Druk nr 794 Z

13 września 2001 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

(wraz z zestawieniem wniosków)

Komisja na posiedzeniu w dniu 12 września 2001 r. po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 12 września 2001 r. nad ustawą o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru, przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko:

- Wysoki Senat raczy przyjąć wnioski zawarte w pkt II ppkt 2, 3 i 4.

Przewodniczący Komisji

Rolnictwa i Rozwoju Wsi

(-) Józef Frączek


 

ZESTAWIENIE WNIOSKÓW

do ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru

 

I.

Wniosek o odrzucenie ustawy.

Wniosek KRRW

II.

Wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy:

 

1)

w art. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. Plantator otrzymuje od producenta limit produkcji cukru. Limit stanowi wartość niematerialną gospodarstwa rolnego plantatora.

2. Suma limitów rozdzielona przez producenta plantatorom musi być równa sumie limitu A i limitu B, które zostały przyznane producentowi na podstawie art. 6 ust. 2.

3. Szczegółowe zasady podziału oraz obrotu limitami przez plantatorów, z uwzględnieniem średniej produkcji buraka cukrowego wykonanej przez plantatorów w ostatnich pięciu latach, zostaną określone w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 3 ust. 9.

4. Producent cukru, który otrzymał limit A i limit B, jest obowiązany zawrzeć z plantatorami buraków cukrowych umowy kontraktacji na buraki w wysokości odpowiadającej przyznanemu plantatorowi limitowi produkcji cukru. Umowy kontraktacji powinny uwzględniać szczegółowe zasady określone w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 3 ust. 9.

5. Plantator buraka cukrowego może zbywać w całości lub w części limit, o którym mowa w ust. 1, innemu plantatorowi buraka cukrowego bez zgody producenta cukru. Z dniem nabycia całości lub części limitu na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy kontraktacji, o której mowa w ust. 4, odpowiednio do całości lub części limitu.

6. Nabywca jest obowiązany powiadomić producenta cukru, pod rygorem nieważności umowy, o nabyciu całości lub części limitu, o którym mowa w ust. 5, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.

7. Producent cukru, który nie zawarł umów kontraktacji na dostawę buraków cukrowych w ilości odpowiadającej przyznanym limitom A i B, jest obowiązany do dokonania zapłaty za wszystkie buraki przerobione na cukier w wysokości nie niższej niż cena minimalna za buraki A ustalona na podstawie art. 13.

8. W przypadku niewykonania przez producenta cukru w danym roku rozliczeniowym kontraktacji buraka cukrowego w zakresie przyznanego limitu A i limitu B, minister właściwy do spraw rynków rolnych może, na wniosek Prezesa Agencji Rynku Rolnego, wydać decyzję o zmniejszeniu tych limitów proporcjonalnie do niewykonanej kontraktacji.";

Poprawka sen. J. Chróścikowskiego

 

Uwaga:

Poprawki nr 2 i 3 należy głosować łącznie.

 

2)

w art. 1 skreśla się pkt 5;

Poprawka sen. J. Chodkowskiego poparta przez komisję

3)

w art. 1 w pkt 6 w lit. a) skreśla się wyrazy "i skreśla się wyrazy "spełniającego warunki, o których mowa w art. 14 ust. 4"";

Poprawka sen. J. Chodkowskiego poparta przez komisję

4)

w art. 1 w pkt 6 w lit. a) skreśla się wyrazy "w ust. 1 wyrazy "jest obowiązana zakupić" zastępuje się wyrazami "może zakupić"".

Poprawka sen. J. Chodkowskiego poparta przez komisję