U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 lipca 1999 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 1999 r. ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:
- po art. 1 dodaje się art. 1a w brzmieniu:
"Art. 1a. Środki finansowe przekazane właściwym Kasom Chorych w okresie od dnia 1 lipca 1999 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zalicza się na poczet kwot przewidzianych w planie finansowym sporządzonym przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Ubezpieczenia Zdrowotnego.".
MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK
UZASADNIENIE
Poprawka Senatu do ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, przyjętej przez Sejm 18 czerwca 1999 r., wprowadza przepis przejściowy, który zapobiegnie powstaniu luki czasowej w obowiązywaniu uregulowań ustawy, jaka wynikła z usytuowania w czasie procesu legislacyjnego. Przepis art. 169c ust. 2, regulujący mechanizm przekazywania Kasom Chorych środków finansowych, w dotychczasowym brzmieniu wygasł bowiem w dniu 30 czerwca br., natomiast Senat obradował nad ustawą w dniu 1 lipca br. W następnym etapie procesu legislacyjnego bierze udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, któremu Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje na podpisanie ustawy okres 21 dni, a potem niezbędne jest zarządzenie ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Ustawa z dnia 18 czerwca 1999 r. o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenie, a więc po 30 czerwca br. gdy nie obowiązuje jeszcze art. 169c ust. 2 w nowym brzmieniu, jednocześnie skoro nie ma możliwości faktycznego realizowania dyspozycji art. 26 ust. 4 - zaistniałaby luka czasowa w obowiązywaniu uregulowań ustawy, która weszłaby w życie niejako z mocą wsteczną, co nie jest prawidłowe nie tylko z punktu widzenia zasad poprawności legislacyjnej, lecz także dla rozwiązań merytorycznych ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.