Druk nr 253

18 czerwca 1999 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

MARSZAŁEK SEJMU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przekazać Pani Marszałek do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 51. posiedzeniu w dniu 18 czerwca 1999 r. ustawę o ustanowieniu Medalu Wojska Polskiego.

(-) Maciej Płażyński


USTAWA

z dnia 18 czerwca 1999 r.

o ustanowieniu Medalu Wojska Polskiego

Art. 1.

Ustanawia się Medal Wojska Polskiego w celu uhonorowania cudzoziemców oraz obywateli polskich zamieszkałych poza granicami Polski, którzy swoją działalnością szczególnie zasłużyli się w dziedzinie współpracy Wojska Polskiego z armiami innych państw.

Art. 2.

Medal Wojska Polskiego może być nadany osobom, które:

1) aktywnie wspierały na arenie międzynarodowej pokojową działalność Wojska Polskiego,

2) przyczyniły się do rozwoju potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej,

3) szczególnie zasłużyły się w dziedzinie współdziałania pomiędzy jednostkami wielonarodowymi, w skład których wchodzą jednostki Wojska Polskiego, w tym przede wszystkim w integrowaniu dowództw, sztabów i jednostek wojskowych na wszystkich szczeblach dowodzenia (zarządzania),

4) przyczyniły się do popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

 

Art. 3.

Medal Wojska Polskiego dzieli się na trzy stopnie:

1) I stopień - Złoty Medal Wojska Polskiego,

2) II stopień - Srebrny Medal Wojska Polskiego,

3) III stopień - Brązowy Medal Wojska Polskiego.

Art. 4.

Medal Wojska Polskiego nadaje Minister Obrony Narodowej.

Art. 5.

1. Medal Wojska Polskiego tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie tylko raz.

2. Osobie wyróżnionej Medalem Wojska Polskiego nie nadaje się tego Medalu w stopniu niższym od posiadanego.

Art. 6.

1. Odznaką Medalu Wojska Polskiego jest okrągły medal o średnicy 36 mm, obramowany wieńcem z liści laurowych. W środku medalu umieszczony jest krzyż czteroramienny pokryty czerwoną emalią. W środku krzyża umieszczony jest srebrny orzeł ze znaku Ministerstwa Obrony Narodowej. Między ramionami krzyża umieszczone są pęki promieni. Wieniec, obramowanie krzyża, pęki promieni oraz rewers, w zależności od stopnia Medalu, są złocone, srebrzone lub patynowane na brązowo. Na stronie odwrotnej umieszczony jest tłoczony napis "Wojsko Polskie".

2. Odznaka Medalu Wojska Polskiego zawieszona jest na wstążce długości 65 mm i szerokości 38 mm z tkaniny w pionowe paski, umieszczone symetrycznie względem środka, w kolorach: stalowym - szerokości 6 mm, złotym - szerokości 2 mm oraz khaki - szerokości 6 mm. Pośrodku wstążki jest pionowy biało-czerwony pasek szerokości 10 mm.

3. Wzór graficzny odznaki Medalu Wojska Polskiego wraz ze wstążką i baretką określa załącznik do ustawy.

 

Art. 7.

Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Wojska Polskiego, uwzględniając terminy rozpatrzenia wniosku o nadanie Medalu oraz wzory odpowiednich dokumentów. Rozporządzenie powinno określać organy uprawnione do występowania z wnioskiem o nadanie Medalu Wojska Polskiego, a także sposób wręczania i zasady noszenia Medalu oraz ewidencjonowania osób wyróżnionych.

 

Art. 8.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.