Druk nr 6
Warszawa, dnia 21 października 1997 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
IV KADENCJA
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 7 ust.1 Regulaminu Senatu my niżej podpisani senatorowie zgłaszamy kandydaturę senatora Zbigniewa Romaszewskiego na stanowisko wicemarszałka Senatu.
Adam Glapiński
Krzysztof Głuchowski
Jerzy Chróścikowski
Stanisław Gogacz
Marian Jurczyk
Władysław Bartoszewski
Anna Bogucka-Skowrońska
Donald Tusk
Bogdan Zdrojewski
Leon Kieres
ZBIGNIEW ROMASZEWSKI
Urodził się w 1940 roku w Warszawie. Po upadku powstania warszawskiego został wywieziony do obozu w Turyngii. Ojciec został zamordowany w 1944 r. w obozie koncentracyjnym.
Studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1964 r. W październiku
1980 r. obronił doktorat w Instytucie Fizyki PAN, gdzie pracował od ukończenia studiów do represyjnego zwolnienia w 1983 r.
Po wyjściu z więzienia pracował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jako rektor "Acta Physica Polonica".
W 1976 r. uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia. Od 1977 r. był członkiem KSS "KOR", prowadził wraz z żoną biuro interwencyjne niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie lat 1979/1980 organizował Komisję Helsińską nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE która pod jego redakcją opublikowała Raport Madrycki, omawiający stan przestrzegania prac człowieka w PRL. Kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność", został wybrany do Prezydium NSZZ "Solidarność" Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. Współorganizował podziemne Radio "Solidarność". Więziony od 1982 do 1984, był sądzony w procesach twórców Radia "Solidarność" i KSS "KOR".
Organizował I Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Krakowie (1988) i II w Leningradzie (1990).
W I i II kadencji Senatu RP przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Senator III kadencji. Członek Prezydium Rady Naczelnej Ruchu Odbudowy Polski.