U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 października 1999 r.

w sprawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2001 r.

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 września 1999 r. ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2001 r., wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

  1. w art. 3 w pkt 14 wyrazy "ministra właściwego do spraw obrony narodowej" zastępuje się wyrazami "Ministra Obrony Narodowej";
  2. w art. 5 w ust. 2 w pkt 1 wyrazy "się zalicza" zastępuje się wyrazami "zalicza się osoba spisywana";
  3. w art. 5 skreśla się ust. 3;
  4. w art. 7 w ust. 1 w pkt 2 oraz w Formularzu D w objaśnieniu wstępnym wyrazy "lat i więcej" zastępuje się wyrazami "i więcej lat";
  5. w art. 8 w ust. 4 wyrazy "ich liczbę, płeć" zastępuje się wyrazami "liczbę tych osób, ich płeć";
  6. w art. 16 w ust. 1 wyraz "świadczeń" zastępuje się wyrazem "świadczenia";
  7. w art. 18 w ust. 1 wyraz "Spisu" zastępuje się wyrazem "spisu";
  8. Formularz A otrzymuje oznaczenie "Załącznik nr 1", Formularz M otrzymuje oznaczenie "Załącznik nr 2" oraz Formularz D otrzymuje oznaczenie "Załącznik nr 3".

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK


U Z A S A D N I E N I E

Senat, rozpatrując ustawę o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2001 r., podzielił zajęte przez Sejm stanowisko w zakresie rozwiązań merytorycznych dotyczących organizacji spisu. Zwrócił natomiast uwagę na zapisy pogarszające czytelność ustawy i postanowił wprowadzić kilka poprawek w kierunku ich zniesienia.

Poprawka do art. 3 pkt 14, zmieniając użyte w ustawie określenie, dostosowuje je do pojęcia funkcjonującego w Konstytucji. Tym samym poprawka ta zmierza do zapewnienia jednolitości terminologii używanej w aktach prawnych rangi ustawowej i nadrzędnym akcie prawnym jakim jest Konstytucja.

Zdaniem Senatu wielokrotne powtarzanie norm prawnych zawierających te same informacje wpływa niekorzystnie na czytelność i przejrzystość ustawy. Z tego względu Senat uznał za zbędny zapis art. 5 ust. 3, bowiem określony w tym przepisie zakres tematyczny jest ponownie uregulowany w art. 6.

Pozostałe zmiany przyjęte przez Senat mają charakter stylistyczny bądź porządkujący, jak np. właściwe, zgodne z przepisami ustawy, oznaczenie załączników do ustawy.