Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
20 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył wiceminister spraw zagranicznych Libii Saad Mustafa Mujber. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.
Wicemarszałek Senatu stwierdził, że Polska pamięta o latach dobrej współpracy z Libią. Przypomniał, iż w naszym krajów studiowało wielu studentów libijskich, a w Libii pracowali Polacy. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że powoli będziemy rozwijać kontakty polityczne, parlamentarne i gospodarcze, a także współpracę na forum organizacji międzynarodowych.
Saad Mustafa Mujber z satysfakcją przyjął słowa wicemarszałka i poinformował o bardzo owocnych rozmowach przeprowadzonych w ministerstwach spraw zagranicznych i gospodarki. Poinformował także o reaktywowaniu działalności komisji wspólnej i o zapowiadanej wymianie wizyt na najwyższym szczeblu. Jego zdaniem, dopiero połączenie współpracy politycznej, parlamentarnej i gospodarczej może przynieść dobre rezultaty. Zważywszy na kontakty w przeszłości, zwłaszcza na dobrą reputację polskich firm w Libii, można spodziewać się ożywienia wzajemnych stosunków. Nie ma również problemów, które mogłyby być kością niezgody.
Wiceminister spraw zagranicznych Libii nawiązał także do sankcji nałożonych na jego kraj i wyraził nadzieję, że Polska opowie się za ich zniesieniem.
Podczas spotkania Saad Mustafa Mujber zapoznał wicemarszałka T. Rzemykowskiego z systemem władzy ustawodawczej w Libii. Przekazał także zaproszenie do złożenia wizyty w jego kraju przez polskich senatorów.
* * *
W dniach 19-21 czerwca br., na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak, przebywała w Polsce delegacja Rady Konsultacyjnej Arabskiej Republiki Egiptu (Shoura) z jej przewodniczącym Mustafą Kamalem Helmym.
Shoura jest uważana za drugą, wyższą izbę parlamentu. Senat RP utrzymuje kontakty z egipską Radą od 1990 roku. Obecna wizyta przewodniczącego Mustafy K. Helmy'ego była już jego drugą wizytą w naszym kraju.
20 czerwca br. delegację Rady Konsultacyjnej przyjęła marszałek A. Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że kontakty polskiego Senatu z Radą Konsultacyjną trwają już od kilku lat. Marszałek podkreśliła, iż współpraca z Egiptem - wiodącym państwie w świecie arabskim - ma dla Polski duże znaczenie, a fakt, że jest ona wieloletnia i ma dobre tradycje, cenimy szczególnie. Marszałek wysoko oceniła także misję pokojową, jaką Egipt pełni na Bliskim Wschodzie.
Jak stwierdziła marszałek Senatu, Polsce zależy na współpracy z Egiptem i innymi państwami arabskimi także i z tego powodu, że należąc do różnych kultur, powinniśmy poprzez dialog szukać wspólnych wartości. Zdaniem marszałek, takimi wartościami, które cenią obie kultury, jest człowiek i rodzina.
Przewodniczący egipskiej Rady Konsultacyjnej Mustafa Kamal Helmy w pełni poparł opinię, iż we współczesnym świecie nie powinno się dopuszczać do zderzenia różnych kultur i cywilizacji, lecz nawoływać do dialogu.
Przewodniczący podkreślił, że zarówno Polska, jak i Egipt mają za sobą długą drogę do wolności i demokracji. Mustafa Kamal Helmy przedstawił transformację polityczną, ekonomiczną i społeczną, jaka została przeprowadzona w Egipcie oraz efekty podjętych reform. Podkreślił też dążenia pokojowe Egiptu na arenie międzynarodowej.
Zdaniem marszałek A. Grześkowiak Polska i Egipt powinny rozwijać współpracę parlamentarną, a także kulturalną, naukową i gospodarczą.
Przewodniczący Rady Konsultacyjnej Egiptu zaprosił marszałek Senatu RP do złożenia wizyty w Egipcie.
Podczas pobytu w Polsce delegacja egipska została przyjęta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Jerzego Buzka, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka. Podczas spotkań podkreślano wiodącą rolę Egiptu w świecie arabskim, wskazywano na możliwości i potrzebę rozwijania współpracy dwustronnej.
Przyjmując delegację egipską, minister B. Geremek wyraził uznanie dla wiodącej roli Egiptu w bliskowschodnim procesie pokojowym. Wskazał na możliwość rozwoju stosunków dwustronnych w perspektywie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił zainteresowanie rozszerzeniem współpracy gospodarczej i wzrostem wymiany handlowej.
Program oficjalnej wizyty egipskiej delegacji zamknęło spotkanie z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej. W spotkaniu wziął udział dr Maher Mahran, przewodniczący Komisji ds. Zdrowia, Ludności i Środowiska egipskiej Rady Konsultacyjnej oraz dr Zainol Saleh Safr.
Goście zapoznali senatorów z problemami demograficznymi Egiptu, dotyczącymi dużego przyrostu naturalnego i przeludnienia.
Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej mówił o polskich problemach demograficznych, dotyczących przede wszystkim starzenia się społeczeństwa.
* * *
27 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył minister ds. praw człowieka Królestwa Maroka Mohammed Aujjar. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Zbigniew Romaszewski.
Marszałek A. Grześkowiak poinformowała o roli Senatu RP w ochronie praw człowieka. Minister Aujjar podkreślił, że w jego kraju z zainteresowaniem obserwuje się doświadczenia Polski w dziedzinie demokratyzacji. Wyraził też przekonanie, iż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej będzie korzystne dla obu stron.
Mohammed Aujjar przedstawił proces demokratyzacji w Maroku. Jak stwierdził, obrona praw człowieka i demokratyzacja jest misją rządu, w którym zasiada. Minister wysoko ocenił współpracę Maroka z Polską, wyraził nadzieję, że gdy Polska zostanie członkiem Unii, będzie sprzyjać dążeniom integracyjnym również jego kraju.
W czasie spotkania omówiono rolę rzecznika praw człowieka w młodych demokracjach. Jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak, nie ma demokracji bez poszanowania praw człowieka. Marszałek Senatu przypomniała niedawną wizytę delegacji Rady Konsultacyjnej Egiptu w Warszawie i wygłoszony wówczas apel o dialog między kulturami - o szukanie wspólnych wartości. Minister spraw zagranicznych Maroka zapewnił, że jego kraj jest na taki dialog otwarty.
* * *
28 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Kofi A. Annan. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska niezwykle ceni działalność ONZ związaną z obroną praw, które zostały zawarte w Karcie Praw Człowieka. Zdaniem marszałek, tezy przedstawione w raporcie milenijnym opracowanym przez sekretarza generalnego: obrona prawa do życia, zapewnienie praw socjalnych, zniesienie kary śmierci powinny być wskazaniem do działania ONZ. Marszałek zaproponowała poszerzenie tego katalogu spraw, które narody powinny respektować, także o prawo do wolności wyboru religii, prawa mniejszości narodowych i prawo narodów do suwerenności.
Kofi Annan przypomniał, że w sierpniu br. planowane jest w Nowym Jorku spotkanie przewodniczących parlamentów. Celem tego zjazdu przedstawicieli narodów ma być właśnie możliwość przedstawienia różnych wizji działania ONZ i na ich podstawie opracowanie strategii możliwie najlepszej.
Zdaniem marszałek A. Grześkowiak, ONZ powinna powrócić do wartości moralnych zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Marszałek A. Grześkowiak zapytała sekretarza generalnego o ocenę działalności Polski na forum ONZ. Senator W. Bartoszewski zainteresowany był reformą Rady Bezpieczeństwa i sytuacją finansową ONZ.
W ocenie Kofiego Annana Polska może być przykładem aktywnej działalności w misjach humanitarnych i pokojowych ONZ, a także wywiązywania się z przyjętych zobowiązań członkowskich. Niestety, nie wszystkie zrzeszone państwa tak postępują, a to rzutuje na sytuację finansową całej organizacji. Co do reformy Rady Bezpieczeństwa sekretarz generalny przyznał, że najtrudniejsza jest kwestia rozszerzenia składu rady.
Na zakończenie spotkania marszałek A. Grześkowiak zaapelowała do sekretarza generalnego ONZ o pomoc humanitarną dla Czeczenii oraz podjęcie działań, które przywróciłyby pokój w Czeczenii.
* * *
29 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożył Prezydent Republiki Chorwackiej Stjepan Mesić wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski, przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Zbigniew Romaszewski oraz przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej senator Jerzy Pieniążek.
Marszałek A. Grześkowiak pogratulowała przemian przeprowadzonych w ostatnich latach w Chorwacji. Marszałek wysoko oceniła współpracę polsko-chorwacką, zadeklarowała gotowość rozwijania tej współpracy, zwłaszcza parlamentarnej. Senat - jak stwierdziła A. Grześkowiak - gotów jest podzielić się doświadczeniami w reformowaniu prawa zgodnie z potrzebami transformacji systemowej.
Prezydent S. Mesić przedstawił proces demokratyzacji w swoim kraju. Mówił o spowolnieniu, czy wręcz redukcji przemian w okresie wojny bałkańskiej i o reformach jakie Chorwacja zamierza przeprowadzić obecnie: zmiany w konstytucji, nowy podział władzy w państwie, nowa rola parlamentu, zwłaszcza drugiej izby, rewizja procesu prywatyzacji. W polityce zagranicznej Chorwacja chce być postrzegana jako państwo prawa, z którym warto współpracować i inwestować w nim kapitał.
W czasie spotkania rozmawiano również o sytuacji na Bałkanach. Chorwacja oczekuje na przemiany demokratyczne w Serbii. Republika Chorwacji własnym przykładem zamierza pokazać, że demokracja się opłaca.
Przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej senator J. Pieniążek poinformował o współpracy polskich i chorwackich parlamentarzystów, o powstających w Polsce towarzystwach przyjaźni polsko-chorwackiej, o współpracy polskich i chorwackich miast.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment