Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

25 listopada br. w Górsku koło Torunia pomnik ks. Jerzego Popiełuszki odsłoniła jego matka - Marianna. Monument wyobrażający krzyż stanął w miejscu, gdzie przed 16 laty funkcjonariusze SB porwali kapłana, a później go zamordowali. Poświęcenia pomnika dokonał ordynariusz toruński bp Andrzej Suski.

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika uczestniczyło około 2 tys. osób. Obecni byli m.in. honorowa przewodnicząca jego budowy marszałek Alicja Grześkowiak, szef UOP Zbigniew Nowek, oskarżyciel posiłkowy na procesie oprawców księdza mecenas Edward Wende i towarzysz ostatniej podróży kapłana Waldemar Chrostowski.

* * *

29 listopada br. w Senacie marszałek Alicja Grześkowiak wręczyła nagrody Fidelis Poloniae. Werdykt Kapituły przyznającej tę nagrodę ogłoszono we wrześniu br., podczas VIII Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Kraków-Rzeszów-Warszawa' 2000, które odbywało się pod patronatem honorowym marszałek Senatu.

Forum wyróżnia wybitnych Polaków za ich działalność społeczną, naukową, gospodarczą i kulturalną, służącą utrzymaniu stałych więzi środowisk polonijnych z krajem. Nagrody przyznawane są osobom oraz organizacjom, instytucjom, firmom.

Tegorocznymi laureatami nagrody "Fidelis Poloniae" zostali Zbigniew Brzeziński oraz "Dziennik Polski".

Prof. Z. Brzezińskiemu nagrodę przyznano za reprezentowanie polskiej racji stanu w stosunkach z rządem USA, znaczący lobbing na rzecz przyjęcia Polski do NATO oraz pomoc przy utworzeniu w 2000 roku polsko-amerykańskiej fundacji "Wolność", która zajmować się będzie wspieraniem budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

"Dziennik Polski" w Londynie otrzymał nagrodę za 60-letnią działalność w służbie emigracji i Polski.

Kapituła przyznała także dwa dyplomy honorowe: Polskim Liniom Lotniczym LOT SA oraz Bankowi PKO SA.

Podczas uroczystości wręczenia nagród marszałek A. Grześkowiak powiedziała:

Witam serdecznie w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest mi niezmiernie miło, że tak jak w roku ubiegłym mogę wręczyć wyróżnienia przyznane przez Kapitułę Fidelis Poloniae.

Wielokrotnie mówiłam o roli Senatu i Marszałka Senatu jako opiekunów Polaków mieszkających poza granicami kraju. Ten zaszczytny obowiązek wypełniam dzisiaj ze szczególną radością, gdyż dane mi jest dziś wręczyć wyróżnienia osobom i instytucjom wielce dla Polski zasłużonym. Zasłużonym również dla swoich krajów zamieszkania.

Wielką naszą dumą jest, że Polacy mieszkający poza granicami kraju w tak znacznym stopniu przyczynili się do odzyskania przez Ojczyznę wolności. Dumą naszą jest również, że działalność naszych Rodaków na rzecz krajów ich zamieszkania budzi powszechne uznanie.

Kim jest Pan prof. Zbigniew Brzeziński nie muszę wyjaśniać. Zasługi Pana Profesora są tak wielkie i tak dobrze znane, że pozostaje mi jedynie podziękować za Pana nieustającą troskę o Polskę, o jej miejsce w świecie, o jej rozwój. Choć nie ma Pana dziś wśród nas to mam nadzieję, że te słowa zostaną Panu przekazane, że zostanie Panu przekazane wyróżnienie Fidelis Poloniae, które jest wyrazem naszej niezmiernej wdzięczności.

Dziś Polska w NATO umacnia swoją wolność, rozwijając społeczeństwo obywatelskie.

Jak wielki jest trud i dokonania działających w Wielkiej Brytanii organizacji polonijnych dla odzyskania suwerenności i dbanie o dobre imię Polski, tak wielka winna być nasza wdzięczność. Dziś za 60 lat działalności w służbie Polakom i Polsce mam przyjemność wręczyć przedstawicielom Dziennika Polskiego wyróżnienie Fidelis Poloniae.

Dla tak wielu ta gazeta była źródłem informacji, źródłem prawdziwej informacji o wydarzeniach w kraju i w świecie. Postawa odpowiedzialności nie tylko za rodaków żyjących w kraju, ale również tych, którzy nie z własnej woli pozostali za naszą wschodnią granicą budzi szacunek i uznanie. Dziękuję, że przypominacie, co jest obowiązkiem Państwa Polskiego. W tym tygodniu ustawa repatriacyjna, którą zainicjował Senat Rzeczypospolitej Polskiej, stała się faktem. To wielkie zobowiązanie, jakie mamy wobec naszych rodaków na Wschodzie, choć w części zostało wypełnione.

Dziś dzięki wspólnemu wysiłkowi Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami Polska jest państwem demokratycznym, dynamicznie się rozwijającym. Wiele jeszcze mamy problemów do rozwiązania, ale są już takie polskie firmy, które chcą i mogą udzielić wsparcia dla działań na rzecz podtrzymania więzi z Macierzą.

Gratuluję Polskim Liniom Lotniczym LOT Spółka Akcyjna oraz Bankowi Pekao Spółka Akcyjna dokonań w tym wielkim dziele budowania wizerunku Polski i Polaków.

"Polska dostatnia i szczęśliwa leży w interesie pokoju i dobrej współpracy między narodami Europy...", a zatem i świata.

Fidelis Poloniae - jakże piękna nazwa dla wyróżnienia za działalność, która przekracza wszelkie granice, tak jak przekracza granice miłość do Polski, do kraju ojczystego.

Z powodu nieobecności w Polsce Zbigniew Brzeziński nie odebrał nagrody.

"Ciężko jest prowadzić gazetę o Polsce za granicą. Musi być ona specyficznie redagowana, bez wdawania się w spory personalne, których Polonia nie rozumie. Dodatkowo trzeba pisać o rzeczach bezpośrednio dotyczących Polonii" - powiedziała Katarzyna Bzowska, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego". Gazeta codziennie wychodzi w nakładzie około 6,5 tys. egzemplarzy, kolportowana jest głównie w Wielkiej Brytanii.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment