Druk nr 623
26 kwietnia 2001 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały Senatu w 80. rocznicę wybuchu zwycięskiego Trzeciego Powstania Śląskiego.
Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Jerzego Markowskiego.
W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.
/-/ senator Jerzy Adamski
/-/ senator Janusz Bielawski
/-/ senator Jerzy Borcz
/-/ senator Andrzej Chronowski
/-/ senator
Wiesław Chrzanowski/-/ senator Kazimierz
Drożdż/-/ senator Genowefa Ferenc
/-/ senator Zbigniew
Gołąbek/-/ senator Adam Graczyński
/-/ senator Stefan Jurczak
/-/ senator Dorota Kempka
/-/ senator Kazimierz Kleina
/-/ senator Kazimierz Kutz
/-/ senator Tadeusz Lewandowski
/-/ senator Grzegorz Lipowski
/-/ senator Bogusław Litwiniec
/-/ senator Jerzy Markowski
/-/ senator Andrzej Mazurkiewicz
/-/ senator Tomasz
Michałowski/-/ senator Marian Noga
/-/ senator Adam Rychliczek
/-/ senator Tadeusz Rzemykowski
/-/ senator Jacek Sauk
/-/ senator Jerzy
Smorawiński/-/ senator Adam Struzik
/-/ senator Jerzy
Suchański/-/ senator Marcin Tyrna
/-/ senator Marek Waszkowiak
/-/ senator Ireneusz Zarzycki
p r o j e k t
U C H W A Ł A
z dnia
w 80. rocznicę wybuchu zwycięskiego Trzeciego Powstania Śląskiego
W 80. rocznicę wybuchu zwycięskiego Trzeciego Powstania Śląskiego Senat RP wyraża najwyższy szacunek i cześć dla wszystkich uczestników tego zrywu niepodległościowego, który przywrócił Śląsk Polsce.
Niech pamięć o męstwie, wiernej służbie, miłości Ojczyzny oraz historycznych zasługach Powstańców Śląskich i ich przywódcy Wojciechu Korfantym trwa i będzie wzorem dla przyszłych pokoleń.
UZASADNIENIE
Gdy historycznej nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, poprzedzone strajkiem generalnym na rozkaz Wojciecha Korfantego, który ogłasza się dyktatorem powstania, wybucha trzecie powstanie śląskie - rozgrywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski: oto ziemia od wieków oderwana od Macierzy, po wielkich aktach odrodzenia narodowego, w chwili gdy odradza się Rzeczpospolita, podejmuje niezłomną walkę o oderwanie od Niemiec by stać się częścią Ojczyzny.
O determinacji tych Ślązaków, którzy czują się Polakami, świadczy wybuch trzech powstań - kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku, z których trzecie ma największy zasięg, imponuje organizacją i militarnymi rezultatami, a dotarcie w zwycięskiej ofensywie po niewielu dniach i zdobycie Góry św. Anny, w rejonie któr
ej toczyć będą ciężkie walki, to szczytowy okres powstańczych triumfów.Godzi się pamiętać, że w chwili wybuchu powstania w symbolicznym dla Polaków dniu 3 maja, polska organizacja wojskowa licząca tu 50 tys. członków - w większości robotników i chłopów - przekształca się w wojsko powstańcze, a trzecie powstanie obejmuje łącznie około 60 tys. osób. Pomoc Polski w ówczesnej sytuacji dla zrywu ludu górnośląskiego, choć z konieczności ograniczoną, świadczyła jednak, że powstańcy śląscy nie są pozostawieni sam
i sobie, co też należy podnieść z okazji 80 rocznicy wybuchu trzeciego powstania.To wielkie pamiętne wydarzenie poprzedzone zakwestionowanym przez Górnoślązaków wynikiem plebiscytu w dniu 20 marca 1921 roku - zasługuje na szczególną cześć i pamięć.
To pows
tania śląskie zadecydowały, że kwestia Górnego Śląska stała się problemem międzynarodowym, a wynik trzeciego z nich doprowadził do odzyskania jego znacznej części przez Polskę, co miało istotne znaczenie dla rozwoju i stabilizacji odrodzonego państwa.Sena
t Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższy szacunek i cześć dla wszystkich uczestników tego wiekopomnego zrywu niepodległościowego, których czyn tak wiele znaczył i znaczy dla Polski. Powstańcy śląscy, którzy także w znacznej części stanęli w roku 1939 do obrony granic, bez względu na cenę krwi i ofiarę życia, a wielu uczestniczyło na wszystkich polskich frontach II wojny światowej, stanowią wzór męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny - wiernej służby i miłości do końca życia.Niech ich pamięć - i pamięć najwybitniejszego syna ziemi śląskiej, Wojciecha Korfantego - trwa po wieczne czasy.
Chwała powstańcom śląskim, chwała ich historycznym zasługom i wielkiemu dziedzictwu. Niech kapitał patriotyczny ich zbiorowego czynu stanie się wzorem dla przyszłych pokoleń a każda kolejna rocznica zyska należne miejsce w życiu Polaków.