Druk nr 72
Warszawa, dnia 8 maja 1998 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
MARSZAŁEK SEJMU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przekazać Pani Marszałek do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 17. posiedzeniu w dniu 7 maja 1998 r. ustawę o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
(-) Maciej Płażyński
USTAWA
z dnia 7 maja 1998 r.
o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
Art. 1.
W ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647, Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518, Nr 121, poz. 770) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 w ust. 2 po wyrazach "Minister Spraw Wewnętrznych" dodaje się wyrazy "i Administracji";
2) w art. 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 2, na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znac
zny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.";3) w art. 7:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Zwiększenia, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, nie dotyczą prac
odawców postawionych w stan upadłości lub likwidacji, z wyłączeniem przedsiębiorstw państwowych likwidowanych w celu prywatyzacji.",b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3. W razie przejścia zakładu prac
y w trybie art. 231 Kodeksu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia Funduszu, Fundusz pracodawcy przejmującego przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania Funduszu pracodawcy przekazującego.",c) dodaje się ust. 3a-3d w brzmieniu:
"3a. W razie przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy na pracodawcę, który nie jest zobowiązany do tworzenia Funduszu, pracodawca przejmujący przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania Funduszu pracodawcy przekazującego. Nadwyżka przejętych środków pieniężnych wraz z odsetkami oraz przejętych należności wraz z odsetkami nad przejętymi zobowiązaniami wraz z odsetkami nie stanowi przychodu pracodawcy przejmującego, jest gromadzona na odrębnym rachunku bankowym lub wydzielonym subkoncie i podlega wydatkowaniu na zasadach określonych ustawą dla dokonywania wydatków z Funduszu. Art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3b. W razie przejścia części zakładu pracy w trybie art. 23
1 Kodeksu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia Funduszu, Fundusz pracodawcy przejmującego zwiększa się, w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników, o równowartość środków pieniężnych Funduszu pracodawcy przekazującego, skorygowanych odpowiednio o należności i zobowiązania Funduszu - według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym następuje przejście.3c. Zasady podziału środków pieniężnych stanowiących równowartość odpisu podstawowego, obciążającego koszty pracodawcy przekaz
ującego, dotyczącego roku, w którym następuje przejście części zakładu pracy, określa porozumienie między pracodawcami.3d. Przekazanie środków, o których mowa w ust. 3b i 3c, następuje w terminie trzydziestu dni od daty przejścia części zakładu pracy, chyba że porozumienie, o którym mowa w ust. 3c stanowi in
aczej.".Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.