Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Odpowiedzi na oświadczenia senatorów
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Ostoja-Owsianego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):
Warszawa, dnia 23 stycznia 2001 roku
Pani
Prof. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Andrzeja Ostoi-Owsianego, skierowane do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przesłane Pani pismem z dnia 13 grudnia 2000 roku, nr AG/043/466/2000, proszę o przyjęcie poniższych informacji.
W sprawie poruszonej przez Pana Senatora zasięgnąłem opinii Generalnego Konserwatora Zabytków. Poinformował mnie, iż Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków po zapoznaniu się z programem robót i potrzebami finansowymi na prace remontowo-konserwatorskie Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum X Pawilonu, jako najpilniejsze do wykonania określił następujące prace:
- impregnacja ognioodporna więźby dachowej elementów drewnianych i tkanin X Pawilonu,
- wykonanie zabezpieczenia przeciwwilgociowego przyziemia X Pawilonu,
- konserwacja szczątków kasztanowca na Stokach Cytadeli Warszawskiej,
- wykonanie instalacji odgromowej prawego skrzydła X Pawilonu.
Szacunkowy koszt tych prac zamyka się kwotą 153.000 zł.
Pozostałe zadania, jak remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, modernizacja części instalacji elektrycznej, zabezpieczenie elektroniczne galerii obrazów Aleksandra Sochaczewskiego oraz inne prace dotyczące remontu Bramy Bielańskiej - należą do pilnych, ale nie pierwszoplanowych.
Urząd Generalnego Konserwatora Zabytków rozpatrzy sprawę dofinansowania omawianych prac, o ile właściciel obiektu złoży formalny wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem i pozytywną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultu
ry i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2000 roku w sprawie warunków wykorzystania zabytków nieruchomych na cele użytkowe oraz zasad i trybu przyznawania dotacji z budżetu państwa przeznaczonych dla użytkowników zabytków, prowadzących prace remontowe i konserwatorskie przy tych zabytkach (Dz.U. Nr 86, poz. 964).Z wyrazami poważania
Stanisław Żurowski
* * *
Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, 31.01.2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 73 posiedzenia Senatu w dniu 11 stycznia 2001 r. uprzejmie informuję:
Biuro ds. Zagranicznych Programów Pomocy w Ochronie Zdrowia realizuje z pożyczki Banku Światowego zakup wyposażenia oraz aparatury medycznej dla zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i opieki paliatywno-hospicyjnej, wytyp
owanych w ramach programu restrukturyzacji w 1999 r.Zgodnie z umową pożyczki w ramach podwyższenia o 15% podpisanych już kontraktów powstała możliwość dodatkowego wyposażenia około 23 zakładów.
Zapotrzebowania w formie ankiet do chwili obecnej zgłosiły 74 zakłady, w tym również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipsku. O wyborze zakładu, który otrzyma wyposażenie decydować będą następujące kryteria:
- prowadzenie działalności w zakresie opieki długoterminowej i opieki paliatywno-hospicyjnej,
- podpisana umowa z Kasą Chorych na świadczenie ww. usług określonych w statucie zakładu,
- wskaźnik ilości łóżek w stosunku do liczby mieszkańców w danym województwie (uwzględniając zakłady z programu restrukturyzacji w 1999 r., które już otrzymują wyposażenie).
W ramach programu restrukturyzacji w r. 1999 do doposażenia zakwalifikowano 14 zakładów z województwa mazowieckiego. W ramach 15% rezerwy rozważana jest aktualnie możliwość doposażenia także Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Lipsku.
W dniu 30 bm. odbędzie się posiedzenie zespołu powołanego do oceny ankiet i podziału wyposażenia dla zakładów, które spełniają kryteria wymienione w punkcie od 1 do 3.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala
* * *
Minister Gospodarki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, dn. 31.01.2001r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek nr AG/043/13/01/IV z dnia 17 stycznia 2001 r. w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Zbigniewa Gołąbka na 73. posiedzeniu Senatu w dniu 11 stycznia 2001 roku, a dotyczącego produkcji zbrojeniowej w Pionkach i w Radomiu, pragnę poi
nformować, że przekazaliśmy oświadczenie Pana senatora Zbigniewa Gołąbka, według kompetencji, do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - posiadającej 100% udziałów Zakładu Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach i 69.98% udziałów Fabryki Broni "ŁUCZNIK" - Radom Sp. z o.o. w Radomiu - z sugestią pozytywnego jego rozpatrzenia.Wszelkie działania dotyczące organizacji produkcji w ZPS "PIONKI" Sp. z o.o. i Fabryce Broni "ŁUCZNIK" - Radom Sp. z o.o. należą do kompetencji właścicieli, tj. Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Prezesa PHZ "CENZIN" Sp. z o.o. (spółka posiada 29,97% udziałów Fabryki Broni "ŁUCZNIK" - Radom Sp. z o.o.), a także syndyków masy upadłościowej Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT" S.A. w upadłości i masy upadłościowej Zakładów Metalowych "ŁU
CZNIK" S.A. w upadłości.Ministerstwo Gospodarki w 2001 roku nie ma podstaw i możliwości finansowania produkcji nitrocelulozy w ZPS Sp. z o.o. w Pionkach, jak również wykupienia linii produkcyjnych z masy upadłościowej i wniesienia ich do nowo powstałych Spółek.
Z poważaniem
MINISTER
z up. Henryk Ogryczak
Podsekretarz Stanu
* * *
Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):
Warszawa, 31 stycznia 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego zgłoszone podczas 69 posiedzenia senatu RP w sprawie gazociągu Jamał - Europa Zachodnia przekazane nam przy piśmie Nr DSPR-4404/171/00 Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pragnę przedstawić opis stanu faktycznego i prawnego przedmiotowej sprawy wraz z analizą ewentualnych zagrożeń z niego wynikających. Ze względu na rangę sprawy i charakter wątpliwości, jakie po
jawiły się publicznie w związku z przedmiotową inwestycją do wyjaśnienia wszelkich związanych z nią zagadnień powołany został specjalny Zespół Rządowy. Zwłoka w udzieleniu wyczerpujących wyjaśnień dotyczących kwestii poruszonych w oświadczeniu wynikała z kalendarza prac Zespołu, których to wyniki zostały przed kilkoma dniami zaprezentowane. Jedynie pełna znajomość powyższych okoliczności dawała podstawę do kompletnego i całościowego ustosunkowania się do zagadnień poruszanych w oświadczeniu przez senatora Grzegorza Lipowskiego.Inwestycja polegająca na budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej realizowana jest na podstawie porozumienia z dnia 25 sierpnia 1993 r. zawartego pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej. Na postawie tej umowy w dniu 18 lutego 1995 r. strony podpisały protokół w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji porozumienia oraz powołały Międzyresortowy Zespół ds. nadzo
ru i zapewnienia wykonania Porozumienia.Eksploatacja tak rozległych i skomplikowanych obiektów, jakimi są wszelkiego typu rurociągi, wymaga posiadania niezawodnego systemu telekomunikacyjnego wykorzystywanego dla potrzeb telemetryki i łączności służbowej. Dlatego też zawsze wzdłuż budowanych rurociągów układa się kable telekomunikacyjne; w przeszłości były to kable z torami miedzianymi i koncentrycznymi, zaś obecnie - z światłowodowymi.
Budowane na potrzeby rurociągów systemy łączności, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 roku o łączności, spełniały wymogi wewnętrznych sieci telekomunikacyjnych, to znaczy sieci nie służących do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 2
6 września 1995 r. (Dz.U. Nr 118, poz. 571, z późn. zm.) w sprawie zwolnienia od obowiązku uzyskiwania koncesji oraz zezwoleń telekomunikacyjnych, zakładanie i używanie wewnętrznych sieci telekomunikacyjnych używanych wyłącznie dla celów technologicznych i w celu zarządzania podmiotem nie wymagało uzyskania zezwolenia. Podmiot, posiadający taką sieć i nie świadczący usług telekomunikacyjnych, nie był również zobowiązany uzyskiwać koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych.W świetle powyższych faktów nie mogło być zaskoczeniem dla Ministra Łączności, że jednym z elementów prowadzonej inwestycji określanej mianem "systemu gazociągów tranzytowych" jest "łączność i telekomunikacja (SCADA), które zorganizowane będą hierarchicznie, skorelowane z systemem n
adzorującym odpowiednie części systemu transportu gazu Jamal - Europa Zachodnia". Nie było również zaskoczeniem, że "dla potrzeb stworzenia możliwości łączności przewiduje się ułożenie wzdłuż trasy gazociągów kabla światłowodowego, zainstalowanie urządzeń radiolinii oraz wybudowanie łączności radiotelefonicznej ruchomej". Tego typu inwestycja, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, powinna być na całej trasie we wszystkich gminach, wprowadzona do Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.Dodatkowo inwestycje takie podlegają ponadto procedurze administracyjnej polegającej na konieczności wskazania lokalizacyjnego, decyzji lokalizacyjnej, uzgodnień i opinii uzyskiwanych na szczeblu ministerialnym, wojewódzkim i gminnym z jednostkami wojska, straży pożarnej, obrony cywilnej, ochrony środowiska oraz instytucji branżowych.
Obowiązku tego inwestor nie dopełnił.
Kontrola wykonana przez Urząd Regulacji Telekomunikacji stwierdziła że w ramach przedmiotowej inwestycji ułożono na terytorium Polski wzdłuż gazociągu kabel światłowodowy zawierający 24 włókna światłowodowe. Na dwóch włóknach światłowodowych instalowane są urządzenia transmisyjne SDH dla potrzeb technologicznych gazociągu. Po zakończeniu instalacji zostanie stworzona linia telekomunikacyjna o przepływności 155 Mbps. W chwili obecnej w ruchu próbnym pracuje odcinek linii łączności technologicznej od zachodniej granicy Wisły. Pozostałe włókna światłowodowe nie są wyposażone w urządzenia teletransmisyjne. Należy więc stwierdzić że integralnym elementem systemu gazociągów tranzytowych jest system telekomunikacyjny przeznaczony dla potrzeb zapewnienia łączności technologicznej.
Zgodnie z uzyskaną opinią prof. dr hab. inż. Andrzeja Jajszczyka z Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kabel ten jest stosunkowo niewielkiej pojemności. Proces inwestycyjny budowy linii kablowych jest długotrwały a jego koszt jest niemal niezależny od liczby włókien, tak więc jest powszechną praktyką, że inwestorzy kładą zazwyczaj kable o dużej pojemności (powyżej 1000 włókien) stosując ok. 90% zapas. Zauważyć jednakże należy, że przepływność cyfrowej linii transmisyjnej realizowanej na dwóch włóknach światłowodu zależy głównie od zastosowania odpowiednich urządzeń transmisyjnych i że zastosowanie odpowiednich urządzeń transmisyjnych (np. DWDM) pozwala uzyskać duże przepływności transmisyjne dochodzące do 2 Gbit/s.
Zgodnie z ustaleniami URT obecnie przez obsługi gazociągu wykorzystana jest tylko jedna para światłowodów i że przyłączono do niej urządzenia SDH typu STM 1, które mają przepływność 155 Mb/s (praktycznie najniższą z możliwych w sieciach optycznych).
Reasumując należy stwierdzić iż w chwili obecnej, przyjmując za fakt, że operator będzie wykorzystywał wybudowaną sieć zgodnie z deklaracjami, tylko do celów technologicznych, nie przewiduje się negatywnych konsekwencji dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.
Ustawa Prawo Telekomunikacyjne obowiązujące od 01 stycznia 2001 r. stanowi, że tylko eksploatacja publicznej sieci telefonicznej i sieci przeznaczonej do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych wymaga posiadania przez operatora zezwolenia telekomunikacyjnego wydawanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Zgodnie z tym prawem pozostała działalność na krajowym rynku telekomunikacyjnym wymaga zgłoszenia do Prezesa URT. Prezes URT może jedynie z przyczyn formalnych w ciągu 21 dni złożyć przeciw wobec podjęcia przez przedsiębiorcę zgłaszanej działalności telekomunikacyjnej.
Uwzględniając powyższe fakty jednym z wniosków Zespołu Rządowego była propozycja zmiany przepisów Prawa Telekomunikacyjnego tak aby każda działalność telekomunikacyjna wiążąca się z faktem, iż jedno z urządzeń telekomunikacyjnych będzie współpracowało z urządzeniem znajdującym się poza granicami kraju wymagać będzie uzyskania zezwolenia telekomunikacyjnego.
Łączę wyrazy szacunku
Tomasz Szyszko
* * *
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 72. posie
dzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):Warszawa, 2001.02.01
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na przesłane przy piśmie Nr AG/043/496/2000/IV z dnia 05.01.2001 r. oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego na 72 posiedzeniu Senatu RP w dniu 22.12.2000 r. w sprawie wsparcia modernizacji dwóch przejazdów kolejowych usytuowanych w rejonie Sędziszowa, na linii kolejowej Warszawa - Kraków i Linii Hutniczo-Siarkowej, w ciągu drogi powiat
owej Krzcięcice - Wojciechowice - Trzciniec, uprzejmie informuję.Żądanie władz lokalnych przekwalifikowania obu przejazdów z kategorii D do kategorii C, tj. z przejazdów bez rogatek, półrogatek i bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej na przejazdy z samoczynną sygnalizacją świetlną, ze względu na występujące lub sezonowo złe warunki widoczności, na podstawie art. 16 rozporządzenia Ministra T i GM z dnia 26 lutego 1996 r. w spawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych
z drogami publicznymi i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 33, poz. 144), zdaniem zarządu PKP SA nie ma merytorycznego uzasadnienia.Ze względu na spadek przewozów kolejowych spadło średniodobowe natężenie ruchu kolejowego, zmalał iloczyn ruchu i przez to nastąpiło przekwalifikowanie drogi Krzcięcice - Wojciechowice z drogi wojewódzkiej na powiatową. Oba tragiczne wypadki, o których mowa w piśmie Burmistrza Sędziszowa powstały z winy użytkowników dróg, a w tym z września 1997 r. stwierdzono nietrzeźwość kierowcy sa
mochodu.Pomimo wykonanej przez przedsiębiorstwo PKP dokumentacji projektowej modernizacji omawianych przejazdów oraz opracowanym zestawieniem kosztów z podziałem zakresu rzeczowego i finansowego do realizacji przez PKP i władze lokalne, Zarząd PKP SA nie widzi możliwości wprowadzenia tego zadania do planu inwestycyjnego w 2001 r. Istnieje długa lista potrzeb w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach, których PKP nie może zrealizować ze względu na brak środków inwestycyjnych.
Na sieci PKP na liniach o prędkościach rozkładowych 120 km/h i większych zostało wprowadzonych wiele ograniczeń prędkości pociągów ze względu na złe warunki widoczności, i właśnie te przejazdy wg PKP SA w miarę możliwości będą realizowane w pierwszej kolejności.
Biorąc jednak pod uwagę fakt wykonania części robót staraniem i na koszt władz lokalnych dla podwyższenia bezpieczeństwa, Zarząd PKP SA polecił dyrekcji infrastruktury Kolejowej w Warszawie wykonanie dodatkowego osygnalizowania i wzmocnienia oświetlenia omawianych przejazdów oraz wyszukanie pochodzących z odzysku z modernizowanych przejazdów i zabudowanie na omawianych przejazdach urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej.
Sprawy te zostały przekazane Burmistrzowi Sędziszowa w piśmie Zarządu PKP SA z dnia 12.01.2001 r.
Na zakończenie pragnę poinformować Pana Senatora, że Ministerstwo T i GM nie ma możliwości finansowego wsparcia tego zadania.
w/z MINISTRA
SEKRETARZ STANU
Krzysztof J. Tchórzewski
* * *
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Lecha Feszlera i Jana Chojnowskiego, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):
Warszawa, dnia 1.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z pismem z dnia 20 listopada br. Nr AG/043/392/2000/IV, przy którym przekazany został tekst złożonego podczas 68. posiedzenia Senatu RP oświadczenia senatorów Lecha Feszlera i Jana Chojnowskiego w sprawie likwidacji Sądów i Prokuratur Okręgowych w Łomży i Suwałkach - uprzejmie informuję, co następuje:
W ramach prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości prac zmierzających do zracjonalizowania struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego, planowane jest m.in. dostosowanie granic obszarów właściwości jednostek sądowych szczebla okręgowego do administracyjnych granic województw.
