Druk nr 362 S

31 marca 2000 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWCZEJ

oraz

KOMISJI PRAW CZŁOWIEKA I PRAWORZĄDNOŚCI

o projekcie uchwały w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej (druk nr 362)

Marszałek Senatu w dniu 17 marca 2000 r. - zgodnie z art. 79 ust. 1 Regulaminu Senatu - skierowała do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności projekt uchwały w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w celu rozpatrzenia go w pierwszym czytaniu.

Komisje, na wspólnym posiedzeniu w dniu 30 marca 2000 r. - zgodnie z art. 80 ust. 2 Regulaminu Senatu - po rozpatrzeniu w pierwszym czytaniu projektu uchwały:

- wprowadziły poprawki do przedstawionego przez wnioskodawców projektu uchwały
i wnoszą o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały
w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Przewodniczący Komisji

Zastępca Przewodniczącego Komisji

Ustawodawczej

Praw Człowieka i Praworządności

(-) Piotr Andrzejewski

(-) Krzysztof Piesiewicz


projekt

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

  1. Przed 60 laty na polecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego dokonana została Zbrodnia Katyńska. W Katyniu, Twerze, Charkowie, Kijowie, Mińsku i innych miejscowościach NKWD zamordowała około 22 tysięcy polskich jeńców- oficerów służby stałej i rezerwy Wojska Polskiego, oficerów i podoficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, pracowników wywiadu i wymiaru sprawiedliwości. Zginął kwiat inteligencji polskiej.
  2. Zbrodnia Katyńska była największą zbrodnią popełnioną na polskich jeńcach wojennych w czasie II Wojny Światowej. Jako zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości nie podlega przedawnieniu. Dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się pełnego ustalenia wszystkich sprawców tej zbrodni oraz - jeżeli żyją - ich osądzenia.
    To samo należy uczynić w stosunku do sprawców wszystkich aktów zbrodniczych, wymierzonych przeciwko obywatelom polskim na terenach Rzeczypospolitej zajętych w 
    czasie II Wojny Światowej przez Związek Sowiecki. Uwięziono setki tysięcy obywateli polskich, wśród nich tysiące żołnierzy Armii Krajowej. Półtora miliona osób deportowano w głąb Związku Sowieckiego
  3. Przez pół wieku prawda o Zbrodni Katyńskiej była nie tylko tchórzliwie przemilczana, ale haniebnie fałszowana przez władze komunistyczne w Polsce i Związku Sowieckim, a także przez niektóre wpływowe koła polityczne na Zachodzie.
    Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża podziękowanie wszystkim tym, którzy w kraju i
     zagranicą niezłomnie walczyli o ujawnienie prawdy o Zbrodni Katyńskiej i często byli z tego powodu represjonowani.
  1. Zbrodnia Katyńska, tak jak wszystkie inne zbrodnie popełnione w czasie II Wojny Światowej przez reżymy nazistowski i komunistyczny, jest przestrogą i nie może się powtórzyć.
    Stosunki między państwami i narodami muszą opierać się na pokoju i współpracy, ale także na prawdzie.
    Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma świadomość ogromu postępu, który nastąpił od 1990 roku w stosunkach polsko - rosyjski
    ch dotyczących kwestii Zbrodni Katyńskiej, ale uważa,
    że dokonanie ostatecznego rozrachunku tej zbrodni dobrze przyczyni się do pojednania
    i rozwoju przyjaznych stosunków polsko - rosyjskich.