Druk nr 731

26 lipca 2001 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

MARSZAŁEK SEJMU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przekazać Pani Marszałek do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 114. posiedzeniu w dniu 26 lipca 2001 r. ustawę o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Z poważaniem

(-) Maciej Płażyński


USTAWA

z dnia 26 lipca 2001 r.

o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora

Art. 1.

W ustawie z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 18 otrzymuje brzmienie:

"Art. 18. 1. Do obsługi swojej działalności parlamentarnej kluby i koła, o których mowa w art. 17, mogą tworzyć biura klubów i kół.

2. Kluby i koła otrzymują środki finansowe na pokrycie kosztów swojej działalności, w tym na pokrycie kosztów działalności biur klubów i kół, w wysokości i na zasadach określonych wspólnie przez Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu. Środki te nie mogą być wykorzystywane na inne cele niż określone w zdaniu pierwszym.

3. Przewodniczący klubu lub koła może zatrudniać w biurze pracowników na czas określony, nie dłuższy niż okres działalności klubu lub koła. Działalność klubów, kół i ich biur może być wspierana przez społecznych współpracowników.

4. Przewodniczący klubu lub koła, w ramach środków, o których mowa w ust. 2, ustala sposób wynagradzania pracowników biur klubów i kół.

5. Pracownikom, o których mowa w ust. 3, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Tryb wypłacania tego wynagrodzenia określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.

6. Pracownikom zatrudnionym w biurach klubów i kół na podstawie umowy o pracę, przysługuje nagroda za wieloletnią pracę w wysokości:

1) po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,

2) po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,

3) po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,

4) po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,

5) po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego,

6) po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.

7. Pracownikom biur klubów i kół, zatrudnionym w dniu zakończenia kadencji Sejmu i Senatu, przysługuje odprawa w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu:

1) jeżeli pracownik był zatrudniony w biurze co najmniej połowę okresu trwania kadencji - w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia,

2) jeżeli pracownik był zatrudniony w biurze krócej niż połowę okresu trwania kadencji - w wysokości odpowiadającej części jednomiesięcznego wynagrodzenia obliczonego za każdy przepracowany miesiąc, proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

8. Tryb obliczania oraz wypłacania nagród za wieloletnią pracę oraz odpraw w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu pracownikom, o których mowa w ust. 3, określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.

9. Środki na cele, o których mowa w ust. 5-7, zapewnia się w budżetach odpowiednio Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu.

10. Przewodniczący klubów i kół są obowiązani złożyć odpowiednio w Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w okresach rocznych oraz na zakończenie działalności klubu i koła rozliczenie środków przeznaczonych na pokrycie kosztów działalności klubów i kół, w tym na pokrycie kosztów działalności biur klubów i kół.

11. Warunki organizacyjno-techniczne tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.";

2) art. 23 otrzymuje brzmienie:

"Art. 23. 1. Do obsługi swojej działalności w terenie posłowie i senatorowie mogą tworzyć biura poselskie, senatorskie lub poselsko-senatorskie.

2. Poseł i senator mogą realizować swoją działalność terenową w wybranym okręgu lub okręgach wyborczych.

3. Posłowi i senatorowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur, na zasadach i w wysokości określonych wspólnie przez Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu. Środki te nie mogą być wykorzystywane na inne cele niż określone w zdaniu pierwszym.

4. Poseł lub senator może zatrudniać pracowników w biurze we własnym imieniu na czas określony, nie dłuższy niż czas sprawowania mandatu. Działalność posła lub senatora może być wspierana przez społecznych współpracowników.

5. Poseł lub senator, w ramach środków, o których mowa w ust. 3, ustala wynagrodzenie pracowników biur.

6. Pracownikom biur przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Tryb wypłacania tego wynagrodzenia określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.

7. Pracownikom, o których mowa w ust. 4, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje nagroda za wieloletnią pracę oraz odprawa w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu na zasadach określonych w art. 18 ust. 6 i 7.

8. Tryb obliczania oraz wypłacania pracownikom biur nagród za wieloletnią pracę oraz odpraw w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.

9. Środki na cele, o których mowa w ust. 6 i 7, zapewnia się w budżetach odpowiednio Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu.

10. Poseł i senator są obowiązani złożyć odpowiednio w Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w okresach rocznych, w związku z wygaśnięciem mandatu oraz na koniec kadencji, rozliczenie kwot ryczałtów przeznaczonych na prowadzenie biura.

11. Warunki organizacyjno-techniczne tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.";

3) w art. 28 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu, określa, w drodze rozporządzenia:

1) wzór dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego uposażenia, dodatków do uposażenia i składek od tych świadczeń,

2) skład zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu oraz zakres zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do poszkodowanych w tych wypadkach posłów i senatorów.";

4) art. 35 otrzymuje brzmienie:

"Art. 35. 1. Posłowie i senatorowie są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Oświadczenie to zawiera w szczególności informacje o:

1) zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, o nabytym od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych,

2) dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu,

3) mieniu ruchomym,

4) zobowiązaniach pieniężnych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach na jakich zostały udzielone.

