Tytuł IV
Topografie układów scalonych
Dział I
Przepisy wstępne
Art. 206.
1. Przez topografię układu scalonego, zwaną dalej "topografią", rozumie się rozwiązanie polegające na przestrzennym, wyrażonym w
dowolny sposób rozplanowaniu elementów, z których co najmniej jeden jest elementem aktywnym, oraz wszystkich lub części połączeń układu scalonego.2. Przez układ scalony rozumie się jedno- lub wielowarstwowy wytwór przestrzenny, utworzony z elementów z materiału półprzewodnikowego tworzącego ciągłą warstwę, ich wzajemnych połączeń przewodzących i obszarów izolujących, nierozdzielnie ze sobą sprzężonych, w celu spełniania funkcji elektronicznych.
Art. 207.
1. Na topografię udzielane jest prawo z rejestracji
.2. Prawo z rejestracji topografii może być udzielone, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, na top
ografię oryginalną.3. Nie udziela się prawa z rejestracji topografii, jeżeli przed zgłoszeniem w Urzędzie Patentowym była ona wykorzystywana jawnie w celach handlowych w okresie dłuższym niż dwa lata.
4. Nie może być udzielone prawo z rejestracji topografii, jeżeli od jej dokonania i utrw
alenia w dowolnej formie minęło 15 lat i nie była ona wykorzystywana w celach handlowych.
Art. 208.
1. Topografię uznaje się za oryginalną, jeżeli jest wynikiem pracy intelektualnej twórcy i nie jest powszechnie znana w chwili jej powstania.
2. Na topografię składającą się z elementów powszechnie znanych udziela się prawa z rejestracji tylko w takim zakresie, w jakim kombinacja tych
elementów jest oryginalna.
Art. 209.
Nie udziela się prawa z rejestracji na topografię jednoznacznie wynikającą z funkcji ukł
adu scalonego, w którym jest stosowana.
Art. 210.
Uprawnionym do uzyskania prawa z rejestracji topografii jest twórca, jego nastę
pca prawny albo osoba, z którą twórca jest związany stosunkiem pracy bądź inną umową, lub która udzieliła twórcy pomocy przy powstaniu topografii. Przepisy art. 11, 12, 20 i 21 stosuje się odpowiednio.
Art. 211.
Twórca topografii ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z tej topografii przez przedsiębiorcę. Przepisy art. 22 i 23 stosuje się odpowiednio.
Dział II
Zgłoszenie i rozpatrywanie zgłoszenia topografii
Art. 212.
1. Zgłoszenie topografii powinno zawierać:
1) podanie,
2) materiał identyfikujący topografię, zawierający niezbędne dane do jednoznaczn
ego określenia topografii,3) oświadczenie dotyczące daty wprowadzenia topografii do obrotu, jeżeli miało ono miejsce przed dokonaniem zgłoszenia.
2. W zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, zgłaszający nie ma obowiązku ujawniania i
nformacji, które stanowią tajemnicę produkcyjną lub handlową, chyba że są one niezbędne do identyfikacji topografii.3. Zgłoszenie topografii może dotyczyć tylko jednego rozwiązania.
4. Zgłoszenie topografii, które obejmuje co najmniej podanie oraz część wyglądającą na materiał identyfikujący topografię, daje podstawę do uznania zgłoszenia za dokon
ane.
Art. 213.
1. Udzielenie prawa z rejestracji na topografię następuje przez zarejestrowanie topografii będącej przedmiotem prawidłowo dokonanego zgłoszenia w Urzędzie Pate
ntowym.2. Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa z rejestracji, jeżeli po sprawdz
eniu zgłoszenia zgodnie z ust. 1 nie stwierdzi przeszkód do uzyskania prawa z rejestracji na topografię. Zarejestrowanie następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony.3. W razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie Urząd Patentowy stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji na topografię.
Art. 214.
Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia prawa z rejestracji, jeżeli stwie
rdzi przeszkody do jego uzyskania, które nie mogą być usunięte. Przepis art. 49 ust.2 stosuje się odpowiednio.
Art. 215.
Udzielone prawa z rejestracji na topografię podlegają wpisowi do rejestru topografii ukł
adów scalonych.
Art. 216.
Udzielenie prawa z rejestracji stwierdza się przez wydanie świadectwa rejestracji top
ografii.
Art. 217.
1. Przed udzieleniem prawa z rejestracji Urząd Patentowy nie udziela informacji o zgł
oszeniu osobom nieuprawnionym bez zgody zgłaszającego.2. Materiał identyfikujący topografię nie jest ujawniany bez zgody uprawnionego także po udzieleniu prawa z rejestracji.
3. Przepis ust. 2 nie stanowi przeszkody do ujawnienia dokumentacji na żądanie organów wymiaru sprawiedliwości oraz stronom sporu co do ważności udzielonego prawa lub co do naruszenia prawa.
Art. 218.
Uprawniony może wskazać, że jego topografia została zarejestrowana, poprzez umies
zczenie na topografii lub produkcie zawierającym chronioną topografię litery "T" wpisanej w okrąg.
Art. 219.
1. Do zgłoszenia i rozpatrywania zgłoszenia topografii stosuje się odpowiednio, z z
astrzeżeniem ust. 2, przepisy art. 31 ust. 4, 32, 36-37, 39, 41, 42 i 46.2. Wprowadzanie zmian w zgłoszeniu w toku jego rozpatrywania nie może dotyczyć zmian dokonanych w samej topografii.
Art. 220.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymogi, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie topografii, oraz szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania zgłoszeń. Określenie wymogów, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie, nie może prow
adzić do tworzenia nadmiernych ponad potrzebę, utrudnień dla zgłaszającego.
Dział III
Prawa z rejestracji topografii
Art. 221.
Przez uzyskanie prawa z rejestracji nabywa się prawo do wyłącznego korzystani
a z topografii w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Państwa.
Art. 222.
1. Prawo z rejestracji narusza osoba, która bez zgody uprawnionego:
1) reprodukuje w całości lub części chronioną topografię, z wyjątkiem reproduk
owania tej części, która nie spełnia wymogu oryginalności określonego w art. 208,2) importuje, sprzedaje lub w jakikolwiek inny sposób wprowadza do obrotu kopię chronionej topografii, układy scalone wytworzone przy użyciu takiej kopii, a ta
kże wyroby zawierające takie układy scalone.2. Reprodukowanie topografii polega na jej odtworzeniu w układzie scalonym na po
dstawie wzorca, dokumentacji lub analizy.
Art. 223.
Nie narusza się prawa z rejestracji przez zastosowanie topografii układu scalonego w środkach komunikacji i ich częściach lub urządzeniach, które znajdują się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej czasowo, a także w produktach, które znajdują się na tym o
bszarze w komunikacji tranzytowej.
Art. 224.
Nie narusza prawa z rejestracji osoba, która kopiuje bez zgody uprawnionego chronioną topografię, jeżeli czyni to w celach osobistych albo wyłącznie w celu oceny, analizy, badania lub nauczania.
Art. 225.
Nie narusza prawa z rejestracji osoba, która na podstawie oceny lub analizy chronionej topografii opracuje topografię spełniającą wymóg oryginalności, o którym mowa w art. 208.
Art. 226.
Nie narusza się prawa z rejestracji przez korzystanie, w niezbędnym wymiarze, z top
ografii dla celów państwowych bez prawa wyłączności, jeżeli jest to konieczne dla zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia ważnych interesów Państwa, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przepisy art. 69 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
Art. 227.
Nie stanowi naruszenia prawa z rejestracji na topografię, import lub wprowadzenie do obrotu produktu zawierającego bezprawnie wykorzystaną topografię przez osobę działającą w dobrej wierze. Po uzyskaniu informacji o istnieniu ochrony tej topografii, dalsze prowadzenie działalności handlowej w tym zakresie jest możliwe tylko za zgodą upra
wnionego. Towary posiadane lub zamówione przed uzyskaniem takiej informacji można wprowadzić do obrotu pod warunkiem zapłaty uprawnionemu kwoty odpowiadającej opłacie licencyjnej.
Art. 228.
Prawo z rejestracji nie rozciąga się na działania dotyczące kopii chronionej topografii, układów scalonych wytworzonych przy użyciu takiej kopii, a także wyrobów zawierających takie układy scalone, polegające w szczególności na ich oferowaniu lub dalszym o
brocie, jeżeli zostały one uprzednio zgodnie z prawem, wprowadzone do obrotu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przez uprawnionego lub za jego zgodą. Przepis art. 70 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Art. 229.
1. Uprawniony nie może dochodzić swoich praw w odniesieniu do innej identycznej t
opografii, jeżeli została ona stworzona niezależnie przez osobę trzecią.2. Jeżeli dwie topografie są identyczne w całości lub części, domniemywa się, że top
ografia, która mogła być reprodukcją topografii wcześniej zgłoszonej w Urzędzie Patentowym lub wcześniej jawnie wprowadzonej do obrotu jest jej reprodukcją.
Art. 230.
Ochrona topografii ustaje po dziesięciu latach od końca roku kalendarzowego, w którym topografia lub układ scalony zawierający taką topografię był wprowadzony do obrotu, lub końca roku kalendarzowego, w którym dokonano zgłoszenia topografii w Urzędzie Pate
ntowym, w zależności od tego, który z tych terminów upływa wcześniej.
Art. 231.
1. Do prawa z rejestracji na topografię stosuje się odpowiednio przepisy art. 67, 68, 72, 74-79, 81-90 i 92, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prawo z rejestracji na topografię wygasa również po piętnastu latach od jej dokonania i utrwalenia, jeżeli okres ten upływa wcześniej niż okres, na jaki zostało udzielone prawo z rejestracji, a topografia nie była w tym czasie wykorzystywana w celach handlowych.
Tytuł V
Opłaty, rejestry i wykazy, dokumenty, ogłoszenia urzędowe
Dział I
Opłaty
Art. 232.
1. Urząd Patentowy pobiera opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe w związku z
ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych, a także prowadzeniem wykazu i sprawdzaniem nazw handlowych.2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu Państwa.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe za
sady ustalania, uiszczania i wysokość opłat, uwzględniając podział na jednoroczne lub kilkuletnie okresy ochrony. Opłaty te nie mogą prowadzić do nadmiernego i nieuzasadnionego ograniczenia dostępności procedur w zakresie uzyskiwania i utrzymywania ochrony.
Art. 233.
1. Opłaty jednorazowe za zgłoszenia, wnioski, oświadczenia i inne czynności przew
idziane w ustawie powinny być uiszczane z góry, o ile ustawa lub rozporządzenie, o którym mowa w art. 232 ust. 3, nie przewiduje uiszczenia opłaty na wezwanie Urzędu Patentowego w określonym terminie.2. Opłata jednorazowa za zgłoszenie może być uiszczona w ciągu jednego miesiąca od daty doręczenia wezwania Urzędu Patentowego.
3. Jeżeli w wyniku złożonego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy decyzja lub p
ostanowienie Urzędu Patentowego zostało uchylone, opłata uiszczona od tego wniosku podlega zwrotowi.4. W razie nieuiszczenia w terminie opłaty, o której mowa w ust. 1, postępowanie wszczęte w wyniku dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku podlega umorzeniu, bądź czynność uzależniona od opłaty zostaje zaniechana.
Art. 234.
1. Termin do uiszczenia opłaty jednorazowej za ochronę lub opłaty za pierwszy okres
ochrony, określonej w decyzji o udzieleniu patentu, prawa ochronnego lub odpowiednio prawa z rejestracji, wynosi trzy miesiące od daty doręczenia wezwania. Jednocześnie zgłaszający może uiścić opłatę za dalsze rozpoczęte okresy ochrony lub opłatę wymaganą do przedłużenia ochrony na okresy rozpoczęte przed tym terminem.2. Opłaty za dalsze okresy ochrony są uiszczane, z zastrzeżeniem ust.1, z góry, nie później niż w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
3. Opłaty okresowe, o których mowa w ust. 2, mogą być uiszczone w ciągu jednego roku przed terminem określonym w ust. 2. Opłaty te podlegają zwrotowi, jeżeli przed tym terminem udzielone prawo zostanie unieważnione lub wygaśnie. Opłaty za okresy
ubiegłe i za okres bieżący nie podlegają zwrotowi.4. Opłaty, o których mowa w ust. 2, można uiszczać również w terminie sześciu miesięcy po upływie terminu określonego w ust. 2, przy równoczesnym uiszczeniu opłaty dodatkowej w wysokości 30% opłaty należnej. Termin ten nie podlega przywróc
eniu.5. W razie udzielenia patentu dodatkowego pobiera się za ochronę wynalazku opłatę je
dnorazową.6. Jeżeli patent dodatkowy stanie się patentem, pobiera się opłaty okresowe poczynając od okresu ochrony następującego po ustaniu patentu głównego w wysokości, jaka przypadałaby za ten okres i dalsze okresy ochrony wynalazku stanowiącego prze
dmiot patentu głównego.
Art. 235.
1. Termin do uiszczenia opłaty, o którym mowa w art. 233 ust. 2 lub art. 234 ust. 1, może być, z zastrzeżeniem ust. 3, przywrócony na wniosek zgłaszającego, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, nie później jednak niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym termin ten upłynął, uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Jednocześnie ze złożeniem takiego wniosku zgłaszający powinien uiścić zaległą opłatę.
2. Przywrócenie terminu do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest niedopuszczalne.
3. Jeżeli została wydana decyzja o umorzeniu postępowania z powodu nieuiszczenia
opłaty, o której mowa w art. 233 ust. 2, albo decyzja stwierdzająca wygaśnięcie decyzji o udzieleniu patentu, prawa ochronnego lub odpowiednio prawa z rejestracji z powodu nieuiszczenia opłaty, o której mowa w art. 234 ust. 1, decyzja taka może zostać uchylona na wniosek zgłaszającego o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy i po jednoczesnym uiszczeniu zaległej opłaty.4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio w przypadku nieuiszczenia, w terminie wskazanym w art. 234 ust. 1 zdanie drugie, opłaty za dalsze rozpoczęte okresy ochr
ony lub opłaty wymaganej do przedłużenia ochrony na okresy rozpoczęte przed tym terminem.
Art. 236.
1. W przypadku gdy zgłaszający wykaże, że nie jest w stanie ponieść w pełnej wysokości opłaty za zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego, Urząd Patentowy zwalnia go częściowo od tej opłaty. Pozostała część opłaty nie może być niższa niż 30% opłaty należnej.
2. W przypadku gdy wnioskodawca wykaże, że nie jest w stanie ponieść w pełnej wys
okości opłaty od wniosku o wydanie decyzji w postępowaniu spornym oraz od wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, Urząd Patentowy zwalnia go częściowo lub całkowicie od tej opłaty.3. Przepis ust. 2 ma zastosowanie także do opłat okresowych za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego oraz opłaty jednorazowej za ochronę wynalazku stanowiącego przedmiot patentu dodatkowego. Nie dotyczy to opłat za okresy przekraczające dzi
esięć lat od zgłoszenia.4. Na uzasadniony wniosek zgłaszającego wniesiony przed upływem wyznaczonego terminu, termin do uiszczenia opłat, o których mowa w art. 234 ust. 1, może być przez Urząd Patentowy odroczony, nie dłużej jednak niż o 6 miesięcy. Odroczony termin nie ulega przywróceniu.
5. W sprawach, o których mowa w ust. 1-4, Urząd Patentowy wydaje postanowienia. W przypadku odmowy zwolnienia lub częściowego zwolnienia od opłaty, wyznacza się termin jej uiszczeni
a.6. Zwalnia się od opłaty za wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w związku z wyd
anym postanowieniem, o którym mowa w ust. 5.
Art. 237.
Urząd Patentowy pobiera jednorazową opłatę za zamieszczenie w "Wiadomościach Urzę
du Patentowego" informacji o udzieleniu patentu, prawa ochronnego, prawa z rejestracji oraz za publikację tych części zgłoszenia, które podlegają publikacji, a także za wydanie dokumentu stwierdzającego udzielenie prawa (opłata za publikację). Zgłaszający obowiązany jest uiścić opłatę po otrzymaniu decyzji o udzieleniu prawa, w terminie trzech miesięcy od doręczenia wezwania. W tym przypadku art. 233 ust. 4 nie stosuje się.
Dział II
Rejestry i wykazy, dokumenty
Art. 238.
1. Dla dokonywania wpisów o udzielonych patentach, prawach ochronnych i prawach z rejestracji Urząd Patentowy prowadzi:
1) rejestr patentowy,
2) rejestr wzorów użytkowych,
3) rejestr wzorów przemysłowych,
4) rejestr znaków towarowych,
5) rejestr oznaczeń geograficznych,
6) rejestr topografii układów scalonych.
2. Dla dokonywania wpisów nazw handlowych Urząd Patentowy prowadzi wykaz nazw handlowych.
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebą dokonywania odrębnych wpisów, w Urzędzie Patentowym prowadzone są pomocnicze rejestry praw udzielonych z mocą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarejestrowanych w międzynarodowym organie na podstawie umowy międzynarodowej.
4. Rejestry, o których mowa w ust. 1 i 3, są jawne.
5. Domniemywa się, że wpisy w rejestrach, o których mowa w ust. 1, są prawdziwe i że każdemu jest znana ich treść.
Art. 239.
1. W sprawach, w których wpis do rejestru jest uzależniony od złożenia wniosku, wpisu dokonuje się na podstawie decyzji.
2. Rozpatrując wniosek, o którym mowa w ust. 1, Urząd Patentowy bada, czy złożone dokumenty, mające uzasadnić wydanie de
cyzji o dokonaniu wpisu do rejestru, nie naruszają ustawy i odpowiadają co do formy obowiązującym przepisom.3. Wpisy, o których mowa w ust. 1, nie wiążą organu, do którego kompetencji, zgodnie z przepisami prawa, należy rozstrzyganie w sprawie dokumentu będącego podstawą d
ecyzji o wpisie do rejestru bądź w sprawie, której wynik mógłby mieć wpływ na decyzję Urzędu Patentowego o dokonaniu wpisu w rejestrze.
Art. 240.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady prowadz
enia rejestrów i wykazu nazw handlowych oraz warunki i tryb dokonywania w nich wpisów, uwzględniając w szczególności zasady i tryb przeglądania rejestrów oraz wydawania z nich wyciągów, a także przypadki, w jakich prowadzone będą pomocnicze rejestry, o których mowa w art. 238 ust. 3.
Art. 241.
1. Dokumenty stwierdzające udzielenie patentu, prawa ochronnego, prawa z rejestracji oraz dowody pierwszeństwa, opatruje się pieczęcią okrągłą z wizerunkiem orła w k
oronie i napisem w otoku: "Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej".2. W przypadku zagubienia lub zniszczenia dokumentu, o którym mowa w ust.1, Urząd Patentowy na wniosek uprawnionego i po uiszczeniu należnej opłaty jednorazowej, wydaje duplikat.
Dział III
Ogłoszenia urzędowe
Art. 242.
1. O udzielonych patentach, prawach ochronnych i prawach z rejestracji ogłasza się w "Wiadomościach Urzędu Patentowego".
2. Ogłoszeniu w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" podlegają również, z zastrzeżeniem ust. 3, dokonywane wpisy i zmiany w rejestrach dotyczące udzielonych praw.
3. Nie ogłasza się o wygaśnięciu patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, jeśli nastąpiło ono na skutek upływu okresu na jaki prawo zostało udzielone.
Art. 243.
W "Wiadomościach Urzędu Patentowego" ogłasza się także informacje o podjętych d
ecyzjach odmawiających udzielenia patentu bądź prawa ochronnego, umarzających postępowanie albo stwierdzających wygaśnięcie decyzji o udzieleniu patentu bądź prawa ochronnego, a także o złożonych wnioskach o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy (art. 38), w sprawach wynalazków i wzorów użytkowych oraz znaków towarowych, o których zgłoszeniu Urząd Patentowy uprzednio dokonał ogłoszenia w sposób przewidziany w ustawie.
Art. 244.
W "Wiadomościach Urzędu Patentowego" zamieszcza się także inne niż określone w art. 242 i 243 ogłoszenia przewidziane w ustawie, akty o charakterze urzędowym oraz kom
unikaty.
Tytuł VI
Postępowanie zgłoszeniowe i rejestrowe.
Art. 245.
1. Stroną w postępowaniu przed Urzędem Patentowym jest osoba, której interesu pra
wnego dotyczy to postępowanie.2. Stroną w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawie uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji jest zgłaszający.
Art. 246.
1. Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochr
ony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych może być tylko, z wyjątkiem ust. 2, rzecznik patentowy.2. Pełnomocnikiem osoby fizycznej, z zastrzeżeniem ust. 3, może być również współuprawniony, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
3. Osoby nie mające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce, mogą w sprawach, o których mowa w ust. 1, działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.
Art. 247.
1. Pełnomocnikiem strony do jednej czynności może być tylko jedna osoba fizyc
zna.2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie i dołączone do akt przy dokon
ywaniu pierwszej czynności prawnej.3. Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy więcej niż jednej sprawy, powinno być ono dołączone do akt sprawy, w której pełnomocnik dokonuje pierwszej czynności. Dokonując czynności w pozostałych sprawach objętych pełnomocnictwem, pełnomocnik pow
inien dołączyć uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa.4. Rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocni
ctwa.5. W razie nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, Urząd Pate
ntowy wzywa pełnomocnika do jej uiszczenia, a na wypadek nieuiszczenia, wzywa również stronę do potwierdzenia czynności dokonanych przez pełnomocnika, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu, przepis art. 233 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 248.
1. Jeżeli w sprawie działał już pełnomocnik, a zostanie ustanowiony przez stronę inny pełnomocnik z tym samym zakresem działania, uważa się, że pierwsze pełnomocni
ctwo zostało odwołane.2. Jeżeli pełnomocnic
two obejmuje kilka osób ustanowionych do tych samych czynności, za pełnomocnika uważa się tego z nich, który dokonał czynności i dołączył pełnomocnictwo do akt. Przy podjęciu czynności przez inną wymienioną w pełnomocnictwie osobę przepis ust. 1 oraz art. 247 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Art. 249.
W razie upoważnienia przez stronę do działania w postępowaniu przed Urzędem Patent
owym jednostki świadczącej usługi w tym zakresie i złożenia oświadczenia przez kierownika tej jednostki, wskazującego zatrudnionego w niej rzecznika patentowego, jako upoważnionego do działania, oświadczenie takie uważa się za pełnomocnictwo.
Art. 250.
1. Pełnomocnik, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 246 ust. 2, może udzielić da
lszego pełnomocnictwa (substytucja).2. Przy dokonywaniu czynności zachowawczych nie jest wymagane pełnomocnictwo od drugiego współuprawnionego.
Art. 251.
1. Jeżeli stroną w sprawie jest kilka osób i nie wyznaczyły one pełnomocnika, powinny wskazać jeden adres dla korespondencji. W przypadku niewskazania takiego adresu uważa się, że jest nim adres osoby wymienionej na pierwszym miejscu w zgłoszeniu albo w innym dokumencie będącym podstawą wszczęcia postępowania.
2. Na wniosek strony Urząd Patentowy przekazuje pisma kierowane zgodnie z ust. 1 ta
kże na dodatkowo wskazane przez stronę adresy. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie również w przypadku, gdy stroną w sprawie jest jedna osoba, która wyznaczyła pełnomocnika.
Art. 252.
1. W toku postępowania Urząd Patentowy wyznacza stronie dla dokonania określonych czynności, o ile ustawa nie stanowi inaczej, terminy :
1) 1 miesiąca, gdy strona ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Po
lsce,2) 2 miesięcy, gdy strona ma miejsce zamieszkania lub siedzibę za gran
icą.2. W uzasadnionych przypadkach Urząd Patentowy wyznacza odpowiednio dłuższy termin, o którym mowa w ust. 1, lecz nie więcej niż o 3 miesiące.
3. Czynność może być dokonana w ciągu 2 miesięcy po upływie terminu wyznaczonego zgodnie z ust. 1 lub 2, jeżeli przed jego upływem strona zawiadomi Urząd Patentowy na piśmie o przyczynach niedotrzymania tego te
rminu.
Art. 253.
1. Jeżeli w toku rozpatrywania sprawy uchybiono terminowi do dokonania czynności warunkującej, zgodnie z ustawą, bieg postępowania, Urząd Patentowy może na wni
osek strony, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, przywrócić termin, o ile strona uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jej winy.2. Z zastrzeżeniem ust. 4 wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do Urzędu Pate
ntowego w w ciągu 2 miesięcy od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, nie póżniej jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym termin ten upłynął. Jednocześnie wnioskodawca powinien dopełnić czynności, dla której termin ten został wyznaczony.3. Przywrócenie terminu do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2,
jest niedopuszczalne.4. Jeżeli została wydana decyzja o umorzeniu postępowania na skutek uchybienia term
inu do dokonania określonej czynności, może ona zostać uchylona jeżeli strona złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jej winy i jednocześnie dokona czynności, dla której termin został wyznaczony.5. Jeżeli termin dokonania zgłoszenia w celu zachowania uprzedniego pierwszeństwa lub termin złożenia dokumentu przypada na dzień, w którym Urząd Patentowy jest ni
eczynny dla interesantów, doręczenie zgłoszenia lub dokumentu w pierwszym dniu otwarcia Urzędu Patentowego traktuje się jako dokonane w terminie.6. Do terminów, do których nie ma zastosowania przepis ust. 1, uchybionych z powodu nadzwyczajnych okoliczności, stosuje się odpowiednio przepisy o zawieszeniu biegu przedawnienia z powodu siły wyższej. W sprawach tych Urząd Patentowy wydaje, po przedstawieniu przez zainteresowanego odpowiednich dowodów, postanowienia.
7. Niezależnie od przepisu ust. 5 i 6 Urząd Patentowy zapewnia przyjmowanie w każdym czasie przesyłek doręczanych przez osoby zainteresowane, bez względu na p
orę dnia.
Art. 254.
1. Od decyzji Urzędu Patentowego stronie służy wniosek o ponowne rozpatrzenie spr
awy.2. Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy rozpatrywane są w Izbie Odwoławczej Urzędu Patentowego, zwanej dalej "Izbą Odwoławczą".
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do postanowień.
4. Termin do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją wynosi 2 miesiące, a zakończonej postanowieniem - 1 miesiąc od dnia doręczenia stronie decyzji lub postanowienia.
5. Przed upływem terminu do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy decyzja nie podlega wykonaniu.
Art. 255.
1. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy w Izbie Odwoławczej, Urząd Patentowy wydaje decyzję, w której utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo uchyla ją w całości lub w części i rozstrzyga co do istoty sprawy.
2. W razie nieuwzględnienia wniosku i utrzymania decyzji w mocy termin dokonania czynności, wyznaczony w zaskarżonej decyzji, biegnie na nowo.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy rozstrzyganiu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej wydanego postanowienia.
Art. 256.
1. Każdy może wnieść umotywowany sprzeciw wobec prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego o udzieleniu patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji w ciągu 6 miesięcy od opublikowania w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" informacji o udzieleniu prawa.
2. Podstawę sprzeciwu, o którym mowa w ust. 1, stanowią okoliczności, które uzasadni
ają unieważnienie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji.
Art. 257.
1. O wniesieniu sprzeciwu, o którym mowa w art. 256, Urząd Patentowy niezwłocznie zawiadamia uprawnionego, wyznaczając mu termin na ustosunkowanie się do sprz
eciwu.2. Jeżeli uprawniony w odpowiedzi na zawiadomienie Urzędu, o którym mowa w ust. 1, podniesie zarzut, że sprzeciw jest bezzasadny, sprawa zostanie przekazana do ro
zstrzygnięcia w postępowaniu spornym. W przeciwnym przypadku Urząd Patentowy wydaje decyzję uchylającą decyzję o udzieleniu patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, umarzając jednocześnie postępowanie.
Art. 258.
Na decyzje oraz postanowienia Urzędu Patentowego stronie przysługuje skarga do N
aczelnego Sądu Administracyjnego.
Art. 259.
1. Skargę przesłaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w celu wypowiedzenia się co do jej zasadności Prezes Urzędu Patentowego przekazuje do rozpatrzenia w Izbie Odwoławczej.
2. W wyniku rozpatrzenia skargi w Izbie Odwoławczej, w przypadku o którym mowa w ust. 1, Urząd Patentowy uwzględnia ją w całości albo przekazuje Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu odpowiedź na skargę wraz z aktami spr
awy.
Art. 260.
Wykonanie decyzji lub postanowienia może być na skutek wniesienia skargi, o której mowa w art. 258, wstrzymane przez Prezesa Urzędu Patentowego również wtedy, gdy wstrzymanie takie nie nastąpiło z mocy prawa albo w wyniku postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Art. 261.
1. Urząd Patentowy udziela informacji o zgłoszeniu wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego, oznaczenia geograficznego i topografii układu scalonego oraz udostępnia akta zgłoszenia w każdym stadium postępow
ania:1) zgłaszającemu i jego pełnomocnikowi,
2) organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości - w związku z prowadzonymi przez nie sprawami,
3) innym osobom, które przedstawią na piśmie zgodę zgłaszającego.
2. Po upływie terminów zastrzeżonych dla nieujawniania informacji o zgłoszeniach, o których mowa w ust. 1, Urząd Patentowy może na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny, udostępnić jej dokumenty zawarte w aktach zgłosz
enia.3. O udzieleniu niejawnej informacji o zgłoszeniu oraz o udostępnieniu akt zgłoszenia dokonuje się adnotacji w aktach zgłoszenia.
4. Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania do zgłoszeń tajnych wynalazków i tajnych wzorów użytkowych.
5. Do zgłoszeń topografii układów scalonych przepisy ust. 2 i 3 stosuje się z zachowaniem warunków, o których mowa w art. 217 ust. 2 i 3.
Art. 262.
Do postępowania przed Urzędem Patentowym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Art. 263.
1. Przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego o terminach załatwiania sprawy nie stosuje się do rozpatrywania zgłoszeń dokonan
ych w celu uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji.2. Przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego o wznowieniu postępowania i stwierdzeniu nieważności decyzji nie stosuje się, jeżeli okoliczności uzasadniające wznowienie postępowania bądź stwierdzenie nieważności decyzji mogą być podni
esione w sporze o unieważnienie udzielonego patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji.
Art. 264.
Od prawomocnego orzeczenia Urzędu Patentowego, kończącego postępowanie w sprawie, a rażąco naruszającego prawo, Prezes Urzędu Patentowego, Pierwszy Prezes Sądu Na
jwyższego, Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich może wnieść rewizję nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Tytuł VII
Postępowanie sporne
Art. 265.
Urząd Patentowy rozpatruje w trybie postępowania spornego sprawy o:
1) unieważnienie patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji,
2) stwierdzenie wygaśnięcia patentu na wynalazek dotyczący mikroorganizmu lub jego użycia, w przypadku określonym w ar
3) stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy w przypadkach
określonych w art. 169,4) stwierdzenie wygaśnięcia prawa z rejestracji oznaczenia geograficznego w prz
ypadku określonym w art. 192 ust. 1,5) stwierdzenie wygaśnięcia prawa z rejestracji topografii, w przypadkach określ
onych w art. 231 ust. 2,6) udzielenie licencji przymusowej na korzystanie z wynalazku, wzoru użytkowego albo topografii,
7) zmianę decyzji o udzieleniu licencji przymusowej,
8) stwierdzenie bezzasadności wniosku o dokonanie zmiany warunków korzystania z oznaczenia geograficznego, w przypadku określonym w art. 188 ust. 3,
9) stwierdzenie istnienia przesłanek uzasadniających wykreślenie nazwy handlowej z wykazu na wniosek osoby trzeciej,
10) unieważnienie patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji na skutek złożonego sprzeciwu uznanego przez uprawnionego za bezzasadny.
Art. 266.
1. Do postępowania spornego przed Urzędem Patentowym stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 2, przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2. Przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego o ponownym rozpatrywaniu, na wniosek strony, spraw załatwionych przez wydanie decyzji, od której nie służy odw
ołanie, nie stosuje się do decyzji rozstrzygającej sprawę co do jej istoty i wydanej po przeprowadzeniu rozprawy.3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb postępowania spornego przed Urzędem Patentowym, uwzględniając w szczególności zas
adę jawności rozprawy oraz publicznego ogłaszania decyzji.
Art. 267.
Do prawomocnych orzeczeń Urzędu Patentowego w sprawach, o których mowa w art. 265, przepis art. 264 stosuje się odpowiednio.
Art. 268.
Na decyzje oraz postanowienia Urzędu Patentowego w sprawach, o których mowa w art. 265, stronom przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administr
acyjnego.
Tytuł VIII
Organy
Dział I
Urząd Patentowy
Rozdział 1
Zadania i organizacja Urzędu Patentowego
Art. 269.
Centralnym organem administracji rządowej w sprawach z zakresu własności przemysł
owej jest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 270.
1. Urząd Patentowy podlega Radzie Ministrów, Nadzór nad działalnością Urzędu Pate
ntowego sprawuje z ramienia Rady Ministrów minister właściwy do spraw gospodarki.2. Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje statut Urzędowi Patentowemu, w którym w szczególności określi organizację, strukturę i zasady kierowania Urzędem oraz podział kompetencji, z uwzględnieniem statusu ekspertów, urzędników służby cywilnej i innych pracowników.
Art. 271.
1. Urząd Patentowy wykonuje zadania w sprawach własności przemysłowej, wynikające z ustawy, z przepisów odrębnych oraz z umów międzynarodowych.
2. Do zadań Urzędu Patentowego należy w szczególności:
1) przyjmowanie i badanie zgłoszeń dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych oraz t
opografii układów scalonych, dokonanych w celu uzyskania ochrony,2) orzekanie w sprawach udzielania patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe oraz znaki towarowe, a także praw z rejestracji wzorów prz
emysłowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych,3) rozstrzyganie spraw w postępowaniu spornym w zakresie określonym ust
awą,4) prowadzenie rejestrów, o których mowa w art. 238,
5) prowadzenie wykazu nazw handlowych,
6) wydawanie organu urzędowego pod nazwą "Wiadomości Urzędu Patentow
ego",7) udział w pracach organów międzynarodowych z tytułu zawartych przez Rzeczp
ospolitą Polską umów międzynarodowych w sprawach z zakresu własności przemysłowej, w szczególności Konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej,8) prowadzenie centralnego zbioru polskich i zagranicznych opisów patentowych.
3. Przy wykonywaniu zadań, w szczególności w sprawach dotyczących współpracy mię
dzynarodowej oraz przy opracowywaniu projektów przepisów prawnych dotyczących własności przemysłowej, Urząd Patentowy działa w porozumieniu i we współpracy z zainteresowanymi organami administracji rządowej i samorządowej.
Art. 272.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres działania Urzędu Patentowego, uwzględniając w szczególności jego zadania i kompetencje, a także zasady i formy współdziałania Urzędu z innymi organami administracji rządowej oraz z jednos
tkami samorządu terytorialnego, organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi w sprawach objętych jego zakresem działania.
Art. 273.
1. Na czele Urzędu Patentowego stoi Prezes Urzędu Patentowego, który kieruje Urzędem i, z zastrzeżeniem art. 274 ust. 2, reprezentuje go na zewnątrz oraz ustala szczegółową organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organ
izacyjnych.2. Prezesa Urzędu Patentowego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.
3. Zastępców Prezesa Urzędu Patentowego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego.
Art. 274.
1. Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 271 ust. 2 pkt 2-3, a także w sprawach dokonywania wpisów do rejestrów oraz wykazu nazw handlowych należy do osób posiadających uprawnienia określone w art. 278 ust. 3, powołanych przez Prezesa
Urzędu Patentowego (ekspertów). W sprawach tych ekspert orzeka samodzielnie, chyba że przewidziane jest orzekanie w większym składzie ekspertów.2. Ekspert reprezentuje Urząd Patentowy w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administr
acyjnym w sprawach, o których mowa w art. 258 i 268.3. Ekspertowi, o którym mowa w ust. 1, mogą być powierzane dodatkowe funkcje, w szczególności kierownicza, koordynacyjna lub kontrolna.
4. Powierzenie dodatkowej funkcji, o której mowa w ust. 3, może nastąpić na czas nieokreślony lub na czas wykonywania określonej pracy.
Art. 275.
1. Eksperci współuczestniczą w czynnościach z zakresu zarządzania w Urzędzie Pate
ntowym poprzez Kolegium ekspertów, stanowiące powszechne ich zgromadzenie.2. Kolegium ekspertów wybiera ze swego grona Rzecznika Interesu Zawodowego, który reprezentuje ekspertów wobec organów władzy i administracji we wszystkich spr
awach dotyczących pracy.3. Do zadań Kolegium należy:
1) ustalanie zadań w zakresie rozpatrywania wpływających zgłoszeń i wniosków oraz wyrażanie opinii co do środków potrzebnych na ich wykonanie,
2) ustalanie zasad udziału ekspertów w nagrodach z funduszu nagród tworzonego na podstawie przepisu art. 281 ust. 3,
3) wyrażanie opinii co do problemów związanych z orzekaniem, w szczególności co do przypadków niejednolitości orzecznictwa oraz przedstawianie odpowiednich wniosków w tym zakresie,
4) wyrażanie opinii w innych sprawach, przedstawionych przez Prezesa Urzędu Patentowego lub przez Rzecznika Interesu Zawodowego.
4. Kolegium ekspertów zwołuje co najmniej raz w roku, z zastrzeżeniem ust. 5, Prezes Urzędu Patentowego, który mu przewodniczy. Kolegium ekspertów może również zwołać, w każdym czasie, Rzecznik Interesu Zawodowego, dla przedstawienia sprawy wymagającej wyrażenia opinii przez Kolegium.
5. Kolegium ekspertów może również obradować w sekcjach, na które eksperci zostają podzieleni według kryteriów rzeczowo - problemowych, stosownie do wykonyw
anych zadań. Sekcji może przewodniczyć Prezes Urzędu Patentowego, Zastępca Prezesa albo ekspert, któremu powierzona została funkcja kierownicza na podstawie art. 274 ust. 3.6. Podział na sekcje i wyznaczenie przewodniczących sekcji należy do Prezesa Urzędu Patentowego.
Rozdział 2
Aplikacja ekspercka
Uprawnienia i obowiązki eksperta
Art. 276.
1. Uzyskanie uprawnień eksperta wymaga, z zastrzeżeniem ust. 2, posiadania wyższego wykształcenia odpowiadającego zadaniom eksperta, odbycia aplikacji eksperckiej, zwanej dalej "aplikacją" oraz asesury.
2. Ekspertem może być osoba, która:
1) jest obywatelem polskim i korzysta z pełni praw publicznych,
2) nie była karana za przestępstwo umyślne,
3) posiada znajomość języków obcych w zakresie i stopniu określonym potrzebą spełnienia warunków niezbędnych do wykonywania zadań eksperta, z uwzglę
dnieniem umów międzynarodowych, nie mniej jednak niż jednego języka obcego,4) jest nieskazitelnego charakteru,
5) ma stan zdrowia oraz predyspozycje pozwalające na powierzenie jej zadań ekspe
rta.3. Od kandydata na eksperta, który zgodnie z ust. 2 pkt 3 powinien posiadać znajomość więcej niż jednego języka obcego, można nie wymagać znajomości jednego z potrzebnych języków, jeżeli brak ten uzupełni on w czasie przeznaczonym na aplikację.
Art. 277.
1. Aplikacja trwa 3 lata, z tym że w uzasadnionych przypadkach, na wniosek pracownika zaopiniowany przez przełożonego, może być skrócona do 1,5 roku.
2. Aplikantowi może być powierzane wykonywanie określonych czynności związanych z orzekaniem, bez prawa podejmowania decyzji.
3. Aplikacja kończy się egzaminem. Powtórny egzamin może być złożony tylko raz, nie wcześniej niż po 6 miesiącach i nie później niż po roku od daty pierwszego e
gzaminu.4. W przypadku nieprzystąpienia, bez usprawiedliwienia, do egzaminu lub niezdania powtórnego egzaminu Urząd Patentowy rozwiązuje z aplikantem, za wypowiedz
eniem, umowę o pracę.5. W sprawach nieunormowanych w ustawie, do stosunku pracy z aplikantem stosuje się przepisy o pracownikach służby cywilnej.
Art. 278.
1. Po złożeniu egzaminu pracownikowi powierza się wykonywanie zadań w charakterze asesora przez okres nie krótszy niż 2 lata.
2. Asesorowi powierza się wykonywanie czynności eksperta, które podlega ocenie na z
asadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 8.3. W przypadku pozytywnej oceny przebiegu asesury, asesor uzyskuje uprawnienia eksperta.
4. Przy powołaniu ekspert składa ślubowanie wobec Prezesa Urzędu Patentowego w
edług następującej roty: "Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku eksperta sumiennie wykonywać zadania, orzekać bezstronnie i zgodnie z przepisami prawa, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości."5. Ekspert, który przechodzi na inne stanowisko eksperckie, nie składa ponownie śl
ubowania.6. Przepisy ustawy dotyczące ekspertów stosuje się odpowiednio, o ile ustawa nie st
anowi inaczej, do asesorów.7. Prezes Urzędu Patentowego może odwołać asesora ze stanowiska, jeżeli po upływie 2 lat asesury nie zostanie on powołany na stanowisko eksperta. Odwołanie jest równ
oznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę.8. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady, zakres i tryb odbywania aplikacji i asesury, a także składania egzaminów, z uwzględnieniem wynagrodzenia dla osób przeprowadzających egzamin.
Art. 279.
1. Przy orzekaniu eksperci podlegają tylko ustawom.
2. Do ekspertów nie stosuje się w zakresie, o którym mowa w ust. 1, przewidzianych w odrębnych ustawach przepisów o obowiązku wykonywania poleceń służbowych przełożonego, jak też przepisów przewidujacych dokonywanie okresowych bądź d
oraźnych ocen pracownika dotyczących wykonywania przez niego zadań.3. Orzekając w sprawie ekspert obowiązany jest uwzględnić dyrektywy interpretacyjne ustalone w ogólnych wytycznych Prezesa Urzędu Patentowego, wydawanych w trybie określonym w ust. 4 i 5.
4. Ogólne wytyczne, o których mowa w ust. 3, Prezes Urzędu Patentowego wydaje po zasięgnięciu opinii lub na wniosek Kolegium ekspertów.
5. Ogólne wytyczne Prezesa, o których mowa w ust. 3, podaje się do wiadomości publicznej.
6. Ogólne wytyczne Prezesa, o których mowa w ust. 3, wiążą wyłącznie ekspertów przy rozpatrywaniu sprawy i nie mogą być powoływane jako podstawa prawna wydanej decyzji bądź postanowienia.
7. Na zasadach określonych w odrębnych przepisach eksperci korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
8. Bezpośredni nadzór nad działalnością komórek organizacyjnych, w których orzekają eksperci, sprawuje Prezes Urzędu Patentowego lub z jego upoważnienia Zastępca Prezesa. Nadzór ten nie może wkraczać w orzekanie.
Art. 280.
1. Ekspert jest obowiązany postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem, a w szcz
ególności:1) przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów pr
awa,2) przestrzegać przy orzekaniu ogólnych wytycznych Prezesa Urzędu Patentowego, o których mowa w art. 279 ust. 3,
3) rzetelnie, bezstronnie, sprawnie i terminowo wykonywać powierzone zadania,
4) dochowywać tajemnicy państwowej i służbowej,
5) godnie zachowywać się w pracy oraz poza nią.
2. Ekspert nie może tworzyć ani być członkiem związków zawodowych lub partii politycznych. W dniu powołania eksperta na stanowisko, jego członkostwo w związkach zawodowych i partiach politycznych ustaje z mocy prawa.
3. Ekspert nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody Prezesa Urzędu Patentowego, ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami eksperta lub podważających zaufanie do niego.
4. Ekspert nie powinien występować w roli biegłego sądowego w zakresie, w którym orzeka.
5. Do ekspertów stosuje się przepisy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospoda
rczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, odnoszące się do członków korpusu służby cywilnej zajmujących stanowiska kierownicze.6. Ekspert jest obowiązany, na uzasadnione potrzebą pisemne wezwanie Prezesa Urzędu Patentowego, przedłożyć w ciągu miesiąca orzeczenie uprawnionego lekarza, potwierdzające zachowanie przez eksperta zdolności fizycznej i psychicznej do pracy na zajmowanym stanowisku.
7. Ekspert może być, stosownie do potrzeb, zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.
8. W sprawach wynikających ze stosunku pracy eksperta nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy.
Art. 281.
1. Wynagrodzenie eksperta składa się z wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianego dla zajmowanego stanowiska eksperta oraz dodatku za wieloletnią pracę na tym stanowisku, a także - w razie powierzenia mu dodatkowej funkcji - z dodatku funkcyjnego. Wysokość tego wynagrodzenia i dodatków ustala się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.
2. Ekspertowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej, w wysokości i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. Na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministów, Prezes Urzędu Patentowego może utworzyć fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w pracy ekspe
rta.4. Do ekspertów mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy o służbie cywilnej w zakresie przyznawania nagród jubileuszowych oraz jednorazowych odpraw w zwią
zku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę.5. Prezes Rady Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, mnożniki kwoty
bazowej, o której mowa w ust. 1 jako podstawy do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego na stanowiskach ekspertów oraz do ustalenia stawek dodatków za wieloletnią pracę oraz funkcyjnego, a także zasady, na jakich może być tworzony fundusz nagród, o którym mowa w ust. 3, w szczególności wielkość odpisu na ten fundusz z planowanych wynagrodzeń osobowych.
Art. 282.
1. Czas pracy ekspertów nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin t
ygodniowo.2. Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia ustala się odpowiednio do warunków pracy przewidzianych dla ogółu pracowników Urzędu Patentowego. Dni tygodnia niebędących dniami pracy w Urzędzie nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.
3. Osobie będącej na stanowisku eksperta co najmniej 10 lat, przysługuje dodatkowy
urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach orzekania na tym stanowisku - 12 dni roboczych.4. Osobie będącej na stanowisku eksperta przez okres nie krótszy niż 5 lat, Prezes Urzę
du Patentowego może udzielić, na warunkach odpowiadających przepisom ustawy o służbie cywilnej, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.5. Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby ekspertowi przysługuje przez okres roku wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w wysokości i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
6. Przepisy ust. 3-5 nie mają zastosowania do asesorów.
Rozdział 3
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Zawieszenie oraz rozwiązanie stosunku pracy z ekspertem
Art. 283.
1. Za naruszenie obowiązków służbowych
ekspert odpowiada dyscyplinarnie.2. Do prowadzenia postępowania i orzekania w sprawach, o których mowa w ust. 1, Pr
ezes Urzędu Patentowego powołuje, spośród ekspertów, rzecznika dyscyplinarnego oraz członków Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów i Wyższej Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów, w liczbie umożliwiającej tworzenie składów orzekających.3. W przypadkach uzasadnionych potrzebą, gdy rzecznik dyscyplinarny, o którym mowa w ust. 2, nie może działać w sprawie, Prezes Urzędu Patentowego może powołać d
oraźnie zastępcę rzecznika dyscyplinarnego.4. Karami dyscyplinarnymi są:
1) upomnienie,
2) nagana,
3) zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w Urzędzie Patentowym,
4) zakaz pełnienia funkcji eksperta.
5. W sprawach nieunormowanych w niniejszej ustawie do odpowiedzialności dyscyplinarnej ekspertów stosuje się odpowiednio przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędników służby cywilnej.
Art. 284.
1. Prezes Urzędu Patentowego odwołuje eksperta ze stanowiska w razie utraty przez ek
sperta zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy, potwierdzonej orzeczeniem lekarskim wydanym dla celów emerytalno - rentowych lub orzeczeniem o utracie zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, wydanym przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań lekarskich pracowników Urzędu Patentowego.2. Prezes Urzędu Patentowego może odwołać eksperta ze stanowiska w razie:
1) złożenia przez eksperta oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska,
2) potrzeby zmniejszenia stanu zatrudnienia ekspertów w wyniku zmiany zakresu zadań Urzędu Patentowego bądź trwałego zmniejszenia ilości spraw do rozp
atrzenia,3) nieprzedłożenia przez eksperta w terminie orzeczenia uprawnionego lekarza o z
achowaniu przez niego zdolności fizycznej i psychicznej do pracy, w sytuacji, o której mowa w art. 280 ust. 6,4) osiągnięcia przez eksperta, z zastrzeżeniem ust. 9 zdanie drugie, wieku emeryta
lnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku,5) nieobecności eksperta w pracy z powodu choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną, trwającej dłużej niż okres pobierania zasiłku, a także w razie
usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn, po upływie okresów przewidzianych w art. 53 Kodeksu pracy.3. Stosunek pracy eksperta tymczasowo aresztowanego ulega z mocy prawa zawieszeniu.
4. Prezes Urzędu Patentowego może zawiesić eksperta w pełnieniu obowiązków, jeżeli zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne lub karne.
5. W przypadku zawieszenia, o którym mowa w ust. 3 i 4, ekspertowi przysługuje wynagrodzenie oraz inne uprawnienia i świadczenia odpowiednio na zasadach określonych w ustawie o służbie cywilnej.
6. Stosunek pracy eksperta wygasa w przypadkach określonych w Kodeksie pracy oraz przepisach szczególnych, a także w razie:
1) utraty obywatelstwa polskiego,
2) prawomocnego orzeczenia kary dyscyplinarnej zakazu pełnienia funkcji ekspe
rta,3) prawomocnego orzeczenia przez sąd pozbawienia eksperta praw publicznych bądź zakazu zajmowania przez niego stanowiska eksperta.
7. Jeżeli w odwołaniu nie określono inaczej, odwołanie eksperta ze stanowiska następuje z chwilą doręczenia mu zawiadomienia o odwołaniu; osobie odwołanej ze stanowiska można wyznaczyć na okres do rozwiązania stosunku pracy, inne zadania do wykon
ywania, odpowiadające jej kwalifikacjom.8. Wygaśnięcie stosunku pracy z ekspertem jest równoznaczne z odwołaniem go ze st
anowiska eksperta z chwilą wygaśnięcia stosunku pracy.9. Odwołanie eksperta ze stanowiska w przypadkach, o których mowa w ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2-4, a także w razie złożenia przez eksperta oświadczenia o rezygnacji ze st
anowiska jest równoznaczne, z zastrzeżeniem ust. 11, z wypowiedzeniem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem za porozumieniem stron. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, odwołanie eksperta ze stanowiska przed osiągnięciem wieku 65 lat może nastąpić tylko za jego zgodą.10. Odwołanie eksperta ze stanowiska w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5, jest równoznaczne, z zastrzeżeniem ust. 11, z rozwiązaniem umowy o pracę bez wyp
owiedzenia.11. Odwołanie eksperta ze stanowiska nie może naruszać przepisów dotyczących szcz
ególnej ochrony pracowników w zakresie wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy.12. Ograniczenie w zakresie rozwiązania stosunku pracy z ekspertem nie dotyczy odw
ołania z dodatkowej funkcji, o której mowa w art. 274 ust. 3. Odwołanie z dodatkowej funkcji przed wykonaniem powierzonej pracy lub z funkcji powierzonej ekspertowi na czas nieokreślony jest równoznaczne z wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy.
Rozdział 4
Izba Odwoławcza
Art. 285.
1. Prezes Urzędu Patentowego tworzy Izbę Odwoławczą do rozpatrywania spraw okr
eślonych w art. 254 i 259.2. W skład Izby Odwoławczej wchodzą osoby upoważnione do orzekania.
Art. 286.
Izbą Odwoławczą kieruje i sprawuje nad nią nadzór administracyjny Przewodniczący Izby Odwoławczej, wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego. Przewodniczący Izby Odwoławczej nie musi wchodzić w jej skład.
Art. 287.
Sprawy w Izbie Odwoławczej rozpoznaje się w zespołach orzekających, w składzie trzech osób. Skład zespołu i jego przewodniczącego wyznacza Przewodniczący Izby Odwoła
wczej. W sprawach zawiłych można wyznaczyć zespół w składzie pięcioosobowym.
Art. 288.
1. Sprawy w Izbie Odwoławczej rozpatruje się na posiedzeniach.
2. Przewodniczący zespołu może, w uzasadnionych przypadkach, skierować sprawę do rozpatrzenia na rozprawie, w szczególności gdy jest to niezbędne dla jej wyjaśnienia przy osobistym udziale strony lub biegłych.
3. W razie potrzeby przewodniczący zespołu może zlecić jednemu z członków zespołu orzekającego przeprowadzenie niektórych czynności związanych z toczącym się p
ostępowaniem.
Dział II
Kolegia orzekające do spraw spornych
Art. 289.
1. Sprawy sporne, o których mowa w art. 265, rozpatrują kolegia orzekające do spraw spornych, zwa
ne dalej "kolegiami".2. Prezes Urzędu Patentowego tworzy Wydział Spraw Spornych, w skład którego wch
odzą członkowie kolegiów orzekających.3. Wydziałem Spraw Spornych kieruje i sprawuje nad nim nadzór administracyjny Prz
ewodniczący Wydziału Spraw Spornych, wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego.
Art. 290.
1. Kolegia rozpatrują sprawy należące do ich właściwości w składzie przewodniczącego kolegium i dwóch członków kolegium. W sprawach zawiłych można wyznaczyć skład pięcioosobowy.
2. Przewodniczącym kolegium może być osoba, która odbyła aplikację sędziowską. Pr
ezes Urzędu Patentowego może powołać na przewodniczącego kolegium również osobę, która odbyła aplikację radcowską, adwokacką lub prokuratorską albo jest profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych.3. Do przewodniczących kolegiów stosuje się przepisy o ekspertach, z tym że zwolnieni są oni od obowiązku odbycia aplikacji eksperckiej.
Art. 291.
1. Przewodniczącego kolegium i członków składu kolegium wyznacza Przewodniczący Wydziału Spraw S
pornych.2. W skład kolegium oprócz przewodniczącego kolegium wchodzą jako jego członk
owie: jeden ekspert wyznaczony z listy ustalonej przez Prezesa Urzędu Patentowego oraz jeden przedstawiciel organizacji, o której mowa w art. 9, wyznaczony z listy przedstawicieli, uzgodnionej z Prezesem Urzędu Patentowego przez te organizacje.3. Jeżeli wyznaczono kolegium pięcioosobowe, oprócz przewodniczącego kolegium w jego skład wchodzi po dwóch członków z każdej z list, o których mowa w ust. 2.
4. Przedstawicielem organizacji, o którym mowa w ust. 2, nie może być czynny zawodowo rzecznik patentowy.
Art. 292.
1. Pracownikom powołanym do orzekania w sprawach spornych przysługuje zwolnienie od pracy na czas udziału w pracy kolegium w okresie orzekania, z zachowaniem pr
awa do wynagrodzenia.2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem wł
aściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalenia wysokości rekompensaty za udział w pracach kolegium dla przedstawicieli organizacji, o których mowa w art. 291 ust. 2, o ile nie pozostają w stosunku pracy.3. Przedstawiciele organizacji, o których mowa w art. 291 ust. 2, zamieszkali poza siedzibą Urzędu Patentowego otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu, według zasad ustalonych w przepisach dotyczących diet i innych należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Tytuł IX
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym
Dział I
Przepisy wspólne
Art. 293.
Sprawy dotyczące roszczeń cywilnoprawnych z zakresu ochrony własności przemysłowej, nienależące do kompetencji innych organów rozstrzygane są, z zastrzeżeniem art. 268, w trybie postępowania cywilnego na zasadach ogólnych.
Art. 294.
W trybie postępowania cywilnego, na zasadach ogólnych, rozpatrywane są w szczeg
ólności sprawy o:1) ustalenie autorstwa projektu wynalazczego,
2) ustalenie prawa do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji,
3) wynagrodzenie za korzystanie z projektu wynalazczego,
4) wynagrodzenie za korzystanie z wynalazku, wzoru użytkowego lub topografii dla celów państwowych,
5) odszkodowanie za przejście na Skarb Państwa prawa do patentu lub prawa
ochronnego odpowiednio na wynalazek tajny lub na wzór użytkowy tajny,6) naruszenie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji.
7) stwierdzenie prawa korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w przypadkach określonych w art. 71 i 75,
8) stwierdzenie prawa używania w ramach lokalnej działalności oznaczenia zarejestrowanego jako znak towarowy na rzecz innej osoby,
9) stwierdzenie prawa używania oznaczenia geograficznego,
10) stwierdzenie utraty prawa używania oznaczenia geograficznego,
11) przeniesienie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub topografii, uzyskanego przez osobę nieuprawnioną,
12) przeniesienie prawa ochronnego na znak towarowy w przypadku określonym w art. 161,
Art. 295.
Uprawniony z patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji bądź osoba, której ust
awa na to zezwala, może żądać zaprzestania działań grożących naruszeniem prawa.
Art. 296.
Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o dalszym rozporządzeniu bezprawnie wytworzonymi lub oznaczonymi wytworami oraz środkami użytymi do ich wytworzenia lub oznaczenia.
Dział II
Roszczenia dotyczące wynalazków, wzorów
użytkowych, wzorów przemysłowych i
topografii układów scalonych
Art. 297.
1. Uprawniony z patentu, którego patent został naruszony, lub osoba której ustawa na to zezwala może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogó
lnych.2. Osoba, która naruszyła patent, jest obowiązana ponadto, na żądanie uprawnionego, do ogłoszenia w prasie stosownego oświadczenia, a także, gdy naruszenie jest zawinione, do zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej na rzecz jednej z organizacji, o których mowa w art. 9, na cele popierania własności prz
emysłowej.
Art. 298.
1. Roszczeń z tytułu naruszenia patentu można dochodzić po uzyskaniu p
atentu.2. Roszczenia z tytułu naruszenia patentu, jeżeli sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy d
okonał ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia przez uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu - od daty tego powiadomienia.
Art. 299.
1. Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o nar
uszeniu swego prawa, oddzielnie co do każdego naruszenia. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym nastapiło naruszenie patentu.2. Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu w okresie między zgłoszeniem wynalazku do Urzędu Patentowego a udzieleniem patentu.
Art. 300.
Uprawniony, o którym mowa w art. 74, może żądać od osoby, która nie będąc do tego uprawnioną zgłosiła wynalazek lub uzyskała patent, wydania uzyskanych bezpodstawnie korzyści i naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Ponadto może żądać ogłoszenia w prasie stosownego oświadczenia, a także, gdy naruszenie prawa do patentu jest zawinione, zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej na rzecz jednej z organizacji, o których mowa w art. 9,
na cele popierania własności przemysłowej.
Art. 301.
Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w razie unieważnienia patentu nabywca, licencj
obiorca albo inna osoba, na rzecz której uprawniony dokonał odpłatnego rozporządzenia, ma prawo do otrzymania zwrotu wniesionej zapłaty oraz żądania naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Zbywca może jednak potrącić sobie korzyści, jakie nabywca uzyskał przez korzystanie z wynalazku przed unieważnieniem patentu; jeżeli korzyści te są wyższe od zapłaty i dochodzonego odszkodowania, zbywca nie ponosi odpowiedzialności.
Art. 302.
1. W odniesieniu do wzorów użytkowych oraz, z zastrzeżeniem ust. 2, do wzorów prz
emysłowych przepisy art. 297 - 301 stosuje się odpowiednio.2. Roszczenia z tytułu naruszenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, jeżeli sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu dokonania ogłoszenia w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" informacji o udzieleniu prawa, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia przez
uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu - od daty tego powiadomienia.
Art. 303.
1. W odniesieniu do topografii układów scalonych stosuje się odpowiednio, z zastrzeż
eniem ust. 2 i 3, przepisy art. 297-301.2. Roszczenia z tytułu naruszenia prawa z rejestracji, jeżeli sprawca działał w dobrej wi
erze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu dokonania ogłoszenia w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" informacji o udzieleniu prawa, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu - od daty tego powiadomienia.3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, jeżeli w okresie 2 lat od pierwszego wykorz
ystania topografii w celach handlowych, uprawniony do uzyskania prawa z rejestracji na tę topografię powiadomi osobę, która korzystała z niej bez jego zgody, o zamiarze zgłoszenia tej topografii do Urzędu Patentowego
Art. 304.
1. Twórca wynalazku może dochodzić roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z jego wynalazku przed sądem okręgowym. Nie ma on obowiązku uiszczania kosztów są
dowych.2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące postępowania w sprawach o roszczenia praco
wników.
Art. 305.
Do wynagrodzeń za wzory użytkowe, wzory przemysłowe i topografie układów scalonych przepisy art. 304 stosuje się odpowiednio.
Dział III
Roszczenia dotyczące znaków towarowych i
oznaczeń geograficznych
Art. 306.
1. Osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone lub osoba, której ustawa na to zezwala może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków
oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Przepis art. 297 ust. 2 stosuje się odpowiednio.2. Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu tego znaku dla towarów objętych prawem ochronnym.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku używania znaku różniącego się od znaku zarejestrowanego na rzecz innej osoby lub też używania znaku na towarach innych tego samego rodzaju, o ile takie używanie znaku może wprowadzić w błąd nabywców co do pochodzenia towaru.
4. Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy, cieszący się powszechnie dobrą opinią, może żądać zaniechania używania w obrocie każdego oznaczenia stanowiąc
ego odtworzenie, naśladownictwo lub tłumaczenie tego znaku, bądź jego istotnej części, także w odniesieniu do towarów, które nie są tego samego rodzaju, co towary objęte prawem ochronnym na znak towarowy. Roszczenie to przysługuje jedynie wówczas, jeżeli używanie oznaczenia mogłoby przynieść niezasłużone korzyści używającemu lub szkodziłoby odróżniającemu charakterowi bądź dobrej opinii znaku towarowego.5. Z roszczeniami, o których mowa w ust. 1 i 4, można wystąpić również p
rzeciwko osobie, która tylko wprowadza do obrotu oznaczone już znakiem towary, jeżeli nie pochodzą one od uprawnionego, bądź osoby, która miała jego zezwolenie na używanie znaku.6. Licencjodawca, powołując się na udzielone mu prawo ochronne na znak towarowy, może wystąpić z roszczeniami, o których mowa w ust. 1, przeciwko licencjobiorcy, który narusza postanowienia umowy licencyjnej, odnoszące się do okresu i terenu jej obowiązywania, postaci znaku będącego przedmiotem licencji, a także wskazania t
owarów, dla których znak może być używany oraz ich jakości.
Art. 307.
1. W razie oznaczenia towarów znakiem towarowym podrobionym, sąd orzekając, zgodnie z art. 296, o dalszym rozporządzeniu tymi towarami, może tylko w wyjątk
owych przypadkach uznać za wystarczające do dopuszczenia towarów do obrotu, usunięcie znaku z towarów. Przepis art. 309 ust. 6 stosuje się odpowiednio.2. Przez znak towarowy podrobiony rozumie się znak identyczny lub taki, który nie m
oże być odróżniony w zwykłych warunkach obrotu od znaku zarejestrowanego, użyty bezprawnie dla towarów objętych prawem ochronnym.
Art. 308.
Roszczenia z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy, jeżeli sprawca dzi
ałał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy ujawnił publicznie informację o zgłoszeniu zgodnie z art. 143, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu - od daty powiadomienia. Przepisy art. 298 ust. 1 oraz art. 299 stosuje się odpowiednio.
Art. 309.
1. Na wniosek uprawnionego z prawa ochronnego na znak towarowy, towary przywoż
one na polski obszar celny, wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie oznaczenia podrobionym znakiem towarowym, podlegają, z zastrzeżeniem ust. 8, zatrzymaniu przez organ celny. Wykonanie zatrzymania może być uzależnione od złożenia przez wnioskodawcę zabezpieczenia określonego na podstawie przepisów prawa celnego, przeznaczonego na pokrycie powstałych kosztów organów celnych lub mogących powstać innych roszczeń.2. O zatrzymaniu towaru organ celny zawiadamia niezwłocznie wnioskodawcę i import
era towaru.3. Organ celny zwolni towar jeżeli wnioskodawca, najpóźniej przed upływem dziesieciu dni od doręczenia mu zawiadomienia o zatrzymaniu towaru, nie przedłoży wydanego przez sąd zarządzenia tymczasowego, zabezpieczającego roszczenia i obejmującego zatrzymanie towaru na granicy. Okres ten może być, na wniosek, przedłużony o 10 dni, jedynie w przypadku nierozstrzygnięcia przez sąd, mimo należytej staranności wnioskodawc
y, wniosku o wydanie zarządzenia tymczasowego, w terminie właściwym do dostarczenia go przez wnioskodawcę organowi celnemu.4. Jeżeli zarządzenie tymczasowe, o którym mowa w ust. 3, wydane zostało przez sąd przed wniesieniem pozwu, organ celny zwolni towar także w przypadku, gdy w te
rminie określonym przez sąd do wniesienia pozwu wnioskodawca nie przedłoży dowodu na to, że pozew został wniesiony.5. Do okresów, o których mowa w ust. 3, nie wlicza się dni ustawowo wolnych od pracy.
6. Wywóz zatrzymanych towarów z umieszczonym na nich podrobionym znakiem towarowym, w stanie niezmienionym, dopuszczalny jest jedynie przy zaistnieniu nadzwyczajnych okoliczności.
7. Przepisów ust. 1- 6 nie stosuje się do towarów przewożonych przez polski obszar celny oraz towarów przywożonych przez podróżnych w ramach norm ustanowionych w przepisach prawa celnego dla towarów zwolnionych od cła.
8. Kontrola towarów przewidziana w ust. 1 może być zniesiona na granicy z krajem, z którym Rzeczpospolita Polska tworzy część unii celnej i zniosła praktycznie na tej granicy kontrolę ruchu towarów.
Art. 310.
W sprawach, o których mowa w art. 309, właściwe są organy celne, które podejmują czynności w trybie i na zasadach określonych przepisami prawa celnego.
Art. 311.
1. Korzystający ze znaku powszechnie znanego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, nie będącego przedmiotem prawa ochronnego, może żądać zaprzestania używania znaku na towarach tego samego rodzaju przez inną osobę, jeżeli stanowi on w całości lub w istotnej części odtworzenie
, naśladownictwo lub tłumaczenie tego znaku. Do znaku powszechnie znanego i cieszącego się powszechnie dobrą opinią przepis art. 306 ust. 4 stosuje się odpowiednio.2. Osoba, której prawo ochronne na znak towarowy nie może zostać unieważnione z przyczyny, o której mowa w art. 165 ust. 1 pkt 3, nie może zabronić korzystającemu ze znaku powszechnie znanego dalszego używania tego znaku. W takim przypadku może ona jedynie żądać dokonania w znaku powszechnie znanym odpowiednich zmian umożliwiających odróżnienie
znaków przez odbiorców.
Art. 312.
1. Do oznaczeń geograficznych stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem art. 186, prz
episy art. 306-310.2. Z roszczeniami, o których mowa w art. 306, może wystąpić uprawniony z tytułu pr
awa z rejestracji oznaczenia geograficznego, a także każdy, kto jest ujawniony w rejestrze jako uprawniony do jego używania.
Tytuł X
Przepisy karne
Art. 313.
1. Kto przypisuje sobie autorstwo albo wprowadza w błąd inną osobę co do autorstwa cudzego projektu wynalazczego albo w inny sposób narusza prawa twórcy projektu wynalazczego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wo
lności do roku.2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo p
ozbawienia wolności do lat 2.
Art. 314.
1. Kto, nie będąc uprawnionym do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, zgłasza cudzy wynalazek, wzór użytkowy, wzór przemysłowy lub cudzą topografię układu scalonego w celu uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto ujawnia uzyskaną informację o cudzym wynalazku, wz
orze użytkowym, wzorze przemysłowym albo cudzej topografii układu scalonego lub w inny sposób uniemożliwia uzyskanie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji.3. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 2 działa nieumyślnie, będąc zobowiązanym do zachowania w taj
emnicy uzyskanej informacji, podlega grzywnie.
Art. 315.
1. Kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub oznaczone takim znakiem towary wprowadza do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Art. 316.
1. W razie skazania za przestępstwo określone w art. 315 ust. 3 sąd orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa towarów pochodzących z przestępstwa oraz materiałów i n
arzędzi, jak również środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa; jeżeli takie materiały, narzędzia albo środki techniczne nie były własnością sprawcy, sąd może orzec ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa.2. W razie skazania za przestępstwo określone w art. 315 ust. 1, sąd może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa towarów pochodzących z przestępstwa oraz materiałów i narzędzi, jak również środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie były własnością sprawcy.
3. W razie orzeczenia przepadku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się odpowiednio niezależnie od wartości towarów, których przepadek orzeczono.
Art. 317.
1. Kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza przedmioty niechronione patentem, prawem ochronnym na wzór użytkowy lub prawem z rejestracji na wzór przemysłowy, topografię układu scalonego lub oznaczenie geograficzne, napisami lub rysunkami mającymi wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny lub aresztu.
2. Tej samej karze podlega, kto przedmioty wymienione w ust.1, wiedząc o mylnym ich oznaczeniu, wprowadza do obrotu albo do celów obrotu przygotowuje lub przechow
uje, albo podaje w ogłoszeniach, zawiadomieniach lub w inny sposób wiadomości mające wywołać mniemanie, że te przedmioty korzystają z ochrony prawnej.
Art. 318.
Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.
Art. 319.
W jednostkach organizacyjnych odpowiedzialność określoną w art. 313 ust. 2, art. 314, art. 315, art. 317 i art. 318 ponosi osoba prowadząca lub kierująca jednostką, chyba, że z podziału komp
etencji wynika odpowiedzialność innej osoby.
Art. 320.
1. Ściganie sprawców przestępstw określonych w art. 313, art. 314 i art. 315 ust. 1 i 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
2. Orzekanie w sprawach o czyny określone w art. 317 i art. 318 następuje w trybie przep
isów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Tytuł XI
Zmiany w przepisach obowiązujących
Przepisy przejściowe i końcowe
Dział I
Zmiany w przepisach obowiązujących
Art. 321.
W Kodeksie handlowym w art. 35 w § 2 na końcu zdania skreśla się kropkę i dodaje w
yrazy "i ustawy - Prawo własności przemysłowej".
Art. 322.
W Kodeksie postępowania cywilnego wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 87:
a) w § 1 po wyrazach "radca prawny" dodaje się wyrazy " ,a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy",
b) dodaje się § 6 w brzmieniu:
"§6. W sprawach związanych z ochroną własności przemysłowej, pełnomocn
2) w art. 89 w § 1 w zdaniu drugim po wyrazach "radca prawny" dodaje się przecinek i wyrazy "a także rzecznik patentowy";
3) w art. 99 po wyrazach "radcę prawnego" dodaje się wyrazy "lub rzecznika patentow
ego";4) w art. 3932 dodaje się § 3 w brzmieniu:
"§3. W sprawach własności przemysłowej pełnomocnikiem, o którym mowa w §1, może być także rzecznik patentowy.".
Art. 323.
W ustawie z dnia 20 września 1984 r. o Sądzie Nawyższym (Dz.U. z 1994 r. Nr 13, poz. 48, z 1995 r. Nr 34, poz.163, z 1996 r. Nr 77, poz. 367 oraz z 1997 r. Nr 75, poz. 471, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679 i Nr 124, poz. 782 oraz z 1999 r. Nr 75, poz. 853 i Nr 110, poz. 1255) w art. 16 w ust. 2
3 wyrazy "prawa wynalazczego" zastępuje się wyrazami "prawa własności przemysłowej".
Art. 324.
W ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. Nr 47, poz. 211, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) po art. 3 dodaje się art. 31 w brzmieniu:
"Art. 31. Ustawa nie narusza praw przysługujących na podstawie przepisów dotyczących ochrony własności przemysłowej, w szczególności przepisów o ochronie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych, topografii układów scalonych, znaków towarowych oraz oznaczeń geograficznych.".
Art. 325.
W ustawie z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U. Nr 74, poz. 368, Nr 104, poz. 515, z 1997 r. Nr 75, poz. 471, Nr 106, poz. 679, Nr 114, poz. 739, Nr 144, poz. 971, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 1999 r. Nr 75, poz. 853 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 19 skreśla się pkt 6;
2) w art. 57 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich, w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społec
znych - Minister Pracy i Polityki Społecznej, a w sprawach z zakresu prawa własności przemysłowej - Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej mogą wnieść od orzeczenia Sądu rewizję nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.".
Dział II
Przepisy przejściowe i końcowe
Art. 326.
1. Prawa w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, topografii układów scalonych, znaków towarowych oraz projektów racjonalizatorskich, istniejące w dniu wejścia w życie ustawy, pozostają w mocy. Do praw tych stosuje się prz
episy dotychczasowe, o ile przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.2. Do stosunków prawnych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji ocenia się według przepisów obowiązujących w dniu zgłoszenia wynala
zku, wzoru użytkowego, znaku towarowego albo topografii układów scalonych w Urzędzie Patentowym. Jednakże do zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepis art. 37 ust. 2.
Art. 327.
1. Zgłoszenia wzorów zdobniczych dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy i ni
erozpatrzone do tego czasu, uważa się za zgłoszenia wzorów przemysłowych.2. Zgłoszenia o udzielenie patentu na wynalazek tajny lub prawa ochronnego na wzór
użytkowy tajny, dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy i nierozpatrzone do tego czasu, uważa się za zgłoszenia dokonane w celu zastrzeżenia pierwszeństwa.3. Zgłoszenia o udzielenie prawa ochronnego dodatkowego na wzór użytkowy dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy i nierozpatrzone do tego czasu, uważa się za zgłoszenia dokonane w celu uzyskania prawa ochronnego.
4. Postępowanie związane ze zgłoszeniem wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru prz
emysłowego, znaku towarowego i topografii układów scalonych w Urzędzie Patentowym toczy się od dnia wejścia w życie ustawy, według jej przepisów.5. Dotychczasowy rejestr wspólnych znaków towarowych uważa się za odrębną z
amkniętą księgę rejestru znaków towarowych.
Art. 328.
Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym i postępowanie przed Komisją Odw
oławczą przy Urzędzie Patentowym, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy, toczy się od dnia wejścia w życie ustawy według jej przepisów, z zastrzeżeniem art. 329 i 330.
Art. 329.
1. Sprawy, o których mowa w art. 265, rozpatrywane według dotychczasowych przepisów w Urzędzie Patentowym w postępowaniu spornym przekazuje się do Wydziału Spraw Spornych.
2. Sprawy, o których mowa w art. 265, rozpatrywane według dotychczasowych przepisów w Komisji Odwoławczej przekazuje się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
3. Sprawy, rozpatrywane według dotychczasowych przepisów w Komisji Odwoławczej w wyniku zażaleń i odwołań w postępowaniu administracyjnym przekazuje się do
Urzędu Patentowego w celu rozpatrzenia w Izbie Odwoławczej, w trybie przepisów o ponownym rozpatrzeniu sprawy.4. Postępowanie w sprawach, rozpatrywanych według dotychczasowych przepisów w
Urzędzie Patentowym oraz w Komisji Odwoławczej w postępowaniu spornym i nienależące według ustawy do kompetencji Urzędu Patentowego podlega umorzeniu. Wniesione opłaty od wniosków o wydanie decyzji, a w przypadku sprawy rozpatrywanej w Komisji Odwoławczej, także opłaty od odwołań, podlegają zwrotowi.
Art. 330.
Wszczęte i niezakończone, do dnia wejścia w życie ustawy, sprawy o wydanie decyzji o wygaśnięciu prawa z rejestracji na znak towarowy z powodu nie używania znaku towar
owego przekazuje się do Wydziału Spraw Spornych, a odwołania od takich decyzji przekazuje się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jako skargi na decyzje Urzędu Patentowego.
Art. 331.
Do odwołań przekazywanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z art. 329 ust. 2 i art. 330 stosuje się odpowiednio przepis art. 329 ust. 4 zdanie drugie.
Art. 332.
Orzeczenia Sądu Najwyższego wydane w wyniku rewizji nadzwyczajnej przekazuje się do wykonania organom właściwym według przepisów ustawy.
Art. 333.
1. Pracownicy Urzędu Patentowego, którzy w dniu wejścia w życie ustawy są upoważnieni przez Prezesa Urzędu Patentowego, na podstawie dotychczasowych przepisów, do orzekania w sprawach, o których mowa w art. 271 ust. 2 pkt 2 i 3 oraz w sprawach dokonywania wpisów do rejestrów, mają prawo do orzekania w zakresie przewidzi
anym ustawą przez okres trzech lat od dnia wejścia ustawy w życie. Prezes Urzędu Patentowego może jednak, w zależności od potrzeby, zmienić zakres udzielonego upoważnienia.2. Stosunek pracy pracowników, o których mowa w ust. 1, nawiązany na podstawie mi
anowania, przekształca się, z dniem wejścia w życie ustawy, w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.3. Warunkiem nadania pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, upoważnienia do orz
ekania po upływie trzech lat od dnia wejścia ustawy w życie, jest złożenie egzaminu. Przepisy art. 277 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.4. Pracownik, który złożył egzamin wymagany zgodnie z ust. 3, może uzyskać upra
wnienia eksperta z pominięciem okresu asesury.
Art. 334.
Do ustalania wynagrodzeń oraz limitów zatrudnienia ekspertów i asesorów w Urzędzie Patentowym, stosuje się odp
owiednio, o ile ustawa nie stanowi inaczej, przepisy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, odnoszące się do członków korpusu służby cywilnej.
Art. 335.
1. W przypadku jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, patent, prawo ochronne albo prawo z rejestracji może być udzielone tylko na rzecz osoby prawnej, w skład której wchodzi ta jednostka, bądź na rzecz osoby fizycznej, bądż
osób fizycznych prowadzących tę jednostkę na własny rachunek.2. Prawa przysługujące Skarbowi Państwa wykonuje w jego imieniu organ administracji rządowej lub państwowa jednostka organizacyjna, według właściwości w zakresie g
ospodarowania mieniem Skarbu Państwa będącym przedmiotem prawa.
Art. 336.
Tracą moc:
1) ustawa z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz.U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 oraz z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770 ),
2) ustawa z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1993 r. Nr 10, poz. 46, z 1994 r. Nr 74, poz. 331 oraz z 1997 r. Nr 88, poz. 554),
3) ustawa z dnia 30 października 1992 r. o ochronie topografii układów scalonych (Dz.U. Nr 100, poz. 498 oraz z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770),
4) ustawa z dnia 31 maja 1962 r. o Urzędzie Patentowym
Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1993 r. Nr 26, poz.118),5) przepisy art. 5-7 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynala
zczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1993 r. Nr 4, poz.14).
Art. 337.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 196-205, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2000 r.