Druk nr 205

8 marca 1999 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 61 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Do reprezentowania w pracach nad tym projektem ustawy upoważniamy senatora Wiesława Pietrzaka.

W załączeniu przekazujemy projekt ustawy wraz z uzasadnieniem.

(-) senator Paweł Abramski

(-)senator Jerzy Adamski

(-)senator Zbigniew Antoszewski

(-)senator Janusz Bielawski

(-)senator Anna Bogucka-Skowrońska

(-)senator Marian Cichosz

(-) senator Jolanta Danielak

(-) senator Genowefa Ferenc

(-) senator Lech Feszler

(-) senator Józef Frączek

(-) senator Krzysztof Głuchowski

(-) senator Stanisław Gogacz

(-) senator Zbigniew Gołąbek

(-) senator Stefan Jurczak

(-) senator Stefan Konarski

(-) senator Józef Kuczyński

(-) senator Zbigniew Kulak

(-) senator Tadeusz Lewandowski

(-) senator Janusz Lorenz

(-) senator Zdzisław Maszkiewicz

(-) senator Ireneusz Michaś

(-) senator Jerzy Mokrzycki

(-) senator Janusz Okrzesik

(-) senator Andrzej Ostoja-Owsiany

(-) senator Jerzy Pieniążek

(-) senator Wiesław Pietrzak

(-) senator Zbyszko Piwoński

(-) senator Andrzej Sikora

(-) senator Ryszard Sławiński

(-) senator Adam Struzik

(-) senator Jerzy Suchański

(-) senator Marcin Tyrna

(-) senator Ireneusz Zarzycki


p r o j e k t

USTAWA

z dnia

o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego

Art. 1.

W ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 oraz z 1998 r. Nr 37, poz. 204, Nr 106, poz. 668 oraz Nr 162, poz. 1118) wprowadza się następującą zmianę:

"8) bezpośrednie uczestnictwo w latach 1945-1956 żołnierzy Wojska Polskiego i osób cywilnych w wykrywaniu i usuwaniu zapór minowych w ramach operacji wojskowej całkowitego rozminowania kraju.".

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


UZASADNIENIE

W uzasadnieniu proponowanej nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach represjonowanych należy przypomnieć, że starania o przyznanie uprawnień kombatanckich żołnierzom wojsk inżynieryjnych biorących udział w operacji rozminowania terytorium Polski w okresie od 1945 r. do 1956 r., były przedmiotem zabiegów środowisk i organizacji byłych żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy rezerwy jak i samych zainteresowanych od wielu lat.

Żołnierze tych wojsk oraz osoby cywilne doraźnie przysposobione do rozminowania w większości nie byli uczestnikami bezpośrednich działań wojennych, jednakże istotą funkcjonowania wojsk inżynieryjnych jest m. in. przywracanie do użytku obszarów i obiektów zaminowanych w trakcie działań wojennych.

Archiwa szefostwa wojsk inżynieryjnych zawierają kilka istotnych w swej wymowie informacji. Operacja całkowitego rozminowania kraju pociągnęła za sobą ofiarę sześciuset dwudziestu trzech zabitych i ponad ośmiuset ciężko rannych żołnierzy tych wojsk, dla porównania w trakcie działań wojennych spośród wojsk polskich walczących na terenie Polski zginęło czterystu sześćdziesięciu trzech saperów.

Efektem heroicznego czynu polskich saperów było rozminowanie i oddanie do użytku 400 tysięcy ha ziemi ornej, około 300 tysięcy ha lasów i łąk, około 189 tysięcy km dróg i kolei, 1937 obiektów fabrycznych i kopalń, 32 890 miast i osiedli, 8 tysięcy mostów drogowych i kolejowych.

Poniesione straty i osiągnięte efekty są wymiernym dowodem wielkości i ważności tego wojskowego zadania. Żołnierze saperzy wykonali je w warunkach zagrożenia dla zdrowia i życia porównywalnego do tego, które spotykało innych żołnierzy w bezpośrednim polu działań wojennych.