U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 marca 2000 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 18 lutego 2000 r. ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

  1. w art. 1 w pkt 1, w art. 8 w ust. 4 wyrazy "zawartość księgi rejestrowej" zastępuje się wyrazami "zakres danych gromadzonych w księdze rejestrowej i jej wzór";
  2. w art. 1 w pkt 1, w art. 8 skreśla się ust. 5;
  3. w art. 1 w pkt 7 w lit. b) użyty dwukrotnie wyraz "organy" zastępuje się wyrazem "Organy";
  4. art. 2 otrzymuje brzmienie:
    "Art. 2. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie upoważnień zmienianych ustawą zachowują moc obowiązującą do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie upoważnień w brzmieniu nadanym ustawą, jednak przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.".

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK


UZASADNIENIE

Poprawka nr 2 dotyczy rozgraniczenia kompetencji podmiotów publicznych. Senat nie zgadza się na rozwiązanie, w którym minister właściwy do spraw turystyki uprawniony jest do przekazania Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzenia centralnego rejestru zezwoleń. Jest to rejestr tworzony w oparciu o kopie wydawanych przez wojewodów zezwoleń na organizowanie imprez turystycznych oraz na pośrednictwo w zawieraniu umów dotyczących usług turystycznych. Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, jako organ właściwy w sprawach turystyki, sprawuje teraz - poprzez wojewodów - ogólny nadzór nad rynkiem turystycznym. Tak więc to właśnie urząd tego Ministra powinien prowadzić centralny rejestr wydanych przez wojewodów zezwoleń, prowadzenie tego rejestru jest bowiem ściśle związane z realizowaniem funkcji nadzorczych.

Senat uznał ponadto, iż przekazanie prowadzenia centralnego rejestru Polskiej Organizacji Turystycznej byłoby niegodne z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej. Zgodnie z tą ustawą, celem powołania Polskiej Organizacji Turystycznej jest promocja Polski zagranicą. Zdaniem Senatu trudno znaleźć związek między promowaniem Polski i prowadzeniem rejestru.

W poprawce nr 1 Senat precyzuje delegację do wydania aktu wykonawczego. Użyte w uchwalonej przez Sejm ustawie sformułowanie "zawartość księgi rejestrowej" nie jest pojęciem czytelnym w języku prawnym.

Przyjęte przez Sejm brzmienie przepisu przejściowego nie formułuje zależności pomiędzy utratą mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów wykonawczych i datą wydania nowych przepisów wykonawczych. Taką zależność wprowadza Senat w poprawce nr 4, zgodnie z którą dotychczasowe przepisy wykonawcze mają obowiązywać do czasu wydania nowych, zaś data jednego roku od uchwalenia ustawy jest jedynie terminem granicznym obowiązywania przepisów dotychczasowych.

W poprawce nr 3 korygowany jest oczywisty błąd, który wkradł się do tekstu ustawy nowelizującej.