Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
2 października br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Tor
uniu.Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu podkreśliła, że uniwersytet z natury swojej służy przyszłości człowieka, przyszłości narodu. Jego zadaniem jest troska o rozwój talentów, zarówno studentów, jak i młodych pracowników nauki".
Uniwersytet Mikołaja Kopernika kształci 31 tys. studentów i słuchaczy na 31 kierunkach i 65 specjalnościach. Prowadzone jest prawie 50 rodzajów studiów podyplomowych i 11 doktoranckich.
* * *
10 października br. w Warszawie odbyły się obchody 10-lecia odrodzonej
Caritas Polska, w których wzięła udział marszałek Alicja Grześkowiak.Uroczystości zainaugurowała msza święta w katedrze polowej WP, odprawiona przez sekretarza generalnego Episkopatu Polski biskupa Piotra Liberę. W uroczystej mszy uczestniczyli m.in. szef MONAR-u Marek Kotański, dyrektorzy Caritas diecezjalnych z całej Polski oraz przedstawiciele Episkopatu.
Po mszy św., w siedzibie Episkopatu Polski, odbyła się uroczysta sesja nt. "10-letnia praca Caritas na tle sytuacji polityczno-społecznej w naszym kraju, w Europie i na świecie".
Z okazji rocznicy w budynku Senatu otwarto wystawę fotograficzną, obrazującą 10-letnią działalność Caritas w Polsce oraz historię fundacji.
Przemawiając podczas tej uroczystości, marszałek A. Grześkowiak powiedziała:
Witam serdecznie w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który zaledwie rok temu obchodził swoje dziesięciolecie. Dziś spotykamy się, by uczcić dziesięciolecie wznowienia działalności przez Caritas.
Tak jak Senat, tak i Caritas zlikwidowane zostały przez komunistyczne władze. Choć Senat jest odpowiedzialny za uchwalenie prawa w naszym państwie, a Cartias zajmuje się udzielaniem pomocy potrzebującym, to obie te instytucje przeszkadzały komunistycznemu aparatowi w realizacji ich koncepcji państwa. W Polsce niepodległej i demokratycznej obie te instytucje mogą wypełniać swoją misję służenia drugiemu człowiekowi. Bo troska o dobro wspólne, która przecież jest zadaniem Senatu, winna zabezpieczać dobro każdego człowieka, o które troszczą się takie organizacje jak Caritas.
Dziękuję za te dziesięć lat posługi, za piękne dzieło miłości. Ta wystawa jest świadectwem, z jaką odpowiedzialnością traktuje Caritas swoją misję. Senat RP, udzielając gościny tej wystawie, wyraża tym samym swój szacunek dla dokonań Caritasu.
Jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej chciałabym podkreślić, jak ta postawa jest ważna również dla państwa. Nawet najbardziej rozbudowany aparat pomocy socjalnej nie wypełni tak swego zadania jak odruch szczerej sympatii drugiego człowieka. Chodzi przecież nie tylko o sprawy materialnego wsparcia, ale też wsparcia duchowego.
W epoce niebywałego rozwoju techniki i nowoczesnych technologii wciąż jesteśmy świadkami różnego rodzaju cierpień, z powodu choroby, braku pieniędzy, czy też klęsk żywiołowych. Dlaczego dziś, u progu nowego tysiąclecia, tysiące ludzi ginie z głodu? Czy Ziemia nie jest w stanie wyżywić wszystkich? W Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa musimy dokonać rzetelnego rachunku sumienia, czy byliśmy wystarczająco solidarni z drugimi.
Niesienie pomocy wymaga dobrego pewnego zorganizowania. Aby dobrze wykorzystać ten pozytywny potencjał drzemiący w ludziach, trzeba często ich dobrym chęciom nadać właściwy kierunek. Tu rysuje się wielka rola Caritas, która działalność charytatywną traktuje jako swoją misję.
Raz jeszcze dziękuję serdecznie za Państwa postawę i życzę powodzenia w dalszej działalności.
"Pamiętajmy, że Caritas znaczy miłość. Chciałbym, aby kolejne 10 lat pracy Caritas było kontynuacją niesienia pomocy bliźniemu" - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Caritas Polska ks. prałat Wojciech Łazewski.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment