U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 27 stycznia 2000 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks celny
oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 6 stycznia 2000 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:
"Art. 6104a. Sprawy nie cierpiące zwłoki, wynikające w szczególności z charakteru rzeczy określonych w art. 6101 § 1, sąd na wniosek organu celnego rozpoznaje niezwłocznie.".
MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK
U Z A S A D N I E N I E
Rozpatrując ustawę o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego Senat uznał za konieczne wprowadzenie do niej trzech poprawek.
Poprawka pierwsza i druga zmieniają jedną z przesłanek orzeczenia przez sąd przepadku towaru na rzecz Skarbu Państwa - skreślając sformułowanie sugerujące, iż sąd jest związany stanowiskiem organu celnego co do tego, że zniszczenie towaru jest nieuzasadnione. Zdaniem Senatu sąd w sprawie o przepadek - wszczętej na podstawie art. 58 § 1b pkt 3 oraz art. 59 § 3 pkt 4 Kodeksu celnego - powinien mieć możliwość oceny, czy rzeczywiście zniszczenie towaru jest nieuzasadnione, a nie jedynie stwierdzenia, iż organ celny uznał zniszczenie za nieuzasadnione. To, że w tych przypadkach organ celny uznał zniszczenie za nieuzasadnione jest oczywiste - wynika bowiem z faktu złożenia wniosku do sądu. Sąd rozpatrując sprawę będzie oczywiście brał pod uwagę także ogólne przesłanki przepadku towaru zawarte w art. 58 § 1 i art. 59 § 1 Kodeksu celnego.
W poprawce trzeciej Senat zobowiązał sąd do niezwłocznego rozpoznania nie cierpiących zwłoki spraw o przepadek rzeczy. Zdaniem Senatu mogą zdarzyć się takie sprawy w szczególności wynikające z charakteru towarów podlegających przepadkowi i wówczas sąd powinien bez zbędnej zwłoki sprawę rozpoznać, zachowując oczywiście wszelkie terminy wynikające z procedury cywilnej.