U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 grudnia 1998 r.
w sprawie ustawy o sejmowej komisji śledczej
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 19 listopada 1998 r. ustawy o sejmowej komisji śledczej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:
MARSZAŁEK SENATU
Alicja Grześkowiak
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu ustawy o sejmowej komisji śledczej Senat zaproponował wprowadzenie do jej tekstu poprawek.
Senat uznał, że obecny zapis art. 1 ust. 3 wbrew przepisom Konstytucji traktuje ustawę o sejmowej komisji śledczej jako swoiste lex specialis, a więc przepis szczególny w stosunku do aktu podstawowego, jakim jest regulamin Sejmu. Dlatego Senat proponuje nowe brzmienie art. 1 ust. 3, wedł
ug którego przepisy regulaminu Sejmu stosowane miałyby być odpowiednio w sprawach nieuregulowanych w ustawie, biorąc pod uwagę, iż w tym zakresie ustawa nadaje taką rangę regulaminowi.Zdaniem Senatu wymienienie w ustawie organów określonych tylko w regulaminie (Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów) jest niewłaściwe przede wszystkim ze względu na to, że zarówno ani Konstytucja, ani w zasadzie ustawy zwykłe nie określają ich statusu. W związku z tym Senat zaproponował w tym zakresie wprowadzenie odpowiednich p
oprawek.Zdaniem Izby przyznanie osobie wezwanej przez komisję uprawnienia do ustanowienia pełnomocnika, jak się wydaje, nie sprzyjałoby dążeniu do wykrycia prawdy materialnej.
Senat proponując nowe brzmienie art. 8 ust. 1 oraz skreślenie ust. 2 przedmiotowego artykułu uznał, iż komisja śledcza jako organ powołany do przeprowadzenia zbadania sprawy przede wszystkim z politycznego punktu widzenia nie powinna być ograniczona co do możliwości oceny zgodności z prawem rozstrzygnięć organów władzy publicznej.
Zdaniem Senatu, biorąc pod uwagę przede wszystkim treść art. 61 Konstytucji, w tym zwłaszcza jego ust. 2, zgodnie z którym prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialne organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu, celowym wydaje się wprowadzenie nowego przepisu regulującego kwestię jawności postępowania prowadzonego przez komisję.