U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 października 1999 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej
oraz ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 września 1999 r. ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK


U Z A S A D N I E N I E

Senat, na 44 posiedzeniu, w dniu 22 października 1999 r. po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm w dniu 23 września 1999 r. ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, zadecydował o wprowadzeniu do niej jednej poprawki. Istotą wprowadzonej przez Senat zmiany, było wykreślenie z ustawy przepisu dotyczącego związku zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej (art. 1 pkt 1 ustawy).

Senat stwierdził, że przepis ten zobowiązujący Ministra Sprawiedliwości do wydania aktu wykonawczego nie zawiera wytycznych dotyczących treści tegoż aktu (w szczególności wytycznych dotyczących zasad oddelegowania członów związku zawodowego do pracy w organach statutowych związku zawodowego) i że stanowi to istotne uchybienie w świetle art. 92 ust. 1 Konstytucji RP.

Po dogłębnej analizie Senat zrezygnował jednak z rozwiązania tego problemu w drodze poprawki. Uznał bowiem, że bezpośrednie przyznanie w ustawie związkowi zawodowemu funkcjonariuszy Służby Więziennej uprawnienia, do uzyskania, dla kilku funkcjonariuszy, na czas pełnienia przez nich funkcji w kierującym organie statutowym związku, zwolnienia od obowiązku pełnienia pracy - niezależnie od uprawnień przysługujących z ustawy o związkach zawodowych, stanowiłoby wyłom w dotychczasowych uregulowaniach. Byłby to, zdaniem Senatu, precedens polegający na utworzeniu szczególnego ustawowego uregulowania dla jednego ze związków zawodowych, którego efektem mogą się okazać odpowiednie żądania innych związków zawodowych.

Powyższe argumenty zadecydowały o zaproponowaniu przez Senat przedłożonego w uchwale rozwiązania.