2. Wzór oświadczenia o stanie majątkowym stanowi załącznik do ustawy.

3. Oświadczenie o stanie majątkowym składa się w dwóch egzemplarzach odpowiednio Marszałkowi Sejmu albo Marszałkowi Senatu w następujących terminach:

1) do dnia złożenia ślubowania wraz z informacją o sposobie i terminach zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem majątku Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego w związku z wyborem na posła albo senatora oraz z informacją o posiadaniu majątku Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego,

2) do dnia 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, dołączając kopię rocznego zeznania podatkowego (PIT),

3) w terminie miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów do Sejmu i Senatu.

4. Jeden egzemplarz oświadczenia o stanie majątkowym Marszałek Sejmu albo Marszałek Senatu przekazuje do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania posła lub senatora.

5. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę służbową. Osoba, która złożyła oświadczenie o stanie majątkowym, może wyrazić zgodę, w formie pisemnej, na ujawnienie tych informacji. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezydium Sejmu lub Prezydium Senatu, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji powołanych odpowiednio przez Sejm albo Senat,
w trybie określonym w regulaminach odpowiednio Sejmu albo Sen
atu, może podjąć uchwałę o ujawnieniu informacji zawartych w oświadczeniu o stanie majątkowym.

6. Analizy danych zawartych w oświadczeniach o stanie majątkowym dokonują właściwe komisje powołane odpowiednio przez Sejm albo Senat w trybie określonym w regulaminach odpowiednio Sejmu albo Senatu oraz właściwe urzędy skarbowe. Podmiot dokonujący analizy danych zawartych w oświadczeniu jest uprawniony do porównania treści analizowanego oświadczenia z treścią uprzednio złożonych oświadczeń oraz z dołączoną kopią rocznego zeznania podatkowego (PIT). Wyniki analizy przedstawia się odpowiednio Prezydium Sejmu albo Prezydium Senatu.

7. Oświadczenie o stanie majątkowym przechowuje się przez 6 lat.

8. Niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność regulaminową oraz utratę, do czasu złożenia oświadczenia, prawa do uposażenia, a także utratę w danym roku prawa do uposażenia dodatkowego określonego w art. 37.

9. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.";

5) art. 36 i art. 37 otrzymują brzmienie:

"Art. 36. Posłom i senatorom oraz członkom ich rodzin przysługują świadczenia zdrowotne na zasadach określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Art. 37. 1. Posłowi i senatorowi przysługuje na koniec roku uposażenie dodatkowe w wysokości średniego uposażenia otrzymanego w danym roku.

2. Uposażenie dodatkowe, o którym mowa w ust. 1, jest traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy.

3. Zasady wypłacania uposażenia dodatkowego posłom i senatorom określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.";

6) art. 41 otrzymuje brzmienie:

"Art. 41. 1. Posłowie i senatorowie oraz członkowie ich rodzin są uprawnieni do korzystania z funduszu świadczeń socjalnych, utworzonego na zasadach określonych w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

2. Byli posłowie i senatorowie oraz członkowie ich rodzin korzystają z funduszu świadczeń socjalnych na zasadach określonych w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

3. Zasady przeznaczania środków z funduszu, o którym mowa w ust. 1, na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tego funduszu, określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.";

7) w art. 43 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Minister właściwy do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Prezydium Senatu, określa, w drodze rozporządzenia, tryb korzystania z uprawnień, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem przejazdów publicznymi środkami komunikacji miejskiej.";

8) w art. 45 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wzór legitymacji i karty do głosowania, a także tryb postępowania oraz warunki wydawania ich duplikatów w razie zniszczenia lub zagubienia określają odpowiednio Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.";

9) dodaje się art. 47a w brzmieniu:

"Art. 47a. Nie podlegają ogłoszeniu przepisy wydane na podstawie art. 18 ust. 2, 5, 8 i 11, art. 23 ust. 3, 6, 8 i 11, art. 25 ust. 6, art. 26 ust. 2, art. 37 ust. 3, art. 41 ust. 3, art. 42 ust. 5, art. 44 ust. 3 i art. 45 ust. 3 w zakresie w jakim nie dotyczy wzoru legitymacji poselskiej i senatorskiej i na podstawie art. 46 ust. 3 w zakresie uchwał Prezydium Sejmu i Prezydium Senatu.";

10) dodaje się załącznik w brzmieniu:

"Załącznik do ustawy z dnia 9 maja 1996 r.

o wykonywaniu mandatu posła i senatora

Uwaga!

1. Osoba składająca oświadczenie o stanie majątkowym obowiązana jest do zgodnego z prawdą, starannego i zupełnego wypełnienia każdej z rubryk.

2. Jeżeli poszczególne rubryki nie znajdują w konkretnym przypadku zastosowania należy wpisać "nie dotyczy".

3. Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku w kraju i za granicą.

4. Oświadczenie o stanie majątkowym obejmuje również wierzytelności pieniężne.

Poufne po wypełnieniu

 

Oświadczenie o stanie majątkowym

Ja niżej podpisany(a) ........................................................................................................

