Druk nr 327
16 grudnia 1999 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 65 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały w sprawie sytuacji na Białorusi.
Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senator Annę Bogucką-Skowrońską.
W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.
(-) Anna Bogucka-Skowrońska
(-) Stanisław Marczuk
(-) Zygmunt Ropelewski
p r o j e k t
U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia
w sprawie sytuacji na Białorusi
Senat RP - odrodzony w 1989 r. w sposób szczególny czuje się kontynuatorem międzynarodowej tradycji niepodległościowej.
Z satysfakcją Senat RP witał rozpad Związku Radzieckiego i powstanie niepodległych, suwerennych państw, w tym wolnej Republiki Białoruś.
Przemiany demokratyczne na Białorusi, w tym gospodarka rynkowa - były drogą do rozwoju cywilizacyjnego i stanowiły perspektywę dobrych stosunków między naszymi państ
wami i narodami.Z niepokojem Senat obserwuje wydarzenia, które świadczą nie tylko o zahamowaniu przemian, ale przyzwoleniu na odradzanie imperialnych tendencji Rosji i zmierzających do ograniczenia suwerenności Białorusi.
Lekceważenie międzynarodowych standardów porządku demokratycznego doprowadziło do rozwiązania w 1996 roku Rady Najwyższej, stworzenia marionetkowego parlamentu poddanego dyktatorskiej władzy prezydenta, którego kadencja wygasła. Podpisany 8 grudnia br. Układ tworzący Związek Białorusi i
Rosji stanowi cofnięcie się z drogi do wolności.Rozpoczętego Marszu Wolności Białorusi nie da się jednak zatrzymać.
Senat RP uznaje Radę Najwyższą XIII Kadencji za legalny Parlament suwerennej Białorusi i wyraża uznanie jego Przewodniczącemu Siemionowi Szareckiemu za działania na rzecz przywrócenia demokracji.
Skrytobójcze polityczne mordy, monopolizowanie informacji, walka z opozycją, ograniczanie wolności zgromadzeń - to łamanie podstawowych praw człowieka, które porusza opinię świata.
Senat RP wzywa Parlamenty, Rządy i Organizacje Międzynarodowe świata do podjęcia wszelkich działań gwarantujących dialog polityczny i stwarzających warunki do przestrzegania praw człowieka na Białorusi - w tym prawa do porządku demokratycznego i wszechstronnego rozwoju.