Potrzeba przeprowadzenia powyższych zmian wynika głównie z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, według których "obszar sądu prowadzącego Krajowy Rejestr Sądowy stanowi województwo lub jego część". Nastąpi ponadto usprawnienie współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z Policją.
Planowane zmiany zmierzają do ograniczenia liczby sądów szczebla okręgowego poprzez przekształcenie najmniejszych z nich w ośrodki zamiejscowe sąsiednich, większych jednostek.
Celem powyższego działania jest zniwelowanie najbardziej drastycznych dysproporcji między wielkością jednostek szczebla okręgowego oraz zapewnienie wszystkim sądom porównywalnych warunków funkcjonowania. Spowoduje to także poprawę merytorycznego nadzoru nad pracą sądów.
W początkowym etapie prac nad "reformą" planowane było przekształcenie Sądu Okręgowego w Łomży w ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego w Białymstoku. Po ponownej analizie przedmiotowej sprawy odstąpiono jednak od tego rozwiązania.
Sąd Okręgowy w Suwałkach pozostaje nadal w strukturze organizacyjnej sądownictwa jako samodzielna jednostka. Zmianie ulegnie jednak jego obszar właściwości miejscowej. Sądy Rejonowe w: Ełku, Giżycku i Piszu położone na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajdą się w zakresie działania Sądu Okręgowego w Olsztynie, natomiast Sąd Rejonowy w Grajewie przeniesiony będzie z właściwości miejscowej Sądu Okręgowego w Łomży do obszaru Sądu Okręg
owego w Suwałkach, który bez przeprowadzenia powyższej zmiany obejmowałby tylko dwa sądy rejonowe.Równoległe zmiany planowane są w stosunku do jednostek organizacyjnych prokuratury.
Wojciech Jasiński
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77), przekazał Minister Środowiska:
Warszawa, dnia 1 lut. 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego w sprawie stanu zasobów węgla kamiennego w Polsce uprzejmie informuję, iż w pełni podzielam opinię, że aktualizacja bazy zasobowej węgla kamiennego jest podstawą realnej polityki paliwowo-energetycznej Polski i jest niezbę
dna dla gospodarczego rozwoju naszego kraju.Chciałbym jednak zaznaczyć, że zasoby węgla kamiennego są corocznie analizowane, aktualizowane i przedstawiane w "Bilansie zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce". Dodatkowo w ww. opracowaniu za rok 1999 umieszczono specjalne zestawienie tabelaryczne zasobów pozabilansowych w złożach, w których zaniechano wydobycia w ramach restrukturyzacji przemysłu węglowego.
Pragnę również podkreślić, że klasyfikacja zasobów węgla kamiennego z punktu widzenia jakości węgla, jak również ochrony środowiska zawarta jest w dokumentacji geologicznej złoża każdej kopalni oraz w projekcie zagospodarowania złoża, a ocena wpływu eksploatacji na środowisko naturalne ujęta jest natomiast w ocenie oddziaływania na środowisko (OOŚ), st
anowiącej załącznik do wniosku koncesyjnego.Urealnieniu potencjału węgla kamiennego w Polsce mają służyć również weryfikacje zasobowe tego surowca dla złóż niezagospodarowanych.
Opracowanie o takim charakterze dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w roku 1996 wykonało Katowickie Przedsiębiorstwo Geologiczne. Był to pierwszy etap weryfikacji, w którym analizie poddano 20 złóż udokumentowanych w latach 1955-1972. W miarę posiadanych środków finansowych, przewiduję realizację drugiego etapu dla pozostałych 1
6 złóż.Podobną pracę dla Lubelskiego Zagłębia Węglowego wykonała, wyłoniona w ramach przetargu nieograniczonego firma "Polgeol", aktualizując zasoby w 7 złożach węgla kamiennego.
W ramach przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w 1999 roku wykonano II etap pracy pt. "Opracowanie ekonomicznych kryteriów kwalifikacji zasobów przemysłowych w kopalniach węgla kamiennego".
To kompleksowe zadanie, uwzględniające szereg nowych aspektów m.in. obliczania efektywności ekonomicznej eksploatacji w wielu wariantach, uwzględnienia rachunku błędu w przypadku pokładów słabo rozpoznanych czy też nowy sposób kwalifikowania i ewidencjonowania danych o złożu, będzie pomocne przy zapewnieniu rentowności produkcji
dla założonego okresu czasu.Jednocześnie informuję, iż dostrzegając potrzebę szerszego spojrzenia na problematykę zmniejszania się bazy zasobowej węgla kamiennego w postępującym procesie restrukturyzacji branży węglowej Główny Geolog Kraju zamówi w 2001 roku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizację tematu pt. "Ocena zasobów węgla kamiennego w związku z restrukturyzacją górnictwa".
Mam nadzieję, iż ww. opracowanie w zadawalającym stopniu uwzględniać będzie wiele zjawisk w sposób znaczący wpływających na wielkość wydobycia węgla kamiennego, tj. budowę autostrad, likwidację kopalń, ekonomizację eksploatacji czy narastający brak akceptacji społecznej dla działalności górniczej na Górnym Śląsku.
Z poważaniem
* * *
Minister zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Lewandowskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):
Warszawa, dnia 2.02.2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Tadeusza Lewandowskiego złożonym podczas 70. posiedzenia Senatu w dniu 7 grudnia 2000 roku, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Zdrowia prowadzony jest stały, roboczy dialog we wszystkich kwestiach zgłaszanych zarówno przez związki jak i samorządy zawodowe. W ostatnich dniach rozpoczęło pracę dodatkowych osiem zespołów roboczych. Przedmiotem ich prac jest między innymi problematyka warunków pracy i płacy, funkcjonowanie kształcenia podyplomowego i dokształcania pielęgniarek, wypracowanie mechanizmów motywacyjnych w kierunku zwiększenia zainteresowania wykonywaniem zawodu i podnoszeniem kwalifikacji przez pielęgniarki i położne. Opisanym powyżej zadaniom towarzyszą prace dotyczące rozwiązań systemowych, szczególnie w zakresie wynagrodzeń.
Odnośnie realizacji, cytowanych przez senatora Tadeusza Lewandowskiego, postanowień zawartych w punkcie 11 protokołu uzgodnień z dnia 28 stycznia 1999 roku, dotyczących płac należy wyjaśnić, że poza doraźnym rozwiązaniem wzrostu wynagrodzeń w 1999 roku zostało wprowadzone systemowe rozwiązanie w zakresie kształtowania środków na wynagrodzenia w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Ustawą z dnia 22 grudnia 2000 roku (Dz.U. z 2001 r., nr 5, poz. 45) została znowelizowana między innymi ustawa o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw, której zakres podmiotowy obejmuje - od 1 stycznia 2001 r. - również samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Ustawa ta przewiduje rozwiązanie przejściowe na lata 2001-2002. W roku 2001 przyrost wynagrodzenia pracownika będzie nie niższy niż 203 zł, a w 2002 roku nastąpi według wzoru określonego w ustawie. W kolejnych latach przyrost płac w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej będzie negocjowany tak jak u przedsiębiorców.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Warszawa, dn. 06.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek!
W odpowiedzi na pani prośbę o zajęcie stanowiska wobec oświadczenia złożonego przez Senatora Janusza Lorenza w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącego określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół i placówek artystycznych z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że projekt powyższy był przedmiotem konsultacji resortowych (m.in. resortu edukacji), w toku których nie zostały stwierdzone niezgodności z obowiązującym prawem, o których mowa w oświadczeniu. Podkreślić należy, że dotychczasowe rozwiązania legislacyjne (rozporządzenie MKiS z 1983 r. w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, Dz.U. Nr 2, poz. 17) opierały się na identycznych z projektowanymi założeniach. Zatem projektowana regulacja nie wprowadza w tym zakresie żadnych zmian. Pragnę dodać, że Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjął w grudniu 2000 r. uchwałę w sprawie powołania nowego kierunku studiów - Instrumentalistyki, pomimo wcześniejszych pism w tej sprawie kierowanych przez MKiDN do Dyrektora Instytutu Wychowania Muzycznego UWM, w których wyrażone zostało stanowisko MKiDN (kopie pism w załączeniu). Uważam, że brak jasnego systemu akredytacji wyższych uczelni oraz brak oficjalnych minimów programowych dla kierunku - Instrumentalistyka, powinien powodować ostrożność resortu odpowiedzialnego za jakoś kształcenia w szkołach artystycznych, w zakresie rozwiązań prawnych stosowanych w upoważnieniach ustawowych dotyczących szkolnictwa artystycznego.
Z poważaniem
Kazimierz Michał Ujazdowski
* * *
Generalny Konserwator Zabytków przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, dnia 6 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 17 stycznia 2001 r. (nr AG/043/14/01/IV) skierowane na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - p Kazimierza Michała Ujazdowskiego, w związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Zbigniewa Gołąbka na 73. posiedzenia senatu w dniu 11 stycznia 2001 r. w sprawie dofinansowania remontu zabytkowych organów w kościele ewangelicko-augsburskim w Radom
iu, przesłane - według właściwości - do Generalnego Konserwatora Zabytków (data wpływu 24.01.2001 r.) przedstawiam następujące informacje:1. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 października 2000 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, archeologicznych i wykopaliskowych oraz warunków prowadzenia i kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania tych prac (Dz.U. Nr 93 poz. 1033), właściciel lub użytkownik
zabytku przed przystąpieniem do prac konserwatorskich jest zobowiązany uzyskać zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zezwolenie takie może być udzielone po złożeniu odpowiedniego wniosku.2. Prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych mogą być finansowane lub dofinansowane przez wojewódzkich konserwatorów zabytków na podstawie wniosku właściciela lub użytkownika obiektu (w tym wypadku proboszcza, działającego w imieniu parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu), zawierającego szczegółowy pro
gram planowanych prac i sposób ich prowadzenia a także kosztorys.3. Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, mające wyłącznie charakter interwencyjny bądź ratowniczy, wojewódzki konserwator zabytków bierze pod uwagę szereg czynników, a w szczególności:
- aktualny stan zachowania obiektu i potrzeby konserwatorskie, na tle stanu potrzeb innych zabytków ruchomych,
- walory artystyczne, historyczne i kulturowe oraz znaczenie zabytku dla społeczności lokalnej,
- program prac i kosztorys,
- udział użytkownika w kosztach konserwacji, pokrywanych z funduszy własnych i uzyskiwanych z innych źródeł finansowania.
4. Od 1999 r. przyznawanie dotacji na konserwację zabytków ruchomych wpisanych do rejestru pozostaje w gestii wojewódzkich konserwatorów zabytków, którzy - po uprzednim przeprowadzeniu analizy nadesłanych wniosków - odpowiednio rozdzielają środki finansowe w ramach przyznanego budżetu na dany rok.
5. A zatem rozpatrzenie sprawy dofinansowania prac konserwatorskich przy organach w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu będzie możliwe po złożeniu przez księdza proboszcza odpowiednich wniosków do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, za pośrednictwem Delegatury w Radomiu Służby Ochrony Zabytków, zgodnie z obowiązującą procedurą.
Wyrażam nadzieję, iż zechce Pani Marszałek przyjąć przedstawione informacje do akceptującej wiadomości.
Z wyrazami szacunku
Zastępca Generalnego
Konserwatora Zabytków
dr Marek Rubnikowicz
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Sławińskiego, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:
Warszawa, 6 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Ryszarda Sławińskiego złożone 26 stycznia 2001 r., przedstawiam co następuje.
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważając zlokalizowanie siedzib dla wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego brało pod uwagę wiele miast, gdzie znajdują się obecne sekcje rejestrowe. Ponieważ jednak zreformowany rejestr ma zmienić istniejący obecnie system oraz przede wszystkim zmniejszyć koszty utrzymania gęstej siatki wydziałów rejestrowych, nie możliwym było zachowanie wszystkich dotychczas działającyc
h wydziałów rejestrowych.Przy podejmowaniu decyzji o tym gdzie ma zostać zlokalizowany wydział Krajowego Rejestru Sądowego brano pod uwagę takie czynniki jak: cena za lokal, położenie urbanistyczne, możliwości rozwoju, a także charakter danego miasta jako
centrum gospodarczego i ewentualnej liczby spodziewanych wniosków.Zmniejszona liczba wydziałów nowego i scentralizowanego systemu Krajowego Rejestru Sądowego nie utrudni jednak dostępu do rejestru ani też nie spowolni procedur postępowania, a raczej znacznie przyspieszy i uprości postępowanie. Formularze wniosków o rejestrację przedsiębiorcy czy innego podmiotu, będą znajdowały się we wszystkich wydziałach gospodarczych sądów rejonowych, siedzibach sądów okręgowych oraz gminach. Następnie będzie można wysłać je drogą pocztową na adres odpowiedniego dla siedziby podmiotu wydziału KRS, gdzie dane zawarte w formularzach natychmiast po wprowadzeniu do bazy danych będą weryfikowane, a sędzia niezwłocznie wyda decyzję o rejestracji. W związku z tym rejestracja p
odmiotów nie będzie w żaden sposób wydłużona, a znacznie uproszczona ze względu na łatwość dostępu do formularzy i brak konieczności osobistego składania wniosków.Baza danych zarejestrowanych podmiotów będzie dostępna za pośrednictwem terminali komputerowych znajdujących się we wszystkich sądach okręgowych dotychczasowych 49 województw. Tam też będzie można osobiście i bez zbędnej zwłoki uzyskać wpis poświadczony urzędowo.
Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wyjaśnienia będą dla Pana Senatora wystarczające.
Z poważaniem
Janusz NIEDZIELA
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 06 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na pismo Pani Marszałek Nr AG/043/18/01/IV z dnia 17 stycznia 2001 r. dotyczące oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Lecha Feszlera na 73 posiedzeniu Senatu w sprawie wprowadzenia norm ilościowych na paliwo przywożone na polski obszar celny, uprzejmie wyjaśniam co następuje.
W dniu 15 czerwca 2000 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 listopada 1997 r. w sprawie ustanowienia norm ilościowych lub wartościowych towarów, których przywóz z zagranicy jest wolny od cła oraz ograniczenia uprawnień do korzystania ze zwolnień od cła na niektóre towary przywożone przez osoby przekraczające wielokrotnie granicę państwową (Dz.U. Nr 142, poz. 949 z późn. zm.) ograniczająca przywóz paliwa do Polski przez samochody ciężarowe i autobusy wykorzystywane w przewozach międzynarodowych.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Finansów samochody ciężarowe mogły wwieźć bez cła i podatków tylko 200 litrów, natomiast autobusy do 600 litrów.
Powyższe rozporządzenie zostało w dniu 28 sierpnia 2000 r. zmienione przez Ministra Finansów w celu umożliwienia realizacji zawartych przez Polskę umów bilateralnych (umów niepublikowanych, a zawartych przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej) dotyczących międzynarodowych przewozów drogowych. Umowy bilateralne dotyczące międzynarodowych przewozów drogowych, których Polska jest stroną, były zawierane poprzez zatwierdzenie, dlatego też nie należą do źródeł pow
szechnie obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 91 Konstytucji RP umowa międzynarodowa wykraczająca poza zakres prawa krajowego musi być ratyfikowana i ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP, by mogła być bezpośrednio stosowana. Należy jednak podkreślić, iż art. 9 Konstytucji RP stanowi, że Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.Zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2000 r. była więc konieczna i umożliwiła bezcłowy przywóz paliwa w zbiornikach na stałe wbudowanych do pojazdu w ilości ponad 200 litrów w wypadkach, gdy przewidują to umowy międzynarodowe. Od dnia 23 września 2000 r. czyli od wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2000 r. należności celne od paliw wwożonych z krajów, z któr
ymi Polska podpisała umowy dwustronne nie są pobierane.Chciałbym wyjaśnić, że sytuacja ta jest stanem przejściowym bowiem Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych prowadzi działania mające na celu zmianę zawartych umów dwustronnych regulujących międzynarodowe przewozy drogowe w zakresie postanowień o pobieraniu opłat i innych należności w przypadku wwozu do Polski paliwa.
Intencją renegocjacji umów bilateralnych jest doprowadzenie do zmiany wszystkich umów przez wprowadzenie zapisu pozostawiającego regulowanie spraw bezcłowego wwozu paliwa przepisom prawa wewnętrznego umawiających się stron. Uporządkuje to obecną sytuację, jak również pozwoli rozwiązać problem niekontrolowanego wwozu paliwa na polski obszar c
elny.Zmiana umów bilateralnych pozwoli także na stosowanie norm ilościowych ograniczających wwóz paliwa, wynikających z postanowień ww. rozporządzenia Ministra Finansów.
Chciałbym ponadto uprzejmie poinformować, iż ustawa o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym uchwalona w dniu 22 grudnia 2000 r. również zawiera przepis wprowadzający ograniczenie w przywozie paliwa do 200 litrów. Zapis taki jest zgodny z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 918/83 dotycząc
ym wspólnotowego systemu zwolnień. Powyższe przepisy nie przewidują stosowania umów międzynarodowych.Odnosząc się natomiast do sprawy zawieszenia pobierania ceł od paliw - wprowadzonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2000 r., chciałbym uprzejmie wyjaśnić, że jest to kwestia odrębna od wprowadzonych norm ilościowych na paliwo i leży w gestii Ministra Gospodarki.
Z upoważnienia
MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Jan Wojcieszczuk
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatorów Zbignie
wa Zychowicza i Mariana Nogi, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79), przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:Warszawa, 8 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polsk
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem Panów Senatorów Zbigniewa Zychowicza i Mariana Nogi, złożonym podczas 74. posiedzenia Senatu w dniu 26 stycznia 2001 r. (przedstawionym przy piśmie z 31 stycznia 2001 r. AG/043/45/01/IV321-2000-IV), uprzejmie proszę o przyjęcie następującej odpowiedzi.
1. Podzielam opinie Panów Senatorów Zbigniewa Zychowicza i Mariana Nogi, że nie wszyscy wydawcy wywiązują się z postanowień ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz.U. Nr 152, poz. 722). Ostatnio przeprowadzona na ten temat kontrola Najwyższej Izby Kontroli potwierdziła nie tylko niepełne dostarczanie uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych, a nawet wręcz lekceważenie jej powinności.
2. Niektórzy wydawcy jeszcze nie dostrzegają, że dzięki obowiązkowym egzemplarzom zachowuje się całość piśmiennictwa polskiego dla potrzeb nauki i kultury dla przyszłych pokoleń. Egzemplarz obowiązkowy pozwala na pełną dokumentację, zarówno w skali krajowej jak i zagranicznej, polskich wydawnictw, a także ich promocję.
3. Dotychczas biblioteki uprawnione do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych zabiegały o ułożenie z zainteresowanymi wydawnictwami partnerskich stosunków, niekiedy liberalizując ustalenia dotyczące trybu przekazywania tych egzemplarzy, określone w rozporządzeniu z dnia 6 marca 1997 r. w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przekazywania (Dz.U. Nr 29, poz. 161).
4. Wobec powtarzających się przypadków niedotrzymywania zobowiązań wydawców wobec bibliotek gromadzących egzemplarze obowiązkowe uważam za uzasadnione wykorzystanie sankcji prawnych, określonych w art. 8 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
Bardzo dziękuję Panom Senatorom Zbigniewowi Zychowiczowi i Marianowi Nodze za cenną opinię i stanowisko w sprawie zasad i trybu dostarczania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych i przestrzegania obowiązujących regulac
ji prawnych w tym zakresie.Z poważaniem
Kazimierz Michał Ujazdowski
* * *
Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 2001.02.06
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 31 stycznia br., znak: AG/043/43/01/IV, przy którym przesłane zostało oświadczenie Pana Senatora Mariana Żenkiewicza skierowane do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ustalenia zasad dokumentowania zarobków do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury, pragnę uprzejmie przedstawić, co następuje:
Zasady przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników ani w przeszłości ani obecnie nie były regulowane przepisami emerytalno-rentowymi.
Zasady postępowania z materiałami archiwalnymi określa ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 1983 r. Nr 38, poz. 173 z późn. zm.). Do końca 1990 r. zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej regulowały przepisy, wydanego na podstawie art. 5 powołanej wyżej ustawy, rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 25 lipca 1984 r. w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania
dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. z 1984 r. Nr 41, poz. 215).Przepisy tego rozporządzenia zobowiązywały zakłady pracy do przechowywania dokumentacji płacowej pracowników przez okres 12 lat. Oznacza to, że zakłady pracy nie miały obowiązku przechowywania dokumentacji płacowej pracowników sprzed 1980 roku przez okres dłuższy niż 12 lat, a akt osobowych przez lat 50 od zwolnienia pracownika. Należy podkreślić, że przepisy te nie obligowały za
kładów pracy do likwidowania dokumentacji płacowej pracowników, a jedynie dopuszczały tak możliwość po upływie 12 lat od zakończenia pracy przez pracownika. Stąd też część zakładów pracy jest w posiadaniu dokumentacji płacowej pracowników nawet z okresu lat 50-tych.Rozporządzenie Ministra Finansów z 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz.U. Nr 10, poz. 35) przedłużyło okres przechowywania dokumentacji płacowej. Od 1 stycznia 1991 r. okres przechowywania list płacy, kart zbiorczych płac oraz innych dokumentów, na podstawie których można ustalić podstawę wymiaru emerytury lub renty, jest uzależniony od okresów przewidzianych w przepisach emerytalno-rentowych określających zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń, które nie ustana
wiają konkretnej daty granicznej.W związku z tym, od czasu wejścia w życie powołanego wyżej rozporządzenia, archiwa państwowe nie wydają zezwolenia na zlikwidowanie dokumentacji płacowej zakładów pracy przed upływem 50-letniego okresu przechowywania.
Zgodnie z nadal obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. z 1983 r. nr 10, poz. 49) - środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość zarobku lub dochodu stanowiącego podstawę wymiaru emerytury lub renty jest:
1) dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy - zaświadczenie zakładu pracy wystawione według ustalonego wzoru (druk ZUS Rp 7),
2) dla pracowników nieuspołecznionych zakładów pracy - stwierdzenie przez właściwy oddział ZUS wysokości zarobków zgłaszanych bieżąco do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,
3) dla obywateli polskich zatrudnionych w przedstawicielstwach i misjach państw obcych - stwierdzenie przez właściwy oddział ZUS wysokości zarobków zgłaszanych do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,
4) dla adwokatów członków zespołu adwokackiego - zaświadczenie zespołu adwokackiego,
5) dla osób ubiegających się o przyznanie renty z tytułu wyczynowego uprawiania sportu - zaświadczenie właściwych organizacji sportowych, które przyznały i wypłacały stypendium sportowe.
W związku z licznymi wątpliwościami zainteresowanych w kwestii sposobu dokumentowania zarobków do podstawy wymiaru emerytur i rent - Centrala ZUS w uzgodnieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zajęła w ostatnim czasie kilkakrotnie stanowisko.
1. Zgodnie z pismem Centrali ZUS z dnia 14 lipca 1999 r. do oddziałów, dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia w celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku ZUS Rp 7 lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganym w danym okresie wynagrodzeniu.
Pismo dopuszcza, w przypadku braku w zakładzie pracy dokumentacji płacowej, wystawianie zaświadczenia o zarobkach na podstawie dokumentacji zastępczej, tj. na postawie akt osobowych pracownika, a więc na podstawie umów o pracę, pismach o powołaniu, mianowaniu oraz innych pismach określających wynagrodzenie pracownika.
W przypadkach, gdy zainteresowany nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia pracodawcy i nie posiada legitymacji ubezpieczeniowej z wpisanymi o osiąganych zarobkach, pismo dopuszcza przyjęcie dokumentacji płacowej sporządzonej przez archiwum lub uwierzytelnionej kopii sporządzonej przez inne instytucje przechowujące dokumentację danego zakładu pracy lub prywatnego przechowawcę.
2. W związku ze skargami emerytów i rencistów do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie odmowy uwzględnienia w podstawie wymiaru wynagrodzeń udokumentowanych wpisami w legitymacjach ubezpieczeniowych nie potwierdzonych imienną pieczątką osoby dokonującej wpisu - Centrala ZUS skierowała kolejne pismo do oddziałów z dnia 9 listopada 1999 r. Zgodnie z tym pismem - obowiązujące na przestrzeni ubiegłych lat regulacje dotyczące legitymacji ubezpieczeniowych, zasad dokonywania wpisów - wystawianych do czasu wprowadzenia nowego wzoru legitymacji określonego w zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dnia 16 maja 1991 r. w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych (Dz.U. Nr 51, poz. 223) - nie formułowały bezwzględnego wymogu zamieszczania imiennej pieczątki osoby dokonującej lub odpowiedzialnej za wpis dotyczący wynagrodzeń. Stąd też wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu dokonywane w funkcjonujących w latach 50-tych legitymacjach ubezpieczeniowych zawierających na odpowiednich stronach rubrykę oznaczoną dyspozycją: "stempel, data i podpis osoby odpowiedzialnej za wpis" - często są zaopatrzone pieczątką zakładu pracy i nie zawierają pieczątki imiennej osoby odpowiedzialnej za wpis, a jedynie odręczny podpis takiej osoby i datę dokonania wpisu.
Wymóg pieczątki imiennej jest natomiast uzasadniony przy ocenie wpisów wynagrodzeń w legitymacjach wystawionych według wzoru określonego w zał. Nr 1 do ww. rozporządzenia MPiPS z 16 maja 1991 r. Jednakże brak takiej pieczątki imiennej, szczególnie w legitymacjach "starego typu" nie może eliminować wpisu o wysokości wynagrodzenia jako środka dowodowego, jeżeli całość dokumentu oraz dokonane w nim wpisy nie budzą zastrzeżeń co do ich autentyczności.
3. W związku z dalszymi wątpliwościami zgłaszanymi przez zainteresowanych w tej sprawie, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała Komunikat z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie dokumentowania okresów zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń dla celów emerytalno-rentowych.
W komunikacie tym podano:
- jakimi środkami dowodowymi należy dokumentować okresy zatrudnienia i wysokość zarobków,
- w stosunku do których grup ubezpieczonych (np. osób prowadzących działalność gospodarczą, adwokatów, twórców i artystów) potwierdzenie okresów ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru opłacanych składek następuje na podstawie posiadanych przez ZUS akt, w tym deklaracji rozliczeniowych, protokołów z kontroli lub kopii decyzji o podleganiu lub nie podleganiu ubezpieczeniu społecznemu oraz zapisów na koncie płatnika składek,
- informację o wszystkich archiwach państwowych podległych wojewodom,
- informację o tym, że oddziały i inspektoraty ZUS są w posiadaniu wykazu dokumentacji kadrowo-płacowej zlikwidowanych zakładów pracy przechowywanej przez archiwa państwowe, oraz że informację w tej sprawie zainteresowani mogą uzyskać we wszystkich oddziałach i inspektoratach ZUS,
- praktyczne wskazówki dla osób poszukujących dokumentacji dotyczącej okresów zatrudnienia i wynagrodzenia.
Jak wynika z powyższego, resort pracy i polityki społecznej w porozumieniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych stosuje rozszerzającą wykładnię przepisów dotyczących zasad dokumentowania zarobków do podstawy wymiaru emerytur i rent w stosunku do okresu sprzed 1980 roku. Dopuszczenie dokumentowania zarobków w inny sposób niż określony tymi przepisami, np. zeznaniami świadków, nie może być brane pod uwagę.
Ewa Lewicka
* * *
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Feszlera, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):
Warszawa, dnia 8.02.2001roku
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W odpowiedzi na pismo z dnia 5 stycznia 2001 r. Nr AG/043/491/2001/IV dotyczące oświadczenia Pana Senatora Lecha Feszlera w sprawie utworzenia sądu rejonowego w Sępólnie Krajeńskim - uprzejmie informuję, co następuje:
Tworzenie dodatkowych sądów uwarunkowane jest przede wszystkim liczbą spraw, które byłyby rozpoznawane w nowo tworzonej jednostce. Kryterium dla tworzenia sądów rejonowych jest wpływ spraw dający obciążenie dla 8 - 10 sędziów.
Wniosek o utworzenie sądu rejonowego w Sępólnie Krajeńskim jest obecnie analizowany przez zainteresowane Departamenty.
Wstępna ocena nie daje jednak uzasadnienia dla utworzenia w tym mieście samodzielnej jednostki sądowej. Według przedstawionego wpływu spraw sąd ten mógłby mieć najwyżej 5 osobową obsadę sędziowską.
Niezależnie od tego ograniczone środki w budżecie resortu na rok bieżący, a także trudna sytuacja etatowa w związku z koniecznością przejęcia spraw z kolegiów do spraw wykroczeń, uniemożliwiają podejmowanie jakichkolwiek zobowiązań, które wiązałyby się z dodatkowymi nakładami finansowymi.
Ponadto oferowany przez władze samorządowe budynek na siedzibę sądu nie zapewnia wymaganych warunków.
Obecnie przygotowywane są zmiany organizacyjne w strukturach sądowych, polegające głównie na ujednoliceniu obszarów właściwości sądów okręgowych i rejonowych z granicami administracyjnymi województw. Przewiduje się, że wejdą one w życie w pierwszej połowie br.
Wobec powyższych okoliczności wniosek o utworzenie sądu w Sępólnie Kajeńskim może być przedmiotem rozważań po pewnym okresie funkcjonowania sądów w nowych warunkach organizacyjnych oraz wówczas, gdy spełnione zostaną wymienione na wstępie warunki.
Łączę wyrazy szacunku
Wojciech Jasiński
* * *
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Jolanty Danielak, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 8.02.20001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma z dnia 31 stycznia br., znak: AGI/043/61/01/IV, w sprawie oświadczenia złożonego przez senator Jolantę Danielak w sprawie niezadowolenia wobec nowych zasad przyznawania pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej uprzejmie wyjaśniam.
Na skutek zmian wprowadzonych w związku z administracją kraju oraz reformą systemu edukacji zadania i kompetencje w zakresie opieki nad dzieckiem pozbawionym częściowo lub całkowicie pieczy rodziców naturalnych przeszły do pomocy społecznej. Dokonało się to dwustopniowo: od 01.01.1999 do pomocy społecznej przeszły rodziny zastępcze oraz zadanie usamodzielnienia wychowanków placówek i rodzin zastępczych, a od 2000 roku do pomocy społecznej przeszło zadanie prowadzenia placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Wprowadzone zmiany prawne stwarzają możliwości budowy spójnego systemu opieki nad dzieckiem w ramach systemu pomocy społecznej, opartego na pracy z rodziną w środowisku, prowadzonej przez specjalistów w zakresie pracy socjalnej i pracy z rodziną oraz na specjalistycznym poradnictwie rodzinnym, funkcjonującym w strukturach pomocy społecznej.
Jednakże wpisanie zadań pomocy dla rodzin zastępczych w ustawę o pomocy społecznej pociąga za sobą określone konsekwencje. Świadczenia pomocy społecznej, zwłaszcza pieniężne, przysługują osobom i rodzinom o niskich dochodach.
W tworzeniu systemu opieki nad dzieckiem i rodziną kierowaliśmy się konstytucyjną zasadą pomocniczości, która zakłada subsydiarność w udzielaniu pomocy, przy czym władze publiczne udzielają wsparcia w kolejności, po wykorzystaniu własnych możliwości i pomocy ze strony rodziny. Tę samą zasadę ustawodawca wpisał w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. 1998, Nr 64, poz. 414), stanowiąc konieczność wykorzystania własnych środków, możliwości i uprawnień przed zwróceniem się do pomocy społecznej.
Jednocześnie zwracam uwagę, że ustawa z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 19, poz. 238) odstępuje od kryterium dochodowego w stosunku do rodzin, które nie mogą być zobowiązanymi do dostarczania środków utrzymania zgodnie z KRiO, a więc do rodzin nie spokrewnionych z dzieckiem. Rządowi zależy bardzo na stworzeniu szerokiego kręgu rodzin przeszkolonych, przygotowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, świadomych obowiązków wpływających z podjęcia roli rodziny zastępczej.
Znowelizowana ustawa z ustawa z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 19, poz. 238) wprowadziła dwuletnie vacatio legis dla rodzin, które weszły w system przed wejściem w życie ustawy o pomocy społecznej tj. przed 01.01.1999 r. Do 31 grudnia 2000 r. rodzinom tym pomoc pieniężna przysługiwała na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 października 1993 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz.U. z 1993 r. Nr 103, poz. 470 ze zmianami). Od 1 stycznia 2001 r. rodzina następcza, która może być zobowiązana do dostarczania środków utrzymania otrzymuje pomoc pieniężną na każde dziecko w zależności od dochodu tej rodziny.
W ramach pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej przysługuje pomoc w wysokości odpowiednio 10%, 20%, 40% lub 80% podstawy w zależności:
- od dochodów rodziny - jeśli jest to rodzina, która może być zobowiązana do dostarczania środków utrzymania,
- od stanu zdrowia dziecka.
Należy zgodzić się, że uzależnienie wysokości pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej od kryterium dochodowego przyjętego z pomocy społecznej częściowo ograniczyło wysokość świadczeń wypłacanych rodzinom zastępczym, których dochód przekroczył kryterium dochodowe przyjęte w pomocy społecznej. Należy jednak zauważyć, iż świetle ciążącego na państwie obowiązku jak najlepszego zabezpieczenia odpowiednich warunków rozwoju dla wszystkich najmłodszych
obywateli, dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych powinny otrzymać możliwie jak najwięcej, ale równocześnie należy pamiętać, iż nie mogą być dyskryminowane dzieci z ubogich rodzin naturalnych, które prawo do świadczeń z pomocy społecznej nabywają dopiero, gdy dochód ich rodziny jest niższy niż 100% kryterium dochodowego przyjętego w pomocy społecznej. Rodzina spokrewniona z dzieckiem jest za to dziecko odpowiedzialna w tym odpowiedzialna materialnie. Pomoc materialna państwa rodzinie zastępczej spokrewnionej ma więc charakter uzupełniający.Pomoc społeczna, przejmując zadania związane z opieką nad dzieckiem, podjęła się trudnego zadania polegającego na jak najlepszym zabezpieczeniu dobra dzieci. Podjęte inicjatywy legislacyjne stanowią początek żmudnego procesu udoskonalania rozwiązań prawnych zabezpieczających prawa rodziny i dziecka. Nabywane w trakcie realizacji tego zadania doświadczenie sprawi, że istniejące prawo w tym zakresie będzie doskonalone.
Pragnę zapewnić, iż zagadnienia związane z opieką nad dzieckiem i rodziną mają dla mojego resortu znaczenie priorytetowe.
Uprzejmie informuję również o tym, iż Rzecznik Praw Obywatelskich 2 stycznia br. złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP art. 33g ust. 1 i art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, nr 10, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 20, poz. 170, Nr 79, poz. 885 i Nr 90, poz. 1001 oraz z 2000 r. Nr 12,
poz. 136 i Nr 19, poz, 238).Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego wyznaczy kierunek dalszych prac legislacyjnych nad poruszanymi kwestiami.
Z poważaniem
Joanna Staręga-Piasek
* * *
Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem
senatora Janusza Lorenza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):Warszawa, 08 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do wcześniejszych korespondencji w sprawie oświadczenia senatora Janusza Lorenza, dotyczącego sytuacji Stalexport-Zaptor S.A. w Olsztynie przesyłam poniżej wyjaśnienie jakie udzielił nam Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w tej sprawie.
Przy rozpatrywaniu kwestii zbycia udziałów na rzecz "Stalexport-Zaptor" S.A. bardzo ważna jest sprawa historii zaangażowania Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w proces restrukturyzacji, gdyż ułatwi to zrozumienie obecnego stanowiska Agencji.
W roku 1997 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. poprzez swoje działania umożliwiła przekształcenie Fabryki Maszyn Budowlanych "Bumar-Mrągowo w upadłości" w nowy podmiot.
W pierwszym etapie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wykupiła, będące własnością banków, wierzytelności Fabryki Maszyn Budowlanych "Bumar-Mrągowo w upadłości" na łączną kwotę 2.203.356,57 zł.
Należy nadmienić również, że w tym samym czasie zobowiązania Spółki, tylko wobec Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., osiągnęły poziom 2.306.488,32 zł.
Zgodnie z zawartym w dniu 30 stycznia 1997 r. porozumieniem, ARP S.A. zbyła na rzecz "Stalexport-Zaptor" S.A. wszystkie posiadane wierzytelności, w zamian za co objęła 10.000 udziałów o wartości nominalnej 500.000 zł, w nowo powstałej firmie FZM "Bumar-Mrągowo" Sp. z o.o.
Podjęte działania dały możliwość utworzenia nowego podmiotu "Bumar Mrągowo" Sp. z o.o., do którego "Stalexport-Zaptor" S.A. wniósł aportem majątek likwidowanej firmy.
Zgodnie z warunkami zawartego dnia 30 stycznia 1997 r. porozumienia, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zastrzegła sobie po upływie trzech lat prawo do sprzedaży firmie "Stalexport-Zaptor" S.A. posiadanych udziałów.
Z posiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa informacji wynika, że "Stalexport-Zaptor" S.A. powinien był liczyć się z możliwością wykorzystania przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. zagwarantowanej opcji, tym bardziej, że zamiar ten sygnalizowany był przez osoby bezpośrednio współpracujące z FZM "Bumar-Mrągowo" Sp. z o.o.
W odpowiedzi na wezwanie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. do wykupienia przedmiotowych udziałów "Stalexport-Zaptor" S.A. zaproponował rozłożenie płatności na nieoprocentowane raty z terminem ostatniej 30.09.2001 r.
Zgodnie z opinią Pana Senatora, faktycznie w niektórych sektorach gospodarki może nastąpić regres. Ale dotyczy on również spółek, które Agencja musi statutowo wspierać i które znajdują się już w jej portfelu bądź mają ważne znaczenie dla gospodarki państwa i/lub są firmami w całości państwowymi (Spółkami z udziałem Skarbu Państwa).
Należy jednak nadmienić, że w województwie warmińsko-mazurskim Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. dokonała bezpośredniej inwestycji na kwotę ponad 3.000.000 zł, utworzony został na części majątku Fabryki Śrub "Orneta" nowy podmiot gospodarczy dający zatrudnienie około 100 osobom.
Jak wynika z wyjaśnień Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., spółka ta rozważała propozycję przedstawioną przez "Stalexport-Zeptor" S.A., ale musi ona uwzględnić także trudną sytuację związaną z faktem zaangażowania się Agencji w bardzo kosztowne i ryzykowne projekty związane z restrukturyzacją przemysłu zbrojeniowego. Agencja Rozwoju Prze
mysłu S.A. w swoich działaniach zawsze wykazywała gotowość współpracy i zrozumienie dla zaistniałej sytuacji na warunkach jednak rzetelnego i odzwierciedlającego rzeczywistość rynkową kompromisu.Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że Agencja jest statutowo zobligowana do tego aby w ramach podejmowanych działań wspierała spółki o specjalnym znaczeniu dla gospodarki państwa, które to spółki są najczęściej firmami państwowymi. Wymusza to na Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z firmami prywatnymi,
("Stalexport-Zaptor" S.A.) podejście rynkowe i działania uzasadniane rachunkiem ekonomicznym.Zgodnie jednak z wcześniejszą deklaracją Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ponownie przeanalizowała propozycję przedstawioną przez "Stalexport-Zaptor" S.A. i podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na spłatę należności z udziały w "Bumar Mrągowo" Sp. z o.o. w oprocentowanych na poziomie 20% w skali roku ratach, zgodnych z przedłożoną przez Stalexport-Zaptor S.A. propozycją.
Poręczenia wykonania transakcji wg. posiadanych przez nas informacji dokona CENTRO-STAL Gdańsk S.A., aktualny właściciel Stalexport-Zaptor S.A.
Z poważaniem
MINISTER SKARBU PAŃSTWA
z up. SEKRETARZ STANU
Aldona Kamela-Sowińska
* * *
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związk
u z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):Warszawa, dn. 09.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na pismo z dnia 31 stycznia 2001 r. (sygn. AG/043/54/01 /IV), przesyłające oświadczenie Senatora RP Pana Mariana Żenkiewicza, złożone w dniu 26 stycznia 2001 r., podczas 74 posiedzenia Senatu, uprzejmie przesyłam - do wiadomości Pana Senatora - kopię pisma z dnia 29 stycznia 2001 r. (sygn. DWM/IV/340-70(1)2000/2001/SP/PR) Podsekretarza Stanu w MSWiA Pana Józefa Płoskonki, w którym Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Waldemar Achramowicz otrzymał szczegółowe wyjaśnienia, dotyczące braku decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie przekazania Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego nieruchomości przy Placu Teatralnym 2 w Toruniu.
Z poważaniem
Marek Biernacki
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Warszawa, 09.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 72 posiedzenia Senatu RP w dniu 22 grudnia 2000 r. - w sprawie rozwiązań prawnych przyjętych w Kodeksie postępowania administracyjnego, dotyczących możliwości składania podań do
organów administracyjnych m.in. za pomocą poczty elektronicznej - uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.Zgodnie z art. 63 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia), mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu. Obecne brzmienie przywołanego przepisu - uwzględniające możliwość wnoszenia podań także za pomocą telefaksu i poczty elektronicznej - zostało ustalone
treścią art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 29 grudnia 1998 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa (Dz.U. Nr 161, poz. 1126). Dokonana nowelizacja miała na celu usprawnienie i ułatwienie dokonywania skutecznych prawnie czynności, w postaci wnoszenia podań. Art. 63 Kpa określa wymagania formalne, jakie musi spełnić strona, aby jej czynność procesowa - podanie o wszczęcie postępowania, spowodowało skutek prawny. Kodeks postępowania administracyjnego, w zakresie formy i treści podania, przyjmuje zasadę ograniczonego formalizmu.W tym miejscu należy zaznaczyć, iż istotnym elementem warunkującym możliwość wnoszenia podań za pomocą poczty elektronicznej, jest uchwalenie ustawy o podpisie elektronicznym. Z powodu braku takiego uregulowania, na dzień dzisiejszy nie mogą być w pełni wykorzystywane możliwości, jakie Kpa przewiduje dla skutecznego wniesienia podania.
Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż wykonywanie pewnych czynności przez organy administracji publicznej nie może być podejmowane na podstawie podania wniesionego za pomocą poczty elektronicznej. Dla przykładu, § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobis
tych, ich wymiany, zwrotu lub utraty (Dz.U. Nr 112, poz. 1182), wyraźnie określa wymóg osobistego stawiennictwa dla złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ponadto, nie będzie również możliwe - w nowym systemie wydawania paszportów - wniesienie podania o wydanie paszportu za pośrednictwem poczty elektronicznej.Z poważaniem
Marek Biernacki
* * *
Minister Środowiska przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79)
:Warszawa, dnia 12.02.2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na pismo z dnia 31.01.2001 r. (znak: AG/043/56/01/IV) poniżej przedstawiam stanowisko do przesłanego przez Panią Marszałek "Oświadczenia złożonego przez senatora Zbigniewa Gołąbka z dnia 26 stycznia 2001 r.".
Lasy, przeznaczone pod rozbudowę cmentarza w Radomiu, będące dotychczas własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Radom, z dniem 30 stycznia 2001 r. zostały sprzedane przez Nadleśnictwo na rzecz Miasta Radom, co wynika z Repertorium "A" Numer 220/2001 - Akt Notarialny, sporządzonego przez Kancelarię Notarialną w Radomiu przy ul. Moniuszki 6 przez notariusza mgr Elżbietę Towarek.
W świetle powyższego przedmiotowe lasy przestają być lasami Skarbu Państwa, i zgodnie z art. 16, ust. 1a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679) pozbawienie ich charakteru ochronnego należy do właściwości Wojewody.
Z wyrazami szacunku
z up. MINISTRA
PODSEKRETARZ STANU
Janusz Radziejowski
* * *
Wojewoda Mazowiecki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, 12 lutego 2001 rok
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Wielce Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na Pani pismo w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 73 posiedzenia Senatu RP uprzejmie informuję, że to oświadczenie tematycznie nie odbiega od złożonego podczas 67 posiedzenia Senatu RP. Pismem SPS IX-9110/571/2000 z 17 listopada 2000 roku udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi informując o przyczynach zaistniałej sytuacji w powiatowych urzędach pracy województwa mazowieckiego na skutek braku środków na regulowanie zaległych i bieżących należności z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku oraz podejmowanych działaniach.
W uzupełnieniu dodam, że w związku z brakiem rozwiązania tego problemu w dalszym ciągu utrzymuje się blokowanie bieżących rachunków powiatowych urzędów pracy i występuje niedobór środków na ten cel w projekcie budżetu wojewody na 2001 rok. W związku z powyższym ponownie zwróciłem się do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Piotra Kołodziejczyka o skorygowanie budżetu. W wyniku mojego wystąpienia uzyskałem informację o wystąpieniu Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej do Ministra Finansów o ujęcie w opracowywanej "autopoprawce" do projektu ustawy budżetowej odpowiedniej propozycji zwiększającej środki na ten cel.
Ponadto powtórnie zwróciłem się do Prezesa Rady Ministrów - Jerzego Buzka o jednoznaczne rozwiązanie tego problemu.
Pragnę zauważyć, że naniesienie stosownej poprawki zwiększającej środki zaplanowane na powyższy cel leży też w gestii parlamentarzystów, uchwalających ustawę budżetową.
Z przykrością informuję, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyczerpał wszystkie możliwości interwencji w powyższej sprawie.
Łączę wyrazy najwyższego szacunku
Antoni Pietkiewicz
* * *
Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Pieniążka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Zdrowia:
Warszawa, 12.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Pieniążka podczas 73. posiedzenia Senatu w dniu 11 stycznia 2001 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję:
Jest faktem potwierdzonym przez badania epidemiologiczne oraz dane pochodzące z lecznictwa, że wzrasta liczba osób używających narkotyki oraz podnoszą się wskaźniki ilościowe pacjentów, którzy ze względu na problemy związane z przyjmowaniem substancji odurzających i uzależniających potrzebują specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Po wprowadzeniu reformy administracyjnej i reformy opieki zdrowotnej funkcje organizatorów zabezpieczenia zdrowotnego przejęły jednostki samorządowe, a funkcję zabezpieczającego świadczenia zdrowotne Kasy Chorych. Pomimo ograniczonego wpływu jaki ma obecnie Minister Zdrowia na prace tak samorządów jak i Kas Chorych w trosce o zapewnienie płynnego przejścia przez okres transformacji jak i w celu niedopuszczenia do załamania się funkcjonującego od lat systemu terapii uzależnień. Minister Zdrowia poprzez Biuro ds. Narkomanii, kupował nieprzerwanie świadczenia zdrowotne i inne usługi zmierzające do ograniczenia skutków używania substancji narkotykowych. W roku 1999 zakupiono świadczenia profilaktyczne i terapeutyczne w województwie łódzkim na kwotę 1.141.811 zł, a w roku 2000 za kwotę 1.147.160 zł. Również w roku 2001 kontynuowane będzie finansowanie wielu programów antynarkotykowych. Programy te są opiniowane przez władze wojewódzkie w osobach pełnomocników do spraw narkomanii. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, iż na skutek działania znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii... wzrośnie zapotrzebowanie na miejsca w stacjonarnych placówkach leczenia i rehabilitacji. Wobec powyższego Biuro ds. Narkomanii będzie w roku 2001 współfinansować pięć nowych programów terapeutycznych. Przeznaczone z budżetu Ministra Zdrowia środki nie mogą zaspokoić wszystkich potrze. Dlatego też Minister Zdrowia popiera inicjatywę nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w zakresie korekty art. 4 w/w ustawy. Proponowana zmiana treści art. 4 umożliwiałaby wydatkowanie przez samorządy terytorialne środków finansowych uzyskiwanych z opłat za wydanie zezwoleń na obrót i sprzedaż wyrobów alkoholowych, nie tylko na działania związane z profilaktyką uzależnień od alkoholu, ale również na szeroko rozumianą profilaktykę uzależnień od substancji odurzających i psychoaktywnych adresowaną do dzieci i młodzieży.
Rozmiar i waga problemu narkomanii w naszym kraju jest powszechnie znana. Aby móc się temu zjawisku przeciwstawić konieczne jest działanie wszystkich jednostek z sektora państwowego, publicznego i pozarządowego. Organem przy powstaniu którego uczestniczy Minister Zdrowia jest powoływana właśnie Rada ds. Przeciwdziałania Narkomanii działająca przy Prezesie Rady Ministrów, a której zaplecze techniczne i organizacyjne zapewnia Biuro ds. Narkomanii.
Poprzez prace Rady oraz realizację Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 1999-2001 ułatwione stanie się kreowanie polityki profilaktyki uzależnień realizowanych, jak do tej pory niestety w stanie niewystarczającym, m.in. przez Kasy Chorych.
Dziękuję za podjęcie tak istotnego dla kształtowania zdrowia publicznego tematu jakim jest narkomania i mam nadzieję, że strategie Ministra Zdrowia zyskają poparcie Senatu RP.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala
* * *
Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Macieja Świątkowskiego, złożon
ym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):Warszawa, 12.02.2001 r.
Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek!
W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Macieja Świątkowskiego w sprawie kształcenia uczniów niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym, w szkołach ponadgimnazjalnych, przestawiam następujące wyjaśnienia:
1. Wszystkie projekty zmian w systemie kształcenia uczniów niepełnosprawnych, na kolejnych etapach reformy przygotowywane są z uwzględnieniem zaleceń międzynarodowych oraz przemyśleń praktyków i środowisk naukowych. Braliśmy pod uwagę m.in. wnioski zawarte w "Deklaracji z Salamanki" oraz w "Wytycznych dla działań w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych" przyjęt
ym przez Światową Konferencję Dotyczącą Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych: Dostęp i Jakość" w 1994 r.2. W celu konsultacji swoich zamierzeń Minister Edukacji Narodowej powołał w 1999 roku Zespół ds. Kształcenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych. W skład Zespołu weszli przedstawiciele wyższych uczelni, nadzoru pedagogicznego, dyrektorów szkół i placówek, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz osoby niepełnosprawne.
3. Biorąc pod uwagę potrzeby uczniów niepełnosprawnych, Minister Edukacji Narodowej rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 15 lutego 1999 r. (Dz.U. Nr 14, poz. 128 z późn. zm.), wprowadził możliwość wydłużenia dla uczniów niepełnosprawnych przynajmniej o jeden rok każdego etapu edukacyjn
ego tak w sześcioletniej szkole podstawowej jak i w gimnazjum. Podobne rozwiązanie przewiduje się na etapie kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.. Skierowany do Sejmu RP projekt zmian ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego przewidują uruchomienie następujących szkół ponadgimnazjalnych:
a) trzyletniego liceum profilowanego, którego ukończenie umożliwi uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
b) szkoły zawodowej w okresie nauczania od 2 do 2,5 roku, której ukończenie umożliwi uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, po zdaniu egzaminu, oraz da możliwość dalszego kształcenia w liceum uzupełniającym,
c) dwuletniego liceum uzupełniającego, którego ukończenie umożliwi uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
d) szkoły policealnej w okresie nauczania nie dłuższym niż 2 lata, której ukończenie umożliwi absolwentom liceum profilowanego oraz liceum uzupełniającego uzyskanie świadectwa potwierdzając
ego kwalifikacje zawodowe, po zdaniu egzaminu.1. Nauka w szkole ponadgimnazjalnej ma przygotować ucznia niepełnosprawnego do uczestnictwa w życiu społecznym, w tym do pracy zawodowej na otwartym rynku pracy, w zakładach pracy chronionej lub w warsztatach terapii zajęciowej. W programach pracy szkoły zawodowej, oprócz kształcenia, przewidziano również udzielanie pomocy uczniowi we wczesnym okresie adaptacji w środowisku zawodowym.
Uczniowie niepełnosprawni w normie intelektualnej mają prawnie zapewniony dostęp do edukacji na wszystkich jej poziomach.
Trzeba jednak zauważyć, że uczniowie z upośledzeniem umysłowym, z racji swej niepełnosprawności intelektualnej, nie będą w stanie ukończyć pełnej szkoły średniej kończącej się standardowym egzaminem maturalnym. Nie jest zatem celowe organizowanie dla tych osób: liceum profilowanego, liceum uzupełniającego czy szkoły policealnej. Będą natomiast organizowane, z uwzględnieniem stopnia upośledzenia, inne formy kształcenia ponadgimnazjalnego. I tak -
Dla osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym organizowane będą szkoły zawodowe specjalne, kształtujące proste umiejętności zawodowe i rozwijające zainteresowania w obszarze kształcenia ogólnego.
W stosunku do osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, podobnie jak w innych krajach europejskich, nie przewiduje się szkolnych form kształcenia. Tak jak dotychczas osoby te objęte będą, do 25 roku życia, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi organizowanymi w publicznych szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w niepublicznych ośrodkach prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Specjalne potrzeby edukacyjne osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym są i będą obecne w różnych formach kształcenia ustawicznego.
2. Zdając sobie sprawę z tego, iż kształcenie zawodowe uczniów niepełnosprawnych jest kosztowniejsze ze względu na mniej liczebne oddziały klasowe, specjalistyczne oprzyrządowanie maszyn i urządzeń oraz konieczne zajęcia rewalidacyjne przewiduję, podobnie jak jest to praktykowane w stosunku do młodzieży uczącej się w szkole podstawowej i gimnazjum, dodatkowe wagi subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego prowadzących tego typu kształcenie.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, chciałbym zapewnić Panią Marszałek, że działania związane z wprowadzeniem drugiego etapu reformy systemu edukacji odbywa się z podobną uwagą i starannością w stosunku do uczniów niepełnosprawnych jak w stosunku do uczniów pełnosprawnych.
Z poważaniem
wz. Ministra
Podsekretarz Stanu
Wojciech Książek
***
Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Lorenza, złożone na 73. posiedzeniu Sena
tu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):Warszawa, 13.02.2001 r.
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Janusza Lorenza, złożonego na 73 posiedzeniu Senatu w dniu 11 stycznia br. uprzejmie informuję, że w toku prac legislacyjnych nad projektami aktów wykonawczych do ustawy o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niek
tórych innych ustaw, dostrzeżono ułomność zastosowanej metody ustalania wskaźników maksymalnej intensywności pomocy. Rekomendowany przez KERM w dniu 8 lutego br. Radzie Ministrów projekt rozporządzenia w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców, redukuje zróżnicowanie wskaźnika do trzystopniowej skali tj. od 30 do 50%.We wszystkich podregionach, z wyjątkiem dużych aglomeracji miejskich, maksymalny wskaźnik intensywności pomocy wynosi 50%, co oznacza, że wszystkie strefy, z wyjątkiem Krakowskiego Parku Technologicznego SSE, objęte są maksymalną pomocą.
Zaproponowana w pierwszym projekcie minimalna wielkość inwestycji na terenach stref wynikała z zaproponowanego pierwotnie wskaźnika intensywności pomocy. W projektach rozporządzeń Rady Ministrów ustanawiających strefy, rekomendowanych Radzie Ministrów przez KERM, wielkość ta wynosi 300 tys. EUR i jest jednakowa dla wszystkich stref.
Z wyrazami szacunku
Minister
z up.
Wojciech J. Katner
Podsekretarz Stanu
***
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Majki, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 13 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 31 stycznia 2001 r. znak: AG/043/42/01/IV Oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Majki złożonym na 74 posiedzeniu Senatu RP w dniu 26 stycznia 2001 r., w sprawie środków finansowych na zatrudnienie absolwentów, uprzejmie informuję, co następuje:
Sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. była wyjątkowo napięta i dotyczyła wszystkich powiatowych urzędów pracy. Wynikała ona ze znacznie wyższej od założonej w ustawie budżetowej na 2000 r. liczby wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych, a także (z uwagi na wyższą inflację) wypłacania tych zasiłków i świadczeń w wyższej od planowanej wysokości. W wyniku powyższego, wydatki na zasiłki i świadczenia były w 2000 r. o 1.382,8 mln zł. wyższe od planowanych.
W celu utrzymania płynności finansowej Funduszu Pracy, w dniu 26 lipca 2000 r. przyjęta została przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 70, poz. 820), stwarzająca możliwość zaciągania przez Fundusz Pracy w 2000 r. kredytów i pożyczek w łącznej wysokości do 12,5% planowanych dochodów tego Funduszu. Zgodnie z przepisami powyższej ustawy, środki z zaciągniętych kredytów i pożyczek mogły być przeznaczone wyłącznie na uzupełnienie niedoboru środków Funduszu Pracy na wypłatę zasiłków, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych. Na podstawie powyższej ustawy, Prezes Krajowego Urzędu Pracy - dysponent Funduszu Pracy - w okresie wrzesień - listopad ub.r. zaciągnął kredyty w łącznej dopuszczalnej ustawą kwocie 745 mln zł.
Ponadto na podstawie art. 47 ustawy budżetowej na 2000 r. Minister Finansów podjął decyzję o przyznaniu dla Funduszu Pracy dodatkowej kwoty dotacji w wysokości 1000 mln zł. - w ramach niższych kosztów obsługi długu publicznego. Uzyskane w wyniku zaciągniętych kredytów oraz dodatkowej dotacji środki zostały bezzwłocznie przekazane samorządom powiatowym.
Te dodatkowe środki (oprócz pochodzących przede wszystkim ze składek na Fundusz Pracy) umożliwiły wypłatę obligatoryjnych zasiłków i świadczeń. Umożliwiły one również uregulowanie w znacznej części zobowiązań Funduszu Pracy, w tym z tytułu realizacji programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.
Pragnę jednocześnie podkreślić, że trudna sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. nie była efektem złej woli określonych organów oraz niedostrzegania wynikających z tego konsekwencji (w tym konieczności wstrzymania lub ograniczenia realizacji programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, czy też wzrostu liczby bezrobotnych).
Jednocześnie uprzejmie informuję, że Prezes Krajowego Urzędu Pracy pismami z dnia 19 grudnia 2000 r. oraz z dnia 17 stycznia 2001 r. poinformowała wszystkich starostów, że sfinansowanie wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu do wysokości przyznanych na 2000 rok limitów nastąpi w 2001 r.
Nadmieniam także, że Parlament przyjmując ustawę budżetową na 2001 r. zadecyduje o kwotach jakie będą mogły być przeznaczone w roku bieżącym na finansowanie poszczególnych celów i zadań, w tym finansowych z Funduszu Pracy.
Ponadto nadmieniam, że w ramach ustalonych limitów na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu na 2001 r. samorządy powiatowe, po zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia, samodzielnie podejmują decyzje dotyczące wyboru form aktywizacji zawodowej bezrobotnych, w tym absolwentów. Ustalenie powyższych limitów nastąpi przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy, bezzwłocznie po przyjęciu przez Parlament ustawy budżetowej na 2001 r.
Informując o powyższym
z szacunkiem
Longin Komołowski
***
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Genowefy Ferenc, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 13.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z oświadczeniem złożonym przez Panią Senator Genowefę Ferenc podczas 74. posiedzenia Senatu RP w dniu 26 stycznia 2001 r., przekazanym przy piśmie Pani Marszałek z dnia 31 stycznia 2001 r., znak: AG/043/39/01/IV - uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko.
1.Przekazywanie związkom zawodowym nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa odbywa się na zasadach i w trybie określonych ustawą z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego (Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 661, z 1997 r. Nr 82, poz. 518 i z 1998 r. Nr 162, poz. 1113). Zgodnie z przepisem art. 32 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przeniesienie praw do składników majątkowych, stanowiących własność Skarbu Państwa (w tym nieruchomości), jest jedną z form kompensowania zobowiązań Skarbu Państwa, ustalonych w orzeczeniach Społecznej Komisji Rewindykacyjnej, wybieraną przez podmioty wskazane w tych orzeczeniach jako uprawnione do uzyskania odszkodowania. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Skarbu Państwa - w ramach kompensowania wymienionych zobowiązań, występujący w imieniu Skarbu Państwa wojewodowie przekazali dotychczas, lub są w trakcie przekazywania, nieruchomości następującym strukturom organizacyjnym NSZZ "Solidarność":
- Zarządowi Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu: Wojewoda Dolnośląski jest w trakcie przenoszenia praw do udziału w nieruchomości zabudowanej, położonej we Wrocławiu - do chwili obecnej skompensowano kwotę 6.530.000 zł zobowiązań Skarbu Państwa, co stanowi udział 70/100 części w tej nieruchomości;
- Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność": nieruchomość zbudowaną, położoną w Gdańsku, o wartości 5.350.000 zł;
- Zarządowi Regionu NSZZ "Solidarność" w Koninie: nieruchomość niezabudowaną, położoną w Turku, o wartości 47.400 zł;
- Zarządowi Regionu NSZZ "Solidarność" w Lublinie: nieruchomość zabudowaną, położoną w Lublinie, o wartości 1.450.000 zł; nieruchomość niezabudowaną, położoną w Lubartowie, o wartości 190.900 zł;
- Zarządowi Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność" w Krakowie: udział 539/1000 części w nieruchomości budynkowej, położonej w Krakowie, wartość udziału 4.099.095 zł;
- Zarządowi Regionu NSZZ "Solidarność" w Pile: udział 27,33/100 części w nieruchomości zabudowanej, położonej w Pile, wartość udziału 488.800 zł (procedurę przekazywania rozpoczęto w styczniu 2001 r.);
- Zarządowi Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w Bielsku-Białej: nieruchomość niezabudowaną, położoną w Bielsku-Białej, o wartości 189.596 zł (procedurę przekazywania rozpoczęto w styczniu 2001 r.);
- Zarządowi Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność" w Krośnie: nieruchomość zabudowaną, położoną w Krośnie, o wartości 598.000 zł;
- Zarządowi Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność" w Szczecinie: nieruchomość składającą się z budynku biurowego i działki gruntowej, położoną w Szczecinie, o wartości 285.902 zł;
- Zarządowi Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w Katowicach: nieruchomość zabudowaną, położoną w Gliwicach, o wartości 5.800.000 zł; nieruchomość niezabudowaną, położoną w Mysłowicach, o wartości 850.000 zł; nieruchomość zabudowaną, położoną w Katowicach, o wartości 158.790 zł; nieruchomość niezabudowaną, położoną w Bielsku-Białej, o wartości 62.400 zł;
- Zarządowi Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność" w Olsztynie: nieruchomość zabudowaną, położoną w Olsztynie, o wartości 1.473.000 zł; nieruchomość zabudowaną, położoną w Elblągu, o wartości 437.600 zł; nieruchomość niezabudowaną, położoną w Olsztynie, o wartości 82.577 zł; udział 133/1000 części w nieruchomości zabudowanej, położonej w Olsztynie, wartość udziału 580.000 zł; udział 67/1000 części w nieruchomości budynkowej, położonej w Olsztynie, wartość udziału 343.665 zł;
- Zarządowi Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność" w Stalowej Woli: nieruchomość zabudowaną, położoną w Tarnobrzegu, o wartości 131.500 zł.
Jednocześnie - odnosząc się do postawionego w oświadczeniu Pani Senator Genowefy Ferenc pytania, jakie mienie i o jakiej wartości pozostało do przekazania - uprzejmie informuję, że przepis § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego (Dz.U. Nr 17, poz. 51) wymaga, aby wojewodowie ustalali składniki majątkowe (w tym nieruchomości), stanowiące własność Skarbu Państwa na terenie województwa, przeznaczone do kompensowania zobowiązań Skarbu Państwa określonych w orzeczeniach Społecznej Komisji Rewindykacyjnej - w porozumieniu z Ministrem Skarbu Państwa. Działający na podstawie tego przepisu wojewodowie do dnia dzisiejszego nie przedstawili Ministrowi Skarbu Państwa do akceptacji żadnych innych - poza wyszczególnionymi wyżej - nieruchomości.
Jeżeli chodzi o zawarte w oświadczeniu Pani Senator pytanie: "(...) o przekazanie których nieruchomości zostały skierowane wnioski. (...)" wyjaśniam, że zgodnie z powołanym poprzednio art. 34 ustawy o zwrocie majątku utraconego (...), podmiotowi uprawnionemu służy jedynie prawo wyboru formy kompensaty określonego kwotowo zobowiązania Skarbu Państwa. Jeżeli uprawniony wybiera formę przeniesienia praw do nieruchomości - wówczas dopiero właściwy wojewoda przedstawia uprawnionemu - nie więcej niż dwukrotnie - ofertę przeniesienia praw do konkretnego obiektu dobranego tak, aby jego wartość nie przekraczała wartości zobowiązań wobec danego uprawnionego, ustalonych w orzeczeniach Społecznej Komisji Rewindykacyjnej, a uprawniony może jedynie taką ofertę przyjąć lub odrzucić (art. 36 ust. 1-7 powołanej ustawy). W związku z tym uprawione podmioty nie kierowały wniosków o przekazanie konkretnych nieruchomości, ponieważ inicjatywa w tym względzie z mocy ustawy może należeć wyłącznie do wojewody.
2. W odniesieniu do pytania Pani Senator: "(...) ilu osobom fizycznym poszkodowanym w stanie wojennym wypłacono odszkodowanie, na jaką kwotę oraz ile wniosków o takie odszkodowanie i na jaką kwotę zostało rozpatrzonych (...)" uprzejmie wyjaśniam, że wnioski o takie odszkodowania rozpatrywane są przez sądy powszechne, m.in. w następstwie rozpatrywania wniosków złożonych na zasadzie przepisów ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz.U. Nr 34, poz. 149 z późniejszymi zmianami). Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, statystyka wymiaru sprawiedliwości, prowadzona przez to Ministerstwo, dysponuje tylko liczbą wniosków o zasądzenie wszystkich odszkodowań z tytułu powołanej wyżej ustawy (a więc z tytułu szkód poniesionych w różnych okresach historycznych) i nie wyróżnia danych dotyczących odszkodowań związanych z okresem stanu wojennego. Dla uzyskania takich danych konieczne byłoby zlecenie i sfinansowanie badania akt we wszystkich sądach.
Z szacunkiem
Longin Komołowski
***
Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświad
czenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):Warszawa, dnia 13.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Jerzego Markowskiego złożonego na 74 posiedzeniu Senatu w dniu 26 stycznia br. uprzejmie informuję, że w toku prac legislacyjnych nad projektami aktów wykonawczych do ustawy o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przed
siębiorców oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw, dostrzeżono ułomność zastosowanej metody ustalania wskaźników maksymalnej intensywności pomocy. Rekomendowany przez KERM w dniu 8 lutego br. Radzie Ministrów projekt rozporządzenia w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców, redukuje zróżnicowanie wskaźnika do trzystopniowej skali tj. od 30 do 50%.We wszystkich podregionach, z wyjątkiem dużych aglomeracji miejskich, maksymalny wskaźnik intensywności pomocy wynosi 50%, co oznacza, że wszystkie strefy, z wyjątkiem Krakowskiego Parku Technologicznego SSE, objęte są maksymalną pomocą.
Zaproponowana w pierwszym projekcie minimalna wielkość inwestycji na terenach stref wynikała z zaproponowanego pierwotnie wskaźnika intensywności pomocy. W projektach rozporządzeń Rady Ministrów ustanawiających strefy, rekomendowanych Radzie Ministrów przez KERM, wielkość ta wynosi 300 tys. EUR i jest jednakowa dla wszystkich stref.
Z wyrazami szacunku
Minister
z up.
Wojciech J. Katner
Podsekretarz Stanu
***
Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, dnia 13.02.2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Wiesława Pietrzaka, złożonego na 73 posiedzeniu Senatu w dniu 11 stycznia br. uprzejmie informuję, że w toku prac legislacyjnych nad projektami aktów wykonawczych do ustawy o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw, dostrzeżono ułomność zastosowanej metody ustalania wskaźników maksymal
nej intensywności pomocy. Rekomendowany przez KERM w dniu 8 lutego br. Radzie Ministrów projekt rozporządzenia w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców, redukuje zróżnicowanie wskaźnika do trzystopniowej skali tj. od 30 do 50%.We wszystkich podregionach, z wyjątkiem dużych aglomeracji miejskich, maksymalny wskaźnik intensywności pomocy wynosi 50%, co oznacza, że wszystkie strefy, z wyjątkiem Krakowskiego Parku Technologicznego SSE, objęte są maksymalną pomocą.
Zaproponowana w pierwszym projekcie minimalna wielkość inwestycji na terenach stref wynikała z zaproponowanego pierwotnie wskaźnika intensywności pomocy. W projektach rozporządzeń Rady Ministrów ustanawiających strefy, rekomendowanych Radzie Ministrów przez KERM, wielkość ta wynosi 300 tys. EUR i jest jednakowa dla wszystkich stref.
Łączę wyrazy szacunku
Minister
z up. Wojciech J. Katner
Podsekretarz Stanu
***
Informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79), przekazał Minister Środowiska:
Warszawa, dnia 14 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przesunięcie terminu odpowiedzi na oświadczenia Pana Senatora Wiesława Pietrzaka w sprawie wysypiska śmieci w Mazanach w województwie warmińsko-mazurskim z 2 marca br. na 16 marca 2001 r.
Przygotowanie pełnej i wyczerpującej odpowiedzi na poruszone przez Pana Senatora zagadnienia wymaga zebrania informacji z wielu instytucji, nie zawsze podległych bezpośrednio resortowi środowiska.
Będę wdzięczny za przychylne ustosunkowanie się do mojej prośby.
Z wyrazami szacunku
Z up. Ministra
Podsekretarz Stanu
Marek Michalik
***
Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ja
nusza Bielawskiego, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):Warszawa, dnia 14.02.2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie Senatora Janusza Bielawskiego złożone podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia, dotyczące planów restrukturyzacji Kliniki Dermatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, uprzejmie proszę o przyjęcie wyjaśnień.
Od roku 1999 realizowane są Programy Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia, których celem jest wsparcie finansowe restrukturyzujących się zakładów opieki zdrowotnej.
Dzięki realizacji programu w roku 2000 po raz pierwszy dokonano swoistego "remanentu" organizacji ochrony zdrowia. Uwzględnia on nie tylko obecny stan systemu ale także plany na przyszłość, perspektywy rozwoju zakładów opieki zdrowotnej, efektywność zarządzania zasobami, a także parametry epidemiologiczne i demograficzne.
Diagnoza obecnego stanu organizacji ochrony zdrowia pokazuje w wielu miejscach kraju istotny rozdźwięk pomiędzy potrzebami zdrowotnymi społeczeństwa, a rodzajem i zakresem oferowanych usług.
Przeprowadzone analizy sytuacji Szpitala Klinicznego nr 1 wyraźnie wskazują na konieczność podjęcia działań restrukturyzacyjnych, które pozwolą z jednej strony dostosować strukturę Szpitala do potrzeb społeczności lokalnej i możliwości płatników, a z drugiej strony - pozwolą najefektywniej wykorzystać wszystkie zasoby, tzn. racjonalizować koszty świadczeń, zwiększać ich dostępność i polepszać ich jakość.
Z zebranych informacji wynika, że Szpital osiągnął ujemny wynik finansowy, który na koniec roku 2000 kształtował się na poziomie ok. 25 mln zł. Wykorzystanie łóżek w latach 1998-2000 na Oddziale Dermatologii i Wenerologii uległo zmniejszeniu z 87,1% w 1998 roku do 78,4% w 2000 roku (w 1999 wynosiło 70,4%) pomimo zmniejszenia liczby łóżek do 71 w 2000 roku. Liczba pacjentów utrzymuje się na stałym poziomie, skróceniu uległ natomiast czas pobytu pacjenta z 22,4 dnia w roku 1998 do 14,4 dnia w roku 2000.
Dane te uzasadniają podjęcie efektywnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej jednostki. Ministerstwo Zdrowia obecnie przeprowadza analizę projektu programu naprawczego Szpitala. Rozważane są różne formy restr
ukturyzacji.Pragnę zauważyć, że wszelkie działania restrukturyzacyjne, jak zwykle będą podejmowane przy zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego, tak aby nie nastąpiło pogorszenie jakości, ani dostępności do świadczeń. Ministerstwo Zdrowia bierze także pod uwagę fakt, że Klinika i Katedra Dermatologii i Wenerologii jest wysoko oceniana zarówno przez władze uczelni jak i środowisko medyczne.
Ewentualna decyzja o zmniejszeniu liczy łóżek w Klinice Dermatologii będzie skonsultowana z Rektorem Akademii Medycznej, który uwzględni swoje potrzeby dydaktyczne oraz zapotrzebowanie na tego rodzaju świadczenia zdrowotne.
Jednocześnie pragnę nadmienić, że na świecie odchodzi się od leczenia dermatologicznego w systemie lecznictwa zamkniętego - leczenie odbywa się w systemie ambulatoryjnym albo na oddziałach dziennych, co znacznie obniża koszty.
Co się zaś tyczy kwestii wysokości kontraktu zawartego z Kasą Chorych, Ministerstwo Zdrowia nie może wpływać na proces negocjacji z Kasą, jak również na warunki kontraktu. Zdanych przesyłanych na bieżąco przez Szpital wynika, że wartość kontraktu na 2001 rok będzie niższa niż w roku poprzednim. Spowoduje to oczywiście dalsze pogorszenie sytuacji finansowej jednostki, co dodatkowo uzasadnia niezbędność podjęcia w Szpitalu działań na
prawczych.Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala
***
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Mariana Nogi i Zbigniewa Zychowicza, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, dnia 14 lutego 2001 r.
Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Prof. Jerzego Buzka, uprzejmie proszę Panią Marszałek o przyjęcie odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatorów Mariana Nogę oraz Zbigniewa Zychowicza podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia 2000 roku w sprawie Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Łączę wyrazy szacunku
Kazimierz M. Ujazdowski
Odpowiedź na oświadczenie złożone przez senatorów Mariana Nogę oraz Zbigniewa Zychowicza podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia 2001 roku w sprawie Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od szeregu lat zaangażowane jest w pomoc na rzecz Biblioteki Polskiej w Paryżu. Sytuację Biblioteki w tym aspekcie w porównaniu do pomocy udzielanej przez Ministerstwo w odniesieniu do innych placówek kultury polskiej na Zachodzie można uznać za uprzywilejowaną. Poniżej znajduje się rys historyczny Biblioteki oraz informacje o udzielonym dotychczas wsparciu.
Towarzystwo Historyczno-Literackie założone zostało w Paryżu w 1832 roku przez polskich emigrantów związanych z obozem monarchicznym ks. Adama Czartoryskiego.
Jego celem była obrona narodowej sprawy polskiej wobec międzynarodowej opinii publicznej. Towarzystwo istniało od 1891 roku. Reaktywowano je po II wojnie światowej. W 1938 roku THL powołało Bibliotekę Polską w Paryżu. Obecnie Biblioteka posiada jeden z największych i najcenniejszych księgozbiorów polskich poza granicami kraju. Liczy on około 200 tysięcy książek i około 1000 tytułów czasopism. W jego skład wchodzi wiele bezcennych rękopisów, map, rycin, medali, fotografii itp. Unikalne pamiątki po Adamie Mickiewiczu i Fryderyku Chopinie prezentowane są w Muzeum Mickiewicza. Katalog rękopisów zgromadzonych w tym muzeum zawiera ponad 1000 pozycji, w tym manuskrypt "Pana Tadeusza", pierwsze wydania dzieł oraz dokumenty związane z działalnością publicystyczną i polityczną Adama Mickiewicza.
Obecnie we Francji jest ok. 1 miliona Francuzów Polskiego pochodzenia. Towarzystwo kieruje swą działalność głównie na nich, ale także przybliża polską kulturę Francuzom.
Muzeum Mickiewicza mieści się w budynku z 1655 roku. Założone w 1903 roku przez Władysława Mickiewicza, dyrektora do 1926 roku, większość eksponatów to jego dary. Są to trzy sale, ponad 1000 pamiątek od narodzin do śmierci. Portrety, dokumenty, pierwsza wersja Pana Tadeusza, Dziady Kowieńskie, Drezdeńskie, listy, zdjęcia z Wileńszczyzny z końca XIX wieku - razem ponad 5300 jednostek. Muzeum nie remontowane od kilkudziesięciu lat.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku pomaga finansowo Bibliotece Polskiej w Paryżu. W tym okresie co roku specjaliści z Biblioteki Narodowej wyjeżdżali do Paryża aby katalogować, inwentaryzować oraz opracowywać zbiory w Bibliotece Polskiej w Paryżu.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansował również wydanie specjalnego Tomu Akt Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu poświęcony Adamowi Mickiewiczowi, w języku francuskim.
Dofinansowywane były również drobne prace remontowe. Zespół budynków w których mieści się Biblioteka Polska w Paryżu liczy ponad 300 lat, a jego stropy i mury są przeciążone masą książek. W ostatnich latach obok drobniejszych, bieżących remontów odnowiono pomieszczenia muzeum mickiewiczowskiego i Bolesława Biegasa, podobnie XVIII-wieczną, o efektownych sklepieniach stajnię, gdzie wstawiono nowoczesne kompaktowe regały. Jednak to nie wystarcza. Budynek Biblioteki jest w bardzo złym stanie. W marcu br. na wniosek nowego dyrektora Biblioteki Kazimierza Piotra Zalewskiego, Rada Towarzystwa Historyczno-Literackiego podjęła decyzję o zamknięciu tej książnicy.
Do akcji pomocy włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Prace renowacyjne będą bardzo kosztowne. Władze Biblioteki nie przygotowały jednak do tej pory projektu prac remontowych i konserwatorskich, które powinien zatwierdzić francuski konserwator zabytków, ani też kosztorysów tych prac. W roku ubiegłym zarówno Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", jak i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewidzieli środki w swoich budżetach przeznaczone na dofinansowanie prac remontowych. Jednak nie zostały one wykorzystane z powodu braku ww. dokumentów.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż sąd francuski uznał Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu za jedynego zarządcę prawnego majątku - THL ma zapewnioną dzierżawę budynku przy Ile St. Louis do 2030 roku i prawdopodobnie będzie ona przedłużona.
Wnioski:
Ograniczenia w możliwości udzielenia efektywniejszej pomocy skupiają się na kilku sprawach. Ustawa o finansach publicznych uniemożliwia wyasygnowanie środków na rzecz Biblioteki bez należytego i jednoznacznego wyjaśnienia kwestii prawnych odnoszących się do własności budynku. Obowiązek wyjaśnienia tego stanu spoczywa na Bibliotece. Pomimo wielokrotnych sugestii ze strony Ministerstwa sprawa ta nie ruszyła z miejsca. Po
drugie konieczny jest szczegółowy plan remontu oraz jego kosztorys. Plan remontu musi być zatwierdzony przez odpowiednie władze miejsce Paryża - odpowiednika naszego konserwatora zabytków. Po trzecie wreszcie niezbędne jest wypełnienie odpowiednich kwestionariuszy podań o dofinansowanie. Także i w tej sprawie, mimo wielokrotnie ponawianych starań ze strony Ministerstwa, nie otrzymaliśmy wymaganych dokumentów.Pragnę jednoznacznie podkreślić, co zresztą znajduje potwierdzenie w podanych już wyżej informacjach, że los Biblioteki Polskiej znajduje się wśród priorytetów działalności Ministerstwa, które gotowe jest do dalszego popierania Biblioteki, gdy tylko wypełnione zostaną niezbędne warunki formalno-prawne. W tej sprawie Ministerstwo będzie, jak dotychczas,
współdziałało z Senatem RP, Wspólnotą Polską, oraz innymi instytucjami.Podsekretarz Stanu
Stanisław Żurowski
***
Minister Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 74. posiedzeniu Sena
tu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):Warszawa, 14 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na pytania zawarte w oświadczeniu Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego z dnia 26 stycznia 2001 r. skierowanym do Ministra Sprawiedliwości, dotyczącym udokumentowania uprawnień do uzyskania świadczeń z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Po pierwsze, należy określić charakter prawny fundacji. Są to instytucje pozarządowe powstające w wyniku skonkretyzowania się w formie aktu notarialnego dobrowolnego oświadczenia woli fundatorów lub fundatora.
Fundacja, to zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 1993 r. III CZP 88/93 (OSNC 1994, poz. 14) formalnie spersonifikowany majątek, o którego przeznaczeniu i sposobie wykorzystania decyduje wola fundatora, wyrażona w statucie.
