U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 kwietnia 1999 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 kwietnia 1999 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

  1. w art. 1 skreśla się pkt 2;
  2. w art. 1 w pkt 3 wyrazy "40,6%" zastępuje się wyrazami "40,65%";
  3. w art. 1 skreśla się pkt 5;
  4. w art. 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
    "6) w art. 26:
    a) w ust. 1:
    - w pkt 1 i 2 użyty dwukrotnie wyraz "trzydziestokrotnego" zastępuje się wyrazem "dwudzi
    estopięciokrotnego" oraz wyraz "pięćdziesięciokrotne" zastępuje się wyrazem "czterdziestokrotne",
    - w pkt 3 wyrazy "wypłacanego osobom niepełnosprawnym" zastępuje się wyrazami "osób niepełnosprawnych",
    - w pkt 4 wyrazy "składki na ubezpieczenie społeczne" zastępuje się wyrazami "składek n
    ależnych od pracodawcy na ubezpieczenia społeczne",
    b) po ust. 1 dodaje się u1st. 1a w brzmieniu:
    "1a. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, nie obejmuje wynagrodzenia pracownika oraz kosztów pracodawcy w części finansowanej przez budżet państwa lub Państwowy Fundusz Rehabilitac
    ji Osób Niepełnosprawnych w trybie art. 25 ust. 2 i 3.";";
  5. w art. 1 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
    "7) w art. 27:
    a) w ust. 1:
    - w pkt 1 wyrazy "wypłacanego zatrudnionym osobom niepełnosprawnym" zastępuje się w
    yrazami "zatrudnionych osób niepełnosprawnych",
    - w pkt 2 wyrazy "składki na ubezpieczenie społeczne" zastępuje się wyrazami "składek należnych od pracodawcy na ubezpieczenia społeczne",
    b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
    "1a. Zwrot kosztów wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ulega zmniejszeniu o część wynagrodzenia finansowaną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w trybie art. 25 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1.
    1b. Zwrot kosztów pracodawcy, o których mowa ust. 1 pkt 2, nie obejmuje kosztów w części finansowa
    nej przez budżet państwa lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w trybie art. 25 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2.".";
  6. w art. 2 po wyrazach "art. 1" dodaje się wyrazy "pkt 1 lit. b),";
  7. w art. 2 skreśla się wyraz "2,";
  8. w art. 2 skreśla się wyraz " , 5";
  9. w art. 2 po wyrazach "pkt 6 lit. a)" dodaje się wyrazy "pierwsze tiret".

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK


UZASADNIENIE

Senat uznaje za potrzebne i zasadne dostosowanie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do tzw. ubruttowienia wynagrodzeń wynikającego z normy art. 110 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Senat stanął jednak na stanowisku, że niektóre z przyjętych w ustawie uchwalonej przez Sejm rozwiązań wymagają korekty.

Dokładne obliczenia uwzględniające ubruttowienie przeciętnego wynagrodzenia wykazują, że współczynnik pozwalający na obliczenie wysokości wpłaty na PFRON powinien zostać obniżony z połowy przeciętnego wynagrodzenia do wysokości 40,65% przeciętnego wynagrodzenia (poprawka nr 2 do art. 1 pkt 3). Pozwoli to na zachowanie wpłat na PFRON w wysokości możliwie najbliższej wpłatom dokonywanym przed 31 grudnia 1998 r.

Senat uznaje wynikającą z ubruttowienia przeciętnego wynagrodzenia konieczność dokonania odpowiednich przeliczeń różnych kwot ustalanych jako wielokrotność tego wynagrodzenia. Zdaniem Senatu niezmienione powinny jednak zostać współczynniki odnoszące się do:

W zakresie regulacji umożliwiających pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne uzyskiwanie zwrotu kosztów zatrudnienia tych osób, Senat stanął na stanowisku, że ze zwracanych pracodawcy kosztów należy wyłączyć te elementy związane z wynagrodzeniem pracownika, które wcześniej były finansowane przez budżet państwa lub PFRON (poprawki nr 4 do art. 1 pkt 6 i nr 9 do art. 2 oraz poprawka nr 5 do art. 1 pkt 7).

Jednocześnie Senat przyjmuje, że skoro przepisy określające różne kwoty jako wielokrotności ubruttowionego przeciętnego wynagrodzenia wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 1999 r., to w tym samym terminie powinna zacząć obowiązywać zmiana definicji tego wynagrodzenia wprowadzająca to ubruttowienie (poprawka nr 6 do art. 2).