Druk nr 83
Warszawa, dnia 26 maja 1998 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 61 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej.
Do reprezentowania w pracach nad tym projektem ustawy upoważniamy senatora Jerzego Cieślaka
W załączeniu przekazujemy projekt ustawy wraz z uzasadnieniem.
/-/ Jerzy Adamski
/-/ Zbigniew Antoszewski
/-/ Janusz Bielawski
/-/ Jerzy Cieślak
/-/ Jolanta Danielak
/-/ Genowefa Ferenc
/-/ Zdzisław Jarmużek
/-/ Ryszard Jarzembowski
/-/ Jerzy Kopaczewski
/-/ Zbigniew Kruszewski
/-/ Zbigniew Kulak
/-/ Jerzy Markowski
/-/ Jerzy Mokrzycki
/-/ Jerzy Pieniążek
/-/ Zbyszko Piwoński
/-/ Ryszard Sławiński
/-/ Jerzy Suchański
/-/ Marian Żenkiewicz
p r o j e k t
U S T A W A
z dnia
o zmianie ustawy o pomocy społecznej
Art. 1
W ustawie z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265, z 1996 r. Nr 100, poz. 459, Nr 147, poz. 687, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 93, poz. 569 i Nr 104, poz. 661) w art. 31 wprowadza się następujące zmiany:
1. ust. 4d otrzymuje brzmienie:
"4d. Gwarantowany zasiłek okresowy ulega zawieszeniu na okres podjęcia zatrudnienia albo pozarolniczej działalności w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i bezrobociu.";
2. dodaje się ust. 4e - 4f w brzmieniu:
"4e. Przywrócenie gwarantowanego zasiłku okresowego następuje na wniosek osoby zainteresowanej, jeżeli w dalszym ciągu spełnione są warunki wymienione w art. 31 ust. 4a i ustanie zatrudnienia nastąpiło z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Gwarantowany zasiłek okresowy nie może być przywrócony, jeżeli po ustaniu zatrudnienia osobie uprawnionej będzie przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.
4f. Okres wypłaty gwarantowanego zasiłku okresowego, łącznie z okresem lub okresami jego zawieszenia nie może być dłuższy niż 36 miesięcy.".
Art. 2
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłosz
enia.U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 roku gwarantowany zasiłek okresowy może być wypłacany przez okres do 3 lat a jego wysokość w pierwszych 12 miesiącach wynosi aktualnie 333 zł miesięcznie (od września br. wynosić będzie 351 zł miesięcznie). Nie przysługuje osobie, która podjęła zatrudnienie albo pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. W praktyce osoby te zmuszone są do rezygnacji z ofert zatrud
nienia na czas określony, w niepełnym wymiarze czasu pracy i za niewielkim wynagrodzeniem. W tych przypadkach pracownicy pomocy społecznej stoją przed dylematem czy mobilizować osobę samotnie wychowującą dziecko, uprawnioną do pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego do aktywnego poszukiwania pracy, z perspektywą podjęcia zatrudnienia.W opinii pracowników miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej wypłata przyznanego wcześniej gwarantowanego zasiłku okresowego powinna być zawieszana na okres wykonywania pracy. Po tym okresie osoba uprawniona powinna mieć nadal prawo do otrzymywania tego zasiłku.