Fundacje posiadają osobowość prawną i majątek umożliwiający realizację celów określonych w statucie, często odciążających państwo i jednostki samorządu terytorialnego w wypełnianiu zadań publicznych. Autonomiczny charakter działania fundacji i znaczna swoboda w realizacji celów statutowych podlega jedynie ograniczeniom ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst
jedn. Dz.U. Nr 46 z 1994 r., poz. 203) oraz statutu fundacji. Na takich samych podstawach prawnych działa powstała w 1991 r. w wyniku umowy między rządami Polski i Niemiec Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, mimo że jej zadania wykraczają poza zwykle dobrowolne świadczenie pomocy.Celem Fundacji zapisanym w statucie jest świadczenie pomocy ofiarom prześladowań nazistowskich oraz prowadzenie innych działań na rzecz tych osób. Szczególnie w odniesieniu do drugiego etapu udzielanej przez Fundację pomocy, związanej ze świadczeniami z tytułu pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy - Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie jako organizacja partnerska niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość, występuje jako instytucja pośrednicząca pomiędzy Funda
cją niemiecką a ofiarami prześladowań nazistowskich. Wynika to jednoznacznie z § 10 ust. 1 przyjętej przez parlament Niemiec 17 lipca 2000 r. ustawy o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, przyszłość": "przyznanie jednorazowych świadczeń dla osób uprawnionych na podstawie § 11 następuje za pośrednictwem organizacji partnerskich". Jako organizację partnerską Fundację obowiązują generalne kryteria podziału otrzymanych środków i zasady ich rozdzielania przyjęte przez Fundację niemiecką. Poza tym ograniczeniem Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, będąca podobnie jak inne fundacje podmiotem prawa cywilnego ma pełną swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących świadczonej pomocy. Prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy o fundacjach i statutu. Wszelkie kwestie nie wynikające wprost z ustawy są uregulowane w statucie i wiążą organy Fundacji. Statut określa potencjalnie uprawnionych do korzystania ze świadczeń Fundacji. Ocena dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia należy do kompetencji Komisji Weryfikacyjnej będącej organem statutowym Fundacji. Od rozstrzygnięć Komisji osobom występującym o świadczenie przysługuje odwołanie do Odwoławczej Komisji Weryfikacyjnej, której orzeczenia są ostateczne. Jest to jedyny środek odwoławczy służący zainteresowanym w postępowaniu przed Fundacją. Przedstawiony tryb postępowania jest zgodny z § 19 niemieckiej ustawy o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" zobowiązującej organizacje partnerskie do powołania niezależnych organów rozpatrujących zażalenia.Szczegółowe kryteria przyznawania pomocy określa Regulamin Fundacji, natomiast informacja o dokumentach, jakie należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia ze środków niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" z tytułu pracy niewolniczej i przymusowej, jest załączona do formularza wniosku.
Dowodami potwierdzającymi doznane prześladowania mogą być zarówno dokumenty jak i zeznania świadków, pod warunkiem, że będą to oświadczenia co najmniej dwóch świadków, których osobisty udział w zdarzeniach, które poświadczają, jest bezsprzeczny, potwierdzony dokumentami, z których wynika, że przebywali w tym samym miejscu i czasie co osoba, na rzecz której składają oświadczenia. Również zgodność podpisów świ
adków musi być potwierdzona.Zgodnie z art. 75 Kodeksu Postępowania Administracyjnego jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem, mogą to być zatem zarówno dokumenty, zeznania świadków, jak i inne nienazwane środki dowodowe. Przyjęta w ustawodawstwie polskim zasada prawdy obiektywnej wymaga, aby dopuścić jako dowód w sprawie wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia stanu faktycznego. Przepisy prawa wewnętrznego a więc statuty, regu
laminy nie mogą wprowadzać żadnych ograniczeń środków dowodowych. Zupełnie inną kwestią jest ocena dowodów. Zarówno organizacje i instytucje w postępowaniu administracyjnym jak i sądy w postępowaniu sądowym mają prawo do swobodnej oceny dowodów. W przyjętej koncepcji chodzi o to aby organ, na którym spoczywa obowiązek ustalenia prawdy nie był skrępowany żadnymi przepisami co do wartości poszczególnych rodzajów dowodów i mógł swobodnie, zgodnie z własną oceną danego dowodu ustalić stan faktyczny.Zaostrzenie od kwietnia 1994 r. kryteriów oceny zeznań świadków przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie wynika z konieczności zachowania daleko posuniętej rzetelności w ustalaniu uprawnień odbiorców przyznawanych przez Fundację świadczeń.
Należy pamiętać, że osoby ubiegające się o świadczenie muszą swoje prawo udokumentować a nie tylko uprawdopodobnić, co mogłoby prowadzić do nadużyć. Osoby, które nie są w stanie sprostać przyjętym przez Fundację wymaganiom mogą liczyć na pomoc fundacji zarówno jeśli chodzi o informację jak i poszukiwanie odpowiednich dokumentów.
Obowiązujący stan prawny wyklucza możliwość dochodzenia na drodze sądowej roszczeń wobec Fundacji, gdyż nie mają one charakteru sprawy cywilnej. Dopuszczalność drogi sądowej w rozumieniu postępowania cywilnego kształtuje pojęcie sprawy cywilnej, o którym mowa w art. 1 kpc. Sprawa należy do kategorii spraw cywilnych, jeżeli treść łączących strony stosunków rodzi ich wzajemne prawa i obowiązki, albo tworzy stan prawny wprowadzając potrzebę ochrony interesów podmiotów w nim uczestniczących. W znaczeniu materialnym sprawa cywilna mogłaby przybrać postać powództwa o odszkodowanie, a co za tym idzie należałoby przyjąć, że między stronami istnieje węzeł obligacyjny. Takiej relacji brak pomiędzy Fundację Polsko-Niemieckie Pojednane a poszkodowanymi przez nazistowskie Niemcy obywatelami Polski.
Na Fundacji nie ciąży obowiązek odszkodowawczy a wypłacana pomoc ma charakter świadczenia charytatywnego. Taki obowiązek nie ciąży również na Państwie Polskim, zatem nie może być mowy o jakiejkolwiek formie przekazania, względnie przejęcia obowiązków między tymi podmiotami (Uchwała Sądu Najwyższego z 31 marca 1998 r. III ZP 44/97, OSNAP 1998/16/472). Rozwiązanie umożliwiające odwoływanie się od decyzji Fundacji do sądu może zais
tnieć jedynie w wyniku odpowiedniego zapisu w statucie Fundacji. Wniosek o wpis do rejestru Fundacji zmiany statutu dopuszczającej odwołanie do sądu znajduje się w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy. Uwzględnienie go przez Sąd będzie oznaczało dopuszczalność drogi sądowej w pewnym zakresie.Z poważaniem
z upoważnienia
Ministra Sprawiedliwości
Janusz Niedziela
Sekretarz Stanu
***
Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Obrony Narodowej:
Warszawa, 14 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka złożone na 73 posiedzeniu Senatu RP w dniu 11 stycznia 2001 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie chciałbym poinformować Panią Marszałek, iż sytuacja Wojskowego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Radomiu - Sadkowie powinna być postrzegana na tle całości zagadnień dotyczących funkcjonowania sportu wojskowego w warunkach dokonywanej obecnie reformy Sił Zbrojnych RP. Konsekwencją decyzji o zmniejszaniu liczebności armii jest konieczność zreformowania i tej dziedziny. Podstawę podjęcia stosownych decyzji odnośnie nowyc
h zasad funkcjonowania wojskowych ośrodków sportowych stanowi raport działającej od lipca 1999 r. Komisji ds. oceny stanu sportu w wojsku. Dokonała ona analizy i oceny stanu sportu w wojsku oraz inwentaryzacji bazy sportowej Wojskowych Ośrodków Szkolenia Sportowego. Na tej podstawie wypracowano koncepcję rezygnacji z funkcjonowania wszystkich WOSS utrzymywanych ze środków budżetowych, a w konsekwencji usamodzielnienia działalności Wojskowych Klubów Sportowych. Jest to rozwiązanie zbieżne ze stanowiskiem Sejmowych Komisji Obrony Narodowej i Kultury Fizycznej i Turystyki.Jednym z istotnych założeń leżących u podstaw planowanych zmian jest wykorzystanie części mienia użytkowanego w chwili obecnej przez Wojskowe Ośrodki Szkolenia Sportowego i użyczenia go Wojskowym Klubom Sportowym oraz innym zainteresowanym instytucjom za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskoweg
o (Dz.U. Nr 90, poz. 405 z późn. zm.) nieruchomości niewykorzystywane przez wojsko przekazywane są Agencji Mienia Wojskowego, która dysponuje nimi w imieniu Skarbu Państwa. Zyski uzyskane z ich sprzedaży, wynajmu czy dzierżawy zasilają budżet Ministerstwa Obrony Narodowej.Rozwiązanie zaproponowane przez Pana Senatora Gołąbka służyłoby przede wszystkim interesom Jednostki Wojskowej 5051, która czerpałaby dochody z tytułu korzystania z obiektów sportowych WOSR. Wprawdzie "Gospodarstwo Pomocnicze przy JW. 5051" w pierwszej kolejności zaspakajałoby potrzeby Jednostki Wojskowej 5051 (po kosztach własnych), a jego utworzenie pozwoliłoby zmniejszyć o połowę wydatki na utrzymanie basenu i hali sportowej, jednakże spodziewane zyski należy porównać z korzyściami fina
nsowymi, jakie można by uzyskać dzięki zagospodarowaniu wymienionych obiektów za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego.Pragnę zapewnić Panią Marszałek, że resort Obrony Narodowej docenia społecznie przydatną i ze wszech miar zasługującą na wsparcie i aprobatę działalność Wojskowych Ośrodków Sportowych. Dlatego też stara się wprowadzić takie zmiany, które umożliwiają ich dalsze racjonalne i prawne funkcjonowanie.
Rozstrzygnięcia dotyczące WOS-R w Radomiu - Sadkowie mogą jednak zapaść dopiero po opracowaniu ostatecznej wersji generalnego modelu przekształceń w dziedzinie sportu wojskowego oraz po przeanalizowaniu i porównaniu kosztów i wpływów spodziewanych w obu możliwych rozwiązaniach.
Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż uzna je Pani Marszałek za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku
Bronisław KOMOROWSKI
***
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Doroty Kempki, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):
Warszawa, 15 lutego 2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 31 stycznia 2001 r. znak: AG/043/41/01/IV Oświadczeniem złożonym przez Panią Senator Dorotę Kempkę na 74 posiedzeniu Senatu RP w dniu 26 stycznia 2001 r., w sprawie zwiększenia środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia, uprzejmie informuję, co następuje:
Sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. była wyjątkowo napięta i dotyczyła wszystkich powiatowych urzędów pracy. Wynikała ona ze znacznie wyższej od założonej w ustawie budżetowej na 2000 r. liczby wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych, a także (z uwagi na wyższą inflację) wypłacani
a tych zasiłków i świadczeń w wyższej od planowanej wysokości. W wyniku powyższego, wydatki na zasiłki i świadczenia były w 2000 r. o 1.382,8 mln zł wyższe od planowanych.W celu utrzymania płynności finansowej Funduszu Pracy, w dniu 26 lipca 2000 r. przyjęta została przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 70, poz. 820), stwarzająca możliwość zaciągania przez Fundusz Pracy w 2000 r. kredytów i pożyczek w łącznej wysokości do 12,5% planowanych dochodów teg
o Funduszu. Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie z przepisami powyższej ustawy, środki z zaciągniętych kredytów i pożyczek mogły być przeznaczone wyłącznie na uzupełnienie niedoboru środków Funduszu Pracy na wypłatę zasiłków, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych. Na podstawie powyższej ustawy, Prezes Krajowego Urzędu Pracy - dysponent Funduszu Pracy - w okresie wrzesień-listopad ubr. zaciągnął kredyty w łącznej dopuszczalnej ustawą kwocie 745 mln zł.Ponadto na podstawie art. 47 ustawy budżetowej na 2000 r. Minister Finansów podjął decyzję o przyznaniu dla Funduszu Pracy dodatkowej kwoty dotacji w wysokości 100 mln zł - w ramach niższych kosztów obsługi długu publicznego. Uzyskane w wyniku zaciągniętych kredytów oraz dodatkowej dotacji środki zostały bezzwłocznie przekazane samorządom powiatowym.
Te dodatkowe środki (oprócz pochodzących przede wszystkim ze składek na Fundusz Pracy) umożliwiły wypłatę obligatoryjnych zasiłków i świadczeń. Umożliwiły one również uregulowanie w znacznej części zobowiązań Funduszu Pracy.
Pragnę jednocześnie podkreślić, że trudna sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. nie była efektem złej woli określonych organów oraz niedostrzegania wynikających z tego konsekwencji (w tym konieczności wstrzymania lub ograniczenia realizacji programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, czy też wzrostu liczby bezrobotnych).
Nadmieniam, także, że Parlament przyjmując ustawę budżetową na 2001 r. ostatecznie zadecyduje o kwotach jakie będą mogły być przeznaczone w roku bieżącym na finansowanie poszczególnych celów i zadań, w tym finansowych z Funduszu Pracy.
Ustalenie kwot limitów wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu dla poszczególnych samorządów powiatowych, nastąpi wg. określonego przez Radę Ministrów algorytmu, który preferuje powiaty o wysokim poziomie i stopie bezrobocia.
Informuję również, że w środkach masowego przekazu było dużo informacji dotyczących środków przewidzianych w projekcie ustawy budżetowej na 2001 r. na finansowanie poszczególnych celów i zadań, w tym dotyczących przeciwdziałania bezrobociu.
Informując o powyższym
z szacunkiem
Longin Komołowski
***
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 74. posiedzeniu Sena
tu ("Diariusz Senatu RP" nr 79):Warszawa, 15.02.2001 r.
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
W związku z przesłanym przez Panią Marszałek pismem AG/043/62/01/IV z dnia 31 stycznia 2001 r. i oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, niniejszym pragnę wyrazić następujące stanowisko w sprawie wniosku o pozbawienie charakteru ochronnego lasów Miasta Radom, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o och
ronie gruntów rolnych i leśnych, pod rozbudowę cmentarza miejskiego w Radomiu.Po dokładnym zbadaniu sprawy uważam, że obecnie nie ma podstaw prawnych do mojego wystąpienia z wnioskiem do Ministra Środowiska w sprawie pozbawienia charakteru ochronnego lasu, położonego w oddziale 22 A b, c, g, h-cz, Nadleśnictwa Radom. Lasy te z dniem 30.01.2001 r. na podstawie zawartego aktu notarialnego z Nadleśnictwem Radom stały się własnością Miasta Radom, a więc zgodnie z art. 16, ust. 2 ustawy z 28 września o lasach (
j.t. z 2000 r. Dz.U. Nr 56, poz. 679), kompetencje do wydania decyzji o pozbawieniu charakteru ochronnego lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, na wniosek starosty, posiada wojewoda.Ponadto informuję, jak niżej:
pozbawienie charakteru ochronnego lasów, przeznaczonych pod powiększenie cmentarza, nie powoduje umorzenia opłat a jedynie ich zmniejszenie.
art. 12 ust. 16, ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, wprowadzony zmianą ustawy w dniu 27 maja 1997 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 370), daje możliwość umorzenia całości lub części opłat przez organ wydający decyzję o wyłączeniu gruntu leśnego z produkcji, bez względu na funkcję jaką spełniają wyłączane lasy, z zastrzeżeniem co do wielkości powierzchni wyłączanej.
Dyrektor Generalny
Lasów Państwowych
dr inż. Konrad Tomaszewski
***
Informację w związku z oświadczeniem senatorów Zbigniewa Gołąbka,
Zbigniewa Kruszewskiego i Ireneusza Michasia, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79), przekazał Minister Finansów:Warszawa, 2001-02-16
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na pismo z dnia 31 stycznia 2001 r. Nr AG/043/47/01/IV dotyczące oświadczenia złożonego przez senatorów Zbigniewa Gołąbka, Zbigniewa Kruszewskiego oraz Ireneusza Michasia podczas 74. posiedzenia Senatu RP w dniu 26 stycznia 2001 r. w sprawie projektu budżetu na 2001 r. w województwie mazowieckim, uprzejmie informuję co następuje:
Limit wydatków na 2001 rok dla działu 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa został ustalony w oparciu o zasady wynikające z przyjętych przez Radę Ministrów "Założeń do projektu budżetu państwa na 2001 rok".
Dysponenci części budżetowych, po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów wstępnych limitów wydatków, opracowali szczegółowe materiały zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowywania materiałów do projektu budżetu państwa na 2001 rok (Dz.U. Nr 37, poz. 417
i Nr 59, poz. 689). Należy przypuszczać, że środki finansowe na działalność Policji zostały zaplanowane przez Wojewodę Mazowieckiego w oparciu o aktualne możliwości i potrzeby, a także po dokonaniu przeglądu zasadności wydatków bieżących i projektów inwestycyjnych. Potwierdzeniem tego jest brak negatywnego stanowiska ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia zaakceptował dokonany przez wojewodów podział kwoty limitu wydatków w zakresie bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej.W trakcie prac budżetowych w okresie od złożenia przez dysponentów projektów budżetów w sierpniu 2000 r. do chwili obecnej, tj. do momentu przekazania projektu budżetu państwa do Senatu RP, plan wydatków dla Policji w części 85/14 - Województwo mazowieckie został zwiększony o kwotę 26.000 tys. zł. Wydatki Komendy Wojewódzkiej Policji w projekcie budżetu państwa założonego przez wojewodę wynosiły 416.767 tys. zł. W toku prac budżetowych ww. wydatki zostały zwiększon
e o kwotę 16.150 tys. zł. Natomiast wydatki Komend powiatowych Policji wynosiły 242.175 tys. zł i zostały w toku prac budżetowych zwiększone o 9.850 tys. zł.Ponadto pragnę dodać, iż w związku z wdrożeniem motywacyjnego systemu płac w Policji, wynikającym z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przestępczości ujętym w raporcie "Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce" i przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 6 czerwca 2000 r., w części 42 - Sprawy wewnętrzne zostały zaplanowane środki dla Komend wojewódzk
ich i powiatowych Policji na wzrost uposażeń funkcjonariuszy w wysokości 215.460 tys. zł. Po uchwaleniu ustawy budżetowej środki te zostaną odpowiednio decyzjami Ministra Finansów przekazane do budżetów wojewodów.Projekt budżetu MSWiA zawiera również środki finansowe w wysokości 44.000 tys. zł na techniczną modernizację sprzętu i wyposażenia Policji. Zakupiony z tych środków sprzęt zostanie przekazany do użytku poszczególnych komend Policji.
W świetle powyższego, wydatki dla komend wojewódzkich i powiatowych Policji zaplanowane w budżetach wojewodów zostaną w ciągu roku zwiększone o odpowiednie kwoty wynikające z decyzji Ministra Finansów zwiększających budżety wojewodów.
Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę, iż ze względu na to, iż przy ustalaniu wysokości środków finansowych na rok 2001, dla działu 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa nie wystąpiły szczególne preferencje, jak w latach ubiegłych. Niedobór środków finansowych na wydatki rzeczowe może być również odczuwalny w innych ko
mendach wojewódzkich i powiatowych Policji na terenie kraju, a nie tylko na terenie województwa mazowieckiego.Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Elżbieta Hibner
***
Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Jolanty Danielak, Zdzisława Jarmużka i Zbyszka Piwońskiego, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, 16 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczy
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek z dnia 17 stycznia 2001 r. (pismo znak: AG/043/1/01/IV), przy którym zostało przesłane oświadczenie złożone przez senator Jolantę Danielak, senatora Zdzisława Jarmużka oraz senatora Zbyszka Piwońskiego na 73 posiedzeniu Senatu w dniu 11 stycznia 2001 r., uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Ustawa z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) określiła, że składka na ubezpieczenie zdrowotne winna być przekazywana za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do tej Kasy Chorych, której członkiem jest ubezpieczony opłacający składkę. Niestety, słabość systemu informacyjnego ZUS ni
e pozwoliła tej zasady zrealizować w pełni, dlatego też w 1999 r. ZUS i KRUS dokonywały rozdysponowania pomiędzy Kasy Chorych środków finansowych pochodzących z pobranych składek na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie planu finansowego sporządzonego przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego.Postępy w zakresie informatyzacji ZUS umożliwiły odejście od tej zasady i tak w 2000 roku ZUS zobowiązany został do przekazywania Kasom Chorych pobranych składek na ubezpieczenie zdrowotne w formie zaliczek. Sposób ustalania wysokości zaliczek oraz tryb i terminy rozliczania zostały, z mocy ustawy, określone w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości zaliczek przeka
zywanych Kasom Chorych w 2000 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz trybu i terminów ich rozliczania (Dz.U. Nr 112, poz. 1322).Zgodnie z zasadami określonymi w § 1 ust. 1 rozporządzenia wysokości zaliczek ustalane były w zależności od wpływów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne (wraz z pobranymi odsetkami za zwłokę) pomniejszonych o koszty poboru i ewidencjonowania składek. Zaliczki były przekazywane Kasom Chorych proporcjonalnie do procentowego udziału planowanych przychodów ze składek każdej z K
as Chorych w planowanych przychodach ze składek, obliczonych jako suma dla wszystkich Kas Chorych i przyjętych do określenia wyrównania finansowego między Kasami Chorych przez Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, w części przychodów pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyrównanie finansowe było określone przez Urząd Nadzoru w dniu 20 września 1999 r.Mówiąc inaczej, każda Kasa Chorych otrzymywała codziennie zaliczkę w wysokości pozostającej w proporcji do jej udziału w przychodach ze składek przekazywanych za pośrednictwem ZUS jakie były przyjęte do ustalenia kwoty wyrównania finansowego na 2000 rok. Część składek pobieranych za pośrednictwem KRUS nie mogły być brane pod uwagę, gdyż KRUS przez cały 2000 rok przekazywał składki do tej Kasy Chor
ych, której ubezpieczony był członkiem.Po zakończeniu kwartału (w datach określonych w rozporządzeniu) ZUS identyfikował otrzymane składki i przypisywał je do właściwych Kas Chorych. Identyfikacja prowadzona była w systemie narastającym (pozostała nie zidentyfikowana część składek była rozliczana w następnych terminach), co ostatecznie pozwoliło ZUS-owi rozliczyć pomiędzy właściwe Kasy Chorych kwotę stanowiącą równowartość 63,35% pobranych składek.
Stosowną decyzję ustalającą kwoty wyrównania finansowego Prezes Urzędu Nadzoru wydał 10 września 1999 r., zaś planowane na 2000 r. w poszczególnych Kasach Chorych przychody ze składek przekazywane za pośrednictwem ZUS zostały podane przez Pełnomocnika Rządu w dniu 3 września 1999 r. Zgodnie z dyspozycją zawartą w
cytowanym wyżej § 1 rozporządzenia, Prezes Urzędu Nadzoru wyliczył na podstawie oficjalnych danych z września 1999 r. procentowy udział każdej Kasy Chorych niezbędny do ustalenia wysokości zaliczek (klucz podziału). Pismo w tej sprawie zostało skierowane do ZUS w terminie umożliwiającym ustalenie wysokości zaliczek od początku 2000 r. Wszystkie Kasy Chorych we wrześniu 1999 r. otrzymały od Pełnomocnika Rządu informacje o planowanych przychodach ze składek, w tym przekazywanych za pośrednictwem ZUS, w oparciu o które większość Kas Chorych zbudowała swoje plany finansowe na 2000 r.Według danych dostarczonych przez Pełnomocnika Rządu niezbędnych do ustalenia kwot wyrównania finansowego, kwota planowanych przychodów ze składek w Lubuskiej RKCh (pobieranych przez ZUS) wynosiła 400.156.960 zł. Ta wysokość planowanych przychodów odpowiada udziałowi w wysokości 2,0480% kwoty planowanych przychodów ustalonych dla wszystkich Kas Chorych (19.539.371.568 zł).
Nieporozumienie bierze się stąd, że Zarząd i Rada Lubuskiej RKCh uważają, że udział procentowy powinien być ustalany w oparciu o planowane przychody, ale brane z planów finansowych obowiązujących na 2000 rok (dane z listopada 1999 r.). Jest to niestety sprzeczne z przepisem § 1 ust. 1 cytowanej wyżej rozporządzenia
Ministra Zdrowia (z dnia 30 grudnia 1999 r.), który wyraźnie odwołuje się tylko i wyłącznie do planowanych przychodów przyjętych do określenia wyrównania finansowego między Kasami Chorych na 2000 rok (dane z września 1999 r.).Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych w dniu 30 listopada 1999 roku decyzją (znak: UNUZ-1167/99) zatwierdził przygotowany przez Zarząd Lubuskiej Regionalnej Kasy Chorych i przyjęty uchwałą Nr 4/V/99 Rady Lubuskiej Regionalnej Kasy Chorych z dnia 29 listopada 1999 r. plan fina
nsowy na 2000 rok. W planie finansowym Zarząd i Rada Kasy przyjęła, że w 2000 roku przychody ze składek na ubezpieczenie zdrowotne po odliczeniu kosztów (przekazywane przez ZUS) wyniosą 445,3 mln zł. Planowane przychody przyjęte do ustalenia kwot wyrównania finansowego na 2000 r. były o ponad 45 mln mniejsze.Rozporządzenie (z dnia 30 grudnia 1999 r.) celowo łączy formułę ustalania wysokości zaliczek z wyrównaniem finansowym, aby zapobiegać rozmaitym spekulacyjnym zwiększeniom planów finansowych przez niektóre Kasy Chorych i domaganiem się przez to wyższych udziałów w ustalaniu wysokości zaliczek, co odbywałoby się nieuzasadnionym kosztem pozostałych Kas Chorych. Plany finansowe mogą bowiem być kształtowane w sposób dowolny przez Kasy Chorych i wielokrotnie
w ciągu roku zmieniane. Decyzja ustalająca kwoty wyrównania finansowego jest o wiele trudniejsza do wzruszenia, przez co system finansowania Kas Chorych był bardziej stabilny i niepodatny na manipulacje.Ani Zarząd, ani Rada Lubuskiej RKCh nie protestowały przy określaniu kwot wyrównania finansowego ustalanego we wrześniu 1999 r. przeciwko temu, że planowane przychody ze składek, w tym przekazywane za pośrednictwem ZUS, ma określone na zbyt niskim poziomie, bowiem było to korzystne dla Kas. Dzięki temu Kasa
Chorych uzyskiwała prawo do otrzymywania wyższych kwot z tytułu wyrównania finansowego. Kiedy okazało się, że opracowany przez Zarząd i zatwierdzony przez Radę Kasy plan finansowy nie będzie zrealizowany i Kasa Chorych zamknie rok obrotowy stratą przekraczającą 50 mln zł, podjęto nieuprawnione starania o zmianę zasady ustalania wysokości zaliczek na korzystniejszą dla siebie z jednoczesną próbą przerzucenia odpowiedzialności na innych.Podsumowując, Prezes Urzędu Nadzoru nie może zgodzić się z tezami stawianymi w oświadczeniu. Prezes Urzędu Nadzoru nie dokonał (samodzielnie bądź samowolnie) żadnej zmiany planu finansowego. Nie wydał też żadnej "decyzji zmniejszenia kwoty, jaką winien przekazać ZUS do Lubuskiej RKCh". Natomiast zgodnie z przepisami prawa ust
alił procentowe udziały poszczególnych Kas Chorych w przychodach ze składek. Nie jest również prawdą, że udzielił Zarządowi Lubuskiej RKCh "wykrętnej odpowiedzi" na pismo z dnia 30 listopada 2000 r. Wpłynęło ono do Urzędu Nadzoru w dniu 11 grudnia ub. r., a odpowiedź na piśmie została udzielona w dniu 3 stycznia 2001 r., która w pełni konsumowała stawiany problem. Warto zaznaczyć, że odpowiedź była kierowana do osób, które z racji pełnionych funkcji powinny znać zasady finansowania Kas Chorych, a po otrzymaniu zapytania, Dyrektorowi Lubuskiej RKCh oraz Jego zastępcy do spraw finansowo-administracyjnych zostały telefonicznie przedstawione wyczerpujące i szczegółowe wyjaśnienia, których udzielił dyrektor właściwego departamentu Urzędu Nadzoru. (Pismo skierowane do Zarządu dołączone jest to niniejszego wyjaśnienia).Bardzo istotne jest natomiast ostatnie pytanie. Rzeczywiście, członkom Lubuskiej RKCh należą się obszerne wyjaśnienia, szczególnie w sytuacji, gdy ubiegły rok ich Kasa zakończyła stratą przekraczającą 51 mln zł. Część straty wynika z błędów popełnionych przez Zarząd Kasy przy opracowywaniu założeń do planu finansowego na 2000 rok, skutkujących zawyżeniem przychodów ze składek (o ok. 14 mln zł), co skutkowało zaciągnięciem zobowiązań ponad faktyczne fi
nansowe możliwości Kasy Chorych. Ale zasadnicza część straty wynika z tego, że Zarząd Kasy dopuścił do przekroczenia zaplanowanych przez siebie kosztów o ok. 38-46 mln zł. (Lubuska RKCh nie przedstawiła jeszcze szczegółowego rozliczenia kosztów poniesionych w 2000 r.).Roczny wynik finansowy w pełni potwierdza zasadność decyzji Prezesa Urzędu Nadzoru odmawiającej zatwierdzenia sprawozdania finansowego za trzy kwartały 2000 r. i nakazanie Lubuskiej RKCh sporządzenie planu przywrócenia równowagi finansowej. Termin jego przedstawienia Prezesowi Urzędu Nadzoru upływa z końcem lutego br. Zostanie on poddany dogłębnej analizie, gdyż sytuacja finansowa Lubuskiej RKCh jest niezwykle poważna. Tak duża strata (ponad 10%) nie jest do odrobienia w ciągu krótkiego okresu
czasu, a jej skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka lat. Od strategii przyjętej w planie przywrócenia równowagi finansowej i poparcia jej nie tylko przez Radę Kasy, ale również przez ubezpieczonych i świadczeniodawców, zależeć będzie dalsza przyszłość Lubuskiej Regionalnej Kasy Chorych.Z poważaniem
Prezes
Piotr Gryza
***
Szef Służby Cywilnej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Jerzego Suchańskiego i Zbigniewa Zychowicza, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):
Warszawa, 19 lutego 2001 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odnosząc się do oświadczenia senatorów RP Jerzego Suchańskiego i Zbigniewa Zychowicza, złożonego na 73 posiedzeniu Senatu RP w dniu 11 stycznia 2001., przedstawiam następujące stanowisko w sprawie prawa do wynagrodzenia prowizyjnego przysługującego pracownikom działów egzekucyjnych urzędów skarbowych.
Upoważnienie zawarte w art. 94 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483 ze zm.) uprawnia Prezesa Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia tylko tych szczególnych uprawnień w zakresie płac, innych świadczeń i dodatków, które były przewidziane w przepisach obowiązujących w dniu wejści
a w życie ustawy. W związku z takim brzmieniem wyżej wymienionego przepisu, rozporządzenie wydane na jego podstawie nie mogło rozszerzać uprawnień płacowych niektórych kategorii członków korpusu służby cywilnej, w stosunku do uprawnień określonych w przepisach obowiązujących w dniu 1 lipca 1999 r., zatem nie można było przyznać prawa do wynagrodzenia prowizyjnego np. komornikowi skarbowemu. Przeniesienie dotychczas obowiązujących regulacji w zakresie wynagrodzeń prowizyjnych do przepisów Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. w sprawie określenia uprawnień szczególnych w zakresie płac i innych świadczeń, zasad przyznawania tych świadczeń i ich wysokości oraz określenia dodatków do wynagrodzenia przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 89, poz. 997 ze zm.) zagwarantowało, członkom korpusu służby cywilnej osobiście wykonującym czynności egzekucyjne, zachowanie dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzeń prowizyjnych.Jednocześnie przekazuję w załączeniu pismo Ministra Finansów przedstawiające przesłanki przyznania prawa do wynagrodzenia prowizyjnego wyłącznie pracownikom zatrudnionym na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 i 2 wyżej wymienionego rozporządzenia.
Łączę wyrazy szacunku
Jan Pastwa
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment