Druk nr 13S
Warszawa, dnia 9 grudnia 1997 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
SPRAWOZDANIE
KOMISJI USTAWODAWCZEJ
oraz
KOMISJI PRAW CZŁOWIEKA I PRAWORZĄDNOŚCI
o projekcie uchwały Senatu RP w sprawie obchodów 50 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (druk nr 13)
Senat na 3. posiedzeniu w dniu 4 grudnia 1997 r. - zgodnie z art. 63a ust. 1 Regulaminu Senatu - skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
Komisje, na wspólnym posiedzeniu w dniu 9 grudnia 1997 r. przyjęły załączony projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji
Ustawodawczej
Przewodniczący Komisji
Praw Człowieka i Praworządności
projekt
UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia
w sprawie obchodów 50-tej rocznicy uchwalenia
Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
10 grudnia 1997 roku rozpoczyna się światowy Rok Praw Człowieka proklamowany dla uczczenia 50-tej rocznicy przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
W 1948 roku w Paryżu odbyło się historyczne posiedzenie, na którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Po raz pierwszy w dziejach ludzkości narody świata uznały zgodnie, iż źródłem niezbywalnych praw wszystkich członków rodziny ludzkiej jest przyrodzona godność człowieka, stanowiąca podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.
U podstaw przywrócenia Senatu w Polsce w 1989 roku była potrzeba stworzenia instytucji, która w procesie stanowienia prawa kontrolowałaby jego zgodność z powszechnie przyjętymi prawami człowieka i zasadami praworządności. Dlatego też Senat RP przywiązuje wielką wagę do zbliżającej się 50-tej rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Senat RP w 1998 roku włączy się aktywnie w obchody tej rocznicy, organizując uroczyste posiedzenie Izby, a także konferencje tematycznie poświęcone poszczególnym problemom praw człowieka i praworządności.
Senat RP wyraża przekonanie, że obchody 50-tej rocznicy przyczynią się do pogłębienia szacunku wobec niezbywalnych praw człowieka i podniesienia świadomości obywateli o przysługujących im prawach.