Druk nr 486

29 września 2000 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Niżej podpisani senatorowie RP (Klub AWS) wnioskują o wybór na Wicemarszałka Senatu RP senatora Marcina Tyrnę.

Franciszek Bachleda Księdzularz

Andrzej Krzak

Jerzy Baranowski

Tadeusz Lewandowski

Anna Bogucka Skowrońska

Krzysztof Lipiec

Jerzy Borcz

Stanisław Majdański

Jan Chodkowski

Krzysztof Majka

Jan Chojnowski

Stanisław Marczuk

Andrzej Chronowski

Jerzy Masłowski

Wiesław Chrzanowski

Zdzisław Maszkiewicz

Jan Cimanowski

Tomasz Michałowski

Krystyna Czuba

Krzysztof Piesiewicz

Dorota Czudowska

Elżbieta Płonka

Lech Feszler

Zygmunt Ropelewski

Adam Glapiński

Janina Sagatowska

Alicja Grześkowiak

Andrzej Sikora

Mieczysław Janowski

Roman Skrzypczak

Stanisław Jarosz

Maciej Świątkowski

Stefan Jurczak

Bogdan Tomaszek

Dariusz Kłeczek

Ligia Urniaż Grabowska

Stefan Konarski

Sławomir Willenberg

Tadeusz Kopacz

Ireneusz Zarzycki


Życiorys

Marcin Tyrna urodził się 31 października 1945 roku w Bielsku-Białej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w zasadniczej szkole przyzakładowej w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych "Befama", którą ukończył ze specjalnością frezera. W tym zawodzie pracował w "Befamie"z dyplomem mistrzowskim.

Od Sierpnia 1980 roku w NSZZ "Solidarność". Od 1980 roku przewodniczył Komisji Zakładowej NSZZ "S" w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych "Befama", był też członkiem Prezydium Zarządu Regionu "Podbeskidzie". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. W latach 1984-1988 był wiceprzewodniczącym Rady Pracowniczej w "Befamie", był też działaczem ogólnokrajowego ruchu samorządów pracowniczych. W 1989 r. ponownie wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w "Befamie". Od 1990 roku wiceprzewodniczący "Solidarności" Regionu "Podbeskidzie", a od 1992 roku do chwili obecnej - przewodniczący tego Regionu. Jest trzecią kadencję członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przeszedł szkolenia związkowe z zakresu prawa pracy i funkcjonowania gospodarki rynkowej, organizowane przez amerykańską centralę związkową ALF-CIO, a także francuską CFDT.

Był współorganizatorem programu "Tempus" prowadzonym przez EWG, program był poświęcony relacjom: związki zawodowe, pracodawcy oraz wyższe uczelnie.

W latach 1991 - 1992 pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w dawnym województwie bielskim.

Został wybrany senatorem RP z województwa bielskiego w wyborach 1993 roku z NSZZ "Solidarność". Obecnie jest senatorem AWS, wybranym z tego samego województwa. W Senacie III kadencji pracował w Komisjach: Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Od lutego 1996 r. był przewodniczącym Klubu Senatorskiego NSZZ "Solidarność". W Senacie IV kadencji - Marcin Tyrna został wybrany przewodniczącym Klubu Senatorskiego AWS. Pracuje w komisjach senackich: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu.

Współzałożyciel Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej "Solidarność".

Żona Paulina jest ekonomistką, zatrudnioną w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Bielsku. Córka Gabriela i syn Szymon usamodzielnili się i pracują, druga córka Magdalena uczy się w szkole średniej.