(imiona i nazwisko, w przypadku kobiet należy podać również nazwisko panieńskie)

urodzony(a) .......................................................... w ........................................................

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

(miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

zamieszkały(a) ..................................................................................................................

...........................................................................................................................................

po zapoznaniu się z przepisami ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 oraz z 2001 r. Nr ..., poz. ...) zgodnie z art. 35 tej ustawy oświadczam, że posiadam wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej lub stanowiące mój majątek odrębny:

I.

Zasoby pieniężne:

- środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej: .......................................................

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

- środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej: ...........................................................

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

- papiery wartościowe: ......................................................................................................

............................................................................................................................................

..............................................................na kwotę: .............................................................

II.

1. Dom o powierzchni: ....................... m2, adres: .............................................................

.................................................................... o wartości: .................................................

tytuł prawny: ..................................................................................................................

2. Mieszkanie o powierzchni: ................. m2, adres: .........................................................

................................................. o wartości: .....................................................................

tytuł prawny: ...................................................................................................................

3. Gospodarstwo rolne:

rodzaj gospodarstwa: .......................................................... powierzchnia: ....................

adres: ...............................................................................................................................

o wartości: .......................................................................................................................

rodzaj zabudowy: .............................................................................................................

tytuł prawny: ....................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym przychód i dochód w wysokości: ................

...........................................................................................................................................

4. Inne nieruchomości:

powierzchnia: .....................................................................................................................

............................................................................................................................................

adres: ..................................................................................................................................

............................................................................................................................................

o wartości: ..........................................................................................................................

............................................................................................................................................

tytuł prawny: ......................................................................................................................

............................................................................................................................................

III.

Uczestniczę w spółce cywilnej lub w osobowej spółce handlowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) - należy podać wysokość wniesionych wkładów: ................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym przychód i dochód w wysokości: ................

...........................................................................................................................................

IV.

1. Posiadam udziały w spółce handlowej z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby - należy podać liczbę i emitenta udziałów: ..............................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

udziały te stanowią pakiet większy niż 10% udziałów w spółce: ...............................

......................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: .............................

......................................................................................................................................

2. Posiadam udziały w innych spółkach handlowych - należy podać liczbę i emitenta udziałów: .....................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: .............................

......................................................................................................................................

V.

1. Posiadam akcje w spółkach handlowych z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby - należy podać liczbę i emitenta akcji: ......................................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

akcje te stanowią pakiet większy niż 10% akcji w spółce: ..........................................

......................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: .............................

......................................................................................................................................

2. Posiadam akcje w innych spółkach handlowych - należy podać liczbę i emitenta akcji: ...........................................................................................................................

.....................................................................................................................................

.....................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: ............................

.....................................................................................................................................

VI.

Nabyłem(am) (nabył mój małżonek) od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków następujące mienie, które podlegało zbyciu w drodze przetargu - należy podać opis mienia i datę nabycia, od kogo: ......................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

VII.

1. Prowadzę działalność gospodarczą (należy podać formę prawną i przedmiot działalności): ........................................................................................................................

....................................................................................................................................

- osobiście ..................................................................................................................

....................................................................................................................................

- wspólnie z innymi osobami .....................................................................................

....................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym przychód i dochód w wysokości: ..........

.....................................................................................................................................

2. Zarządzam działalnością gospodarczą lub jestem przedstawicielem, pełnomocnikiem takiej działalności (należy podać formę prawną i przedmiot działalności):

....................................................................................................................................

- osobiście ..................................................................................................................

....................................................................................................................................

- wspólnie z innymi osobami .....................................................................................

.....................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: ............................

....................................................................................................................................

VIII.

1. W spółce handlowej (nazwa, siedziba spółki): ...........................................................

.....................................................................................................................................

- jestem członkiem zarządu (od kiedy): ......................................................................

.....................................................................................................................................

- jestem członkiem rady nadzorczej (od kiedy): .........................................................

.....................................................................................................................................

- jestem członkiem komisji rewizyjnej (od kiedy): ....................................................

.....................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: ............................

.....................................................................................................................................

2. W fundacjach i stowarzyszeniach prowadzących działalność gospodarczą: ...............

.....................................................................................................................................

- jestem członkiem zarządu (od kiedy): .......................................................................

......................................................................................................................................

- jestem członkiem rady nadzorczej (od kiedy): ..........................................................

......................................................................................................................................

- jestem członkiem komisji rewizyjnej (od kiedy): .....................................................

......................................................................................................................................

Z tego tytułu osiągnąłem w roku ubiegłym dochód w wysokości: .............................

.....................................................................................................................................

IX.

Inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu: ............................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

X.

Składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10.000 złotych (w przypadku pojazdów mechanicznych należy podać markę, model i rok produkcji): ..................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

XI.

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10.000 złotych, w tym zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz warunki na jakich zostały udzielone (wobec kogo, w związku z jakim zdarzeniem, w jakiej wysokości): ......................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

Powyższe oświadczenie składam świadomy(a), iż na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi kara pozbawienia wolności.

.............................................................................................................

(miejscowość, data) (podpis)".

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że do posłów i senatorów kadencji, w czasie której weszła w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe.