Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

16 września br. w warszawskim kościele św. Michała Archanioła odbył się nadzwyczajny koncert w hołdzie obrońcom wolnej Rzeczypospolitej "Ta, co nie zginęła ...", pod patronatem marszałek Alicji Grześkowiak.

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego zagrała Symfonię kameralną op. 110 bis Dimitra Szostakowicza oraz Symfonię Es-dur op. 55 "Eroica" Ludwika van Beethovena.

* * *

17 września br. w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 61. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, kończące obchody 60-lecia Zbrodni Katyńskiej.

Pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbył się Apel Poległych. Pod pomnik przybyli przedstawiciele władz państwowych z premierem Jerzym Buzkiem, Rodzin Katyńskich, poczty sztandarowe wojska, Straży Granicznej, policji i kombatantów, harcerze i mieszkańcy stolicy. Senat reprezentował senator Wiesław Chrzanowski.

Podczas uroczystości premier J. Buzek powiedział, że zdradziecki atak był ciosem zadanym w plecy walczącej Polsce. Był początkiem piekła dla milionów jego rodaków. Piekła, które zgotował najbardziej zdradziecki i okrutny system w dziejach ludzkości - komunizm.

Dodał, że ofiara życia i tragicznych losów milionów wymaga od nas znacznie więcej. "Marzyli o wolnym, bezpiecznym kraju. O dobrej, silnej Polsce. My możemy i musimy spełnić ich marzenia. (...) Wymaga to narodowej zgody, wspólnego budowania. To nasz największy obowiązek" - powiedział.

Premier zaznaczył również, że "mamy też obowiązek tworzenia przyszłości wybaczającej bez nienawiści, pojednania ponad granicami na miarę nowego tysiąclecia".

W czasie apelu duchowni - katolicki, protestancki, prawosławny i rabin zmówili modlitwy za zmarłych i pomordowanych na Wschodzie.

Po apelu w katedrze polowej WP biskup Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę św. W homilii biskup zaznaczył, że "mszą w katedrze zamykamy obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej". Przypomniał również, że w ramach tych obchodów zostały otworzone i poświęcone polskie cmentarze wojenne w Katyniu, Kozielsku i Miednoje.

* * *

17 września br. w Częstochowie, na Jasnej Górze, marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w centralnych uroczystościach XVIII Pielgrzymki Ludzi Pracy, organizowanej przez NSZZ "Solidarność".Specjalny list z okazji rocznicy zwycięstwa "Solidarności" i z podziękowaniami "za wszelkie owoce pracy rąk waszych, które stanowią fundament rozwoju Rzeczypospolitej" nadesłał do pielgrzymów papież Jan Paweł II.

Uroczystej sumie pontyfikalnej, w której wzięło udział 100 tys. pielgrzymów, przewodniczył metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz.

* * *

22 września br. w Parafii Jubileuszowej Świętego Krzyża w Warszawie odbył się koncert jubileuszowy w ramach obchodów 2000 lat chrześcijaństwa. Honorowy patronat nad koncertem objęła marszałek Alicja Grześkowiak.

Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wykonała "Arię na strunie G" ze suity D-dur Jana Sebastiana Bacha oraz "Cztery pory roku" op. 8 Antonio Vivaldiego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment