Druk nr 556 Z

23 grudnia 2000 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

(wraz z zestawieniem wniosków)

Komisja na posiedzeniu w dniu 23 grudnia 2000 r. po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 23 grudnia 2000 r. nad ustawą o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko:

- Wysoki Senat raczy przyjąć wnioski zawarte w pkt II ppkt: 1, 5, 6, 7 i 8.

Przewodniczący Komisji

Rodziny i Polityki Społecznej

(-) Dariusz Kłeczek


 

ZESTAWIENIE WNIOSKÓW

do ustawy o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw

i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

 

I.

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

 

 

Wniosek

KRPS

II.

Wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy:

 

 
 

Uwaga:

Poprawki nr 1, 5, 6, 7 i 8 należy głosować łącznie.

W przypadku przyjęcia tych poprawek, poprawka nr 2 odnosić się będzie odpowiednio do art. 4b ust. 1 i 2, a poprawka nr 3 do treści art. 4a ustalonego w poprawce nr 1.

 

1)

w art. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) dodaje się art. 4a i 4b w brzmieniu:

"Art. 4a. Przeciętny roczny przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie może być niższy niż kwota ustalona według następującego wzoru:

Pp

Pł = (Pp - ------ ) C 1,14

Wsk

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Pł - przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

Pp - prognozowane na dany rok w ustawie budżetowej przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej,

Wsk - średnioroczny procentowy wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowany na dany rok w ustawie budżetowej.

Art. 4b.1. Z dniem 1 stycznia 2001 r. wynagrodzenie pracownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej zatrudnionego w tym zakładzie w dniu 31 grudnia 2000 r. wzrasta o kwotę 203 zł w stosunku do wynagrodzenia, otrzymanego za listopad 2000 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy osób, których wynagrodzenia w okresie od dnia 1 grudnia 2000 r. do dnia 1 stycznia 2001 r. wzrosły o kwotę nie niższą niż 203 zł.";

Poprawka

sen. D. Kłeczka,

sen. Z.

Maszkiewicza

poparta przez komisję

2)

w art. 1 w pkt 3, w art. 4a w ust. 1 wyrazy "203 zł" zastępuje się wyrazami "300 zł";

 

 

Poprawka

sen. Z.

Piwońskiego

poparta przez mniejszość komisji

3)

w art. 1 w pkt 3, w art. 4a w ust. 2 liczbę "1,14" zastępuje się liczbą "1,21";

Poprawka

sen. M.

Żenkiewicza

poparta przez mniejszość komisji

4)

w art. 1 w pkt 3, w art. 4a w ust. 2 wyrazy "Wsk - średnioroczny procentowy wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowany na dany rok w ustawie budżetowej" zastępuje się wyrazami "Wsk - wskaźnik stanowiący iloraz przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego na dany rok i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedni";

Poprawka

sen. M.

Żenkiewicza

5)

w art. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) dodaje się art. 7a w brzmieniu:

"Art. 7a. Przepis art. 4a stosuje się do ustalenia przyrostu wynagrodzeń na rok 2002 i lata następne.";

Poprawka

sen. D. Kłeczka,

sen. Z.

Maszkiewicza

poparta przez komisję

6)

w art. 2, w ust. 7 wyrazy "oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1112" zastępuje się wyrazami ", z 1998 r. Nr 162, poz. 1112 oraz z 2001 r. Nr …, poz. …";

 

Poprawka

sen. D. Kłeczka,

sen. Z.

Maszkiewicza

poparta przez komisję

7)

dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Art. 2a. 1. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy podmiot, który utworzył samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, dokona wypowiedzenia warunków umowy o pracę zawartą z kierownikiem zakładu, uwzględniając wymagania art. 44 ust. 7 ustawy, o której mowa w art. 2; przepis art. 42 § 3 zdanie pierwsze Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zmiany warunków zatrudnienia kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej powołanych na to stanowisko; przepis art. 69 pkt 1 Kodeksu pracy nie ma zastosowania.

3. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy strony umowy cywilnoprawnej, o której mowa w art. 44 ust. 4 i 5 ustawy, o której mowa w art. 2, podejmą negocjacje zmierzające do uwzględnienia w umowie warunku określonego w art. 44 ust. 8 ustawy zmienianej w art. 2.

4. Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy strony umowy cywilnoprawnej nie wprowadzą do umowy zmiany, o której mowa w ust. 3, organ, który utworzył publiczny samodzielny zakład opieki zdrowotnej, wypowie umowę na warunkach w niej przewidzianych, a jeżeli umowa nie określa trybu wypowiedzenia - z zachowaniem okresu wypowiedzenia 30 dni.";

Poprawka

sen. D. Kłeczka,

sen. Z.

Maszkiewicza

poparta przez komisję

8)

art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2001 r.".

Poprawka

sen. D. Kłeczka,

sen. Z.

Maszkiewicza

poparta przez komisję