Druk nr 363 S

4 kwietnia 2000 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWCZEJ

oraz

KOMISJI SPRAW ZAGRANICZNYCH I INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ

o projekcie uchwały
z okazji tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego (druk nr 363)

Marszałek Senatu w dniu 17 marca 2000 r. - zgodnie z art. 79 ust. 1 Regulaminu Senatu - skierowała do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej projekt uchwały z okazji tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego w celu rozpatrzenia
go w pierwszym czytaniu.

Komisje, na wspólnym posiedzeniu w dniu 31 marca 2000 r. - zgodnie z art. 80 ust. 2 Regulaminu Senatu - po rozpatrzeniu w pierwszym czytaniu projektu uchwały:

- wprowadziły poprawki do przedstawionego przez wnioskodawców projektu uchwały i wnoszą o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały z okazji tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Przewodniczący Komisji

Przewodniczący Komisji

Ustawodawczej

Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej

(-) Piotr Andrzejewski

(-) Władysław Bartoszewski


projekt

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

z okazji tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego

Przed tysiącem lat odbyło się historyczne spotkanie zwane Zjazdem Gnieźnieńskim. Przy grobie św. Wojciecha, w obecności legata papieskiego, spotkali się cesarz Otton III i władca Polski Bolesław Chrobry. Dzieło, męczeństwo i kult św. Wojciecha już wówczas łączyły kraje Europy Zachodniej i Środkowej.

Polskę suwerenną, z własną metropolitalną organizacją kościelną, Cesarz uznał za równorzędny podmiot słowiański odnowionego, uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego - europejskiej federacji państw chrześcijańskich.

Po tysiącu lat prezydenci współczesnych państw Europy Środkowo-Wschodniej, zebrani 12 marca 2000 roku w Gnieźnie na uroczystościach z udziałem legata papieskiego, wyrazili nadzieję, "że lekcje płynące z historii - tej odległej, i tej najnowszej - będą inspirowały mieszkańców Starego Kontynentu do skutecznego stawiania czoła wielkim wyzwaniom, przed jakimi staje współczesna Europa".

Uczestnicy Zjazdu Młodzieży "Gniezno 2000 - Tradycja i Przyszłość" stwierdzili, że pragną "wnieść nadzieję w Trzecie Tysiąclecie, nadzieję rozwijającą się na cennym dziedzictwie chrześcijańskim, które przez wieki tworzy naszą kulturę".

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla aktualność przesłania Zjazdu Gnieźnieńskiego w budowaniu zjednoczonej Europy; Europy mającej świadomość swych korzeni chrześcijańskich, tradycji łacińskiej i greckiej; Europy - suwerennych i równych państw; Europy otwartej, uniwersalnej i solidarnej.