa rolnego. W odniesieniu do senatorów - rolników prowadzących gospodarstwo rolne, którzy nie uzyskują dochodu z tego gospodarstwa przyjęto zasadę wypłacania uposażenia całkowitego. Jednocześnie stwierdzono konieczność odbycia kolejnego już, wspólnego posiedzenia prezydiów Sejmu i Senatu w sprawie przyjmowania kryteriów oceny dochodów oraz przyznawania uposażenia parlamentarnego.

Prezydium przyjęło uchwałę w sprawie szczegółowych zasad i trybu wypłacania senatorom uposażenia, dodatków do uposażenia, uposażenia dodatkowego oraz odprawy parlamentarnej.

Prezydium rozpatrzyło wnioski o przyznanie uposażenie senatorskich.

Sprawy zagraniczne. W dniach 26-30 stycznia br. w Strasburgu odbędzie się pierwsza część sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przewodniczący Delegacji Parlamentarnej RP do ZPRE poseł Marcin Libicki podczas zebrania konstytuującego, 12 grudnia ub.r., zaproponował, aby w tej pierwszej dla delegacji polskiej sesji wzięli udział wszyscy członkowie i zastępcy. W związku z powyższym Prezydium Senatu wyraziło zgodę na wyjazd i pokrycie kosztów podróży i pobytu w Strasburgu następujących senatorów: członkowie - Ryszard Gibuła, Leon Kieres, Edmund Wittbrodt; zastępcy członków - Krzysztof Kozłowski, Jerzy Smorawiński, Maciej Świątkowski.

W dniach 19-20 stycznia br. odbędzie się oficjalna wizyta w Polsce premiera Hiszpanii Jose Marii Aznara. Ustalono, że gościa przyjmą 20 stycznia br. w Senacie wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski wraz z senatorem Władysławem Bartoszewskim - przewodniczącym Komisji Spraw i Zagranicznych i Integracji Europejskiej, a następnie odbędzie się spotkanie premiera z komisjami spraw zagranicznych Sejmu i Senatu.

22 stycznia br. złoży wizytę w Senacie i Sejmie oraz wystąpi przed parlamentarzystami sekretarz generalny NATO Javier Solana.

27 stycznia br. odbędzie się noworoczne spotkanie marszałek Alicji Grześkowiak z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce. W spotkaniu tym udział wezmą także wicemarszałkowie Senatu oraz przewodniczący komisji senackich.

W odniesieniu do sprawy wyboru Zarządu Unii Międzyparlamentarnej stwierdzono, że nie przewiduje się reprezentacji izb, ale klubów. Uzgodnienia międzyklubowe sprawiły, że w Prezydium nie ma reprezentacji Senatu. Wicemarszałek Andrzej Chronowski zastrzegł, że należy poczekać na dalsze wyjaśnienia w tej sprawie.

Sprawy różne. Prezydium wyraziło zgodę na członkostwo senator Anny Boguckiej-Skowrońskiej w trzeciej komisji senackiej. Wniosek senator zostanie przekazany do rozpatrzenia do Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich z prośbą o przygotowanie stosownej uchwały w sprawie zmiany w składzie komisji .

W związku z pismem senatora Ryszarda Jarzembowskiego, w którym wyraził "protest przeciwko uchwale Prezydium Senatu, na mocy której Senat RP reprezentowany ma być w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE tylko przez przedstawicieli rządzącej koalicji" stwierdzono, że decyzja prezydium nie oznacza wykluczenia reprezentanta klubu opozycyjnego, skoro zastępcą członka jest senator Jerzy Cieślak (SLD).

Rozważono propozycję - zgłoszoną przez senatora Zbigniewa Romaszewskiego, przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności - zorganizowania pod auspicjami Senatu we wrześniu br., w 50. rocznicę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, trzydniowego spotkania - III Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Warszawie. Prezydium wyraziło pełne poparcie dla idei konferencji Stwierdzono jednak, że z uwagi na duże obciążenie finansowe i organizacyjne tego spotkania Senat może być współudziałowcem konferencji przygotowywanej jako spotkanie rządowo-sejmowo-senackie, a nie jako główny organizator. Ewentualnie Senat może zorganizować taką konferencję, ale w mniejszym zakresie: jednodniową i przy udziale najwyżej 20 osób z zagranicy. Zwrócono też uwagę, że posiedzenie plenarne Senatu nie może inaugurować konferencji.

Szef Kancelarii Senatu przedstawił dodatkowe wyjaśnienia w sprawie "Kuriera Wileńskiego". Ta jedyna polska gazeta na Litwie bez finansowej pomocy nie będzie w stanie przetrwać okresu restrukturyzacji, dlatego prezydium zdecydowało o jej wsparciu finansowym kwotą 20 000 zł, czyli 80% sumy, o jaką ubiegała się redakcja.


Spis posiedzeń Prezydium Senatu