Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Z prac komisji senackich
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatorowie zapoznali się z narodową strategią rybołówstwa.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jadwiga Berak omówiła podstawowe założenia polskiej polityki strukturalnej w sektorze rybołówstwa w latach 2000-2006.
Przedstawiciele Morskiego Instytutu Rybackiego przedstawili charakterystykę łowisk na świecie ze szczególnym uwzględnieniem łowisk wykorzystywanych przez Polskę. Jerzy Janusz mówił o polskim rybołówstwie dalekomorskim, a prof. Jan Horbowy o bałtyckim.
Zdaniem uczestników posiedzenia, polskie rybołówstwo bałtyckie i dalekomorskie od dłuższego czasu znajduje się w złej sytuacji. Jako przyczyny tej sytuacji wskazywano m.in. brak wsparcia ze strony państwa oraz postępującą dekapitalizację ponaddwudziestoletnich statków, a także ograniczenia w dostępie do łowisk.
Ważnym problemem jest postępujący proces rozszerzania jurysdykcji państw nadbrzeżnych na wodach poza ich 200-milowymi strefami ekonomicznymi, a także stwarzanie barier dla handlu i przetwarzania ryb. Postulowano, by zjawiska te były analizowane przez rząd w celu ich uwzględnienia w nowej strategii politycznej gospodarki morskiej.
Jak stwierdził Jerzy Olbromski, rząd powinien złożyć deklarację, że widzi konieczność i celowość istnienia i wspierania gospodarki morskiej obejmującej żeglugę, porty i rybołówstwo morskie. W przeciwnym razie będzie można tylko wyliczać straty materialne wynikłe z likwidacji części lub całości rybołówstwa morskiego.
W ostatnich kilkunastu latach nastąpił znaczny rozrost światowej floty rybackiej. Nie towarzyszyło temu jednak znaczne zwiększenie połowów, ponieważ najwydajniejsze łowiska zostały już przełowione. Nie bez znaczenia jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów. W ostatnim czasie kraje zachodnie rozpoczęły subsydiowanie wycofywania starych statków, a jednocześnie wspomagały budowę nowych i bardziej wydajnych.
Ustalono, ze w celu dokładniejszej oceny sytuacji polskiego rybołówstwa senatorowie udadzą się do naszych portów nad Bałtykiem.
* * *
Na swoim posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą omawiała sytuację polskich mediów na Wschodzie.
W posiedzeniu wzięli udział: redaktor "Głosu znad Niemna" Andrzej Kusielczuk, Czesław Okińczyc z "Radia znad Wilii", Anna Gordijewska i Teresa Pakosz z tworzącego się obecnie "Radia Lwów" oraz przedstawiciele fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Dotacja, jaką przeznacza państwo polskie dla wszystkich polskich gazet na Litwie, jest równa środkom, które otrzymuje tylko "Ausra" - gazeta Litwinów w Polsce. Mimo trudnej sytuacji finansowej i prawnej Polaków na Wschodzie w ostatnich latach nastąpiła znaczna poprawa jakościowa wydawanych tam gazet polskich. Jest ich obecnie około 40, większość to tygodniki i dwutygodniki. Najbardziej znane z polskich gazet na Wschodzie to: "Głos znad Niemna", wychodzący na Białorusi, "Nasza Gazeta" z Litwy, "Dziennik Kijowski" z Ukrainy i dziennik "Kurier Wileński".
Najwięcej gazet ukazuje się na Białorusi, Ukrainie i Litwie, ale próby utworzenia polskich gazetek pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest najmniejsze nawet skupisko Polaków, szczególnie na terenach wschodniej Rosji.
Najczęstszym problemem, z jakim borykają się polskie media na Wschodzie, jest nieudzielanie dotacji na ich prowadzenie przez kraje zamieszkania.
Jak powiedział A. Kusielczuk z "Głosu znad Niemna", tygodnik ten ma obecnie największy nakład wśród polskich gazet, około 8400 egzemplarzy, z czego sprzedaje się blisko 98%. Na Białorusi ukazuje się sześć polskich gazet. Zamieszkali tam Polacy mają też audycje w radiu i telewizji, po 30 minut tygodniowo.
Społeczne Towarzystwo Radiowe we Lwowie dzięki dotacjom władz ukraińskich przygotowuje cotygodniową pięciogodzinną audycję.
Najlepiej rozwiniętą polską radiostacją na Wschodzie jest "Radio znad Wilii", dotychczas rozgłośnia komercyjna, która w najbliższym czasie zamierza poświęcić się całkowicie sprawom polskim na Litwie.
Podczas posiedzenia przedstawiciele fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przekazali informacje na temat dotacji finansowych i pomocy rzeczowej dla polskich mediów na Wschodzie, świadczonych przez tę fundację ze środków na opiekę nad Polonią Senatu RP. W najbliższym czasie fundacja organizuje w Polsce warsztaty dziennikarskie dla przedstawicieli prasy polskiej na Wschodzie.
* * *
Senatorowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu kontynuowali prace nad przygotowaniem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W posiedzeniu komisji wziął udział ekspert prof. Jan Błeszyński, który, popierając przyjętą przez komisję koncepcję nadawcy społecznego, zaproponował wprowadzenie do projektu pewnych zmian, zaaprobowanych następnie przez senatorów.
W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
* * *
Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich. Komisja po rozpatrzeniu skierowanej przez Prezydium Senatu sprawy senatora Zbigniewa Antoszewskiego, działając na podstawie art. 25 ust. 2 Regulaminu Senatu, postanowiła w podjętej uchwale zwrócić uwagę senatorowi Z. Antoszewskiemu w związku z zachowaniem nie odpowiadającym godności senatora.W uzasadnieniu podjętej uchwały stwierdzono, że komisja zapoznała się na posiedzeniu zamkniętym z wypowiedzią senatora Z. Antoszewskiego, opublikowaną 8 marca br. w "Dzienniku Łódzkim". Zadaniem Komisji było rozstrzygnięcie, czy mieści się w ramach zachowania odpowiadającego godności senatora następująca wypowiedź senatora Z. Antoszewskiego: "Stawiając pomnik powstańcom warszawskim, powinniśmy przywołać przed trybunał przywódców tego powstania. Sytuacja w Czeczenii jest identy
czna. Przypomina powstanie warszawskie głupotą i strasznym zaślepieniem przywódców, którzy doprowadzili naród czeczeński do zniszczeń, z jakich już się nie wygrzebie".Po wysłuchaniu wyjaśnień senatora Z. Antoszewskiego, przeprowadzeniu dyskusji i przeanalizowaniu przekazanej przez marszałka Senatu dokumentacji, komisja uznała, że przytoczona wypowiedź była niefortunna. Udzielenie takiej wypowiedzi, zważywszy na okoliczności podjęcia decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, było zachowaniem nie odpowi
adającym godności senatora. W związku z powyższym Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich - na podstawie art. 25 ust. 2 Regulaminu Senatu - postanowiła zwrócić uwagę senatorowi Z. Antoszewskiemu.W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich dokonała analizy oświadczeń senatorów o swoim stanie majątkowym. W wyniku przeprowadzonej analizy komisja stwierdziła, że senatorowie wykonali obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego zgodnie z art. 35 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 9 maj
a 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Opinię w tej sprawie przekazano Prezydium Senatu.Na zakończenie posiedzenia Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich negatywnie rozpatrzono wniosek senator Genowefy Ferenc dotyczący podjęcia przez komisję uchwały w sprawie przedstawienia Senatowi wniosku o powołanie komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia ordynacji wyborczych do Sejmu i Senatu.
Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłowie z sejmowych komisji: Integracji Europejskiej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się Franzem Fischlerem - komisarzem UE ds. rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i rybołówstwa. Podczas posiedzenia dyskutowano o integracji Polski ze strukturami UE ze szczególnym uwzględnieniem problemów dostosowawczych w rolnictwie.
Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu na swym posiedzeniu rozpatrzyła przyjętą przez Sejm ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza. W obradach uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Andrzej Ryś i poseł sprawozdawca Tadeusz Zieliński.
15 marca br. grupa posłów zgłosiła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza. Wnioskodawcy, popierając wprowadzenie egzaminu lekarskiego, uznali, że jest on nowością na gruncie polskim i powinien być dobrze przygotowany. Z tego względu zaproponowali okres dostosowawczy, kończący się 31 września 2003 r.
Wiceminister zdrowia A. Ryś stwierdził, że wobec protestów studentów, Naczelnej Rady Lekarskiej i Konferencji Rektorów Akademii Medycznych rząd poprze nowelę, by lekarze po stażu zdawali egzamin uprawniający do wykonywania zawodu nie w tym roku, lecz w 2003.
Senatorowie nie zgodzili się z argumentacją przedstawioną przez posła sprawozdawcę, przedstawiciela rządu i ze stanowiskiem Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym stwierdzono, że muszą być spełnione m.in. następujące warunki: określenie minimum programowego, opracowanie i opublikowanie sylabusa, przedstawienie egzaminu i jego oceny.
Senatorowie uznali, że egzamin motywuje do pracy i jest dla przyszłego pracodawcy lekarzy i stomatologów świadectwem ich umiejętności. W głosowaniu senatorowie uznali, że nie należy zwlekać z wprowadzeniem wymogu zdawania egzaminu kończącego podyplomowy staż lekarski i większością głosów odrzucili ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza.
Stanowisko Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sporu w sprawie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza przedstawi Senatowi senator Maciej Świątkowski
.W dniach 12 i 13 czerwca br. w Gdyni i Łebie odbyło się posiedzenie wyjazdowe
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej poświęcone obecnemu stanowi i perspektywom rybołówstwa dalekomorskiego.Pierwszego dnia posiedzenia w Gdyni odbyła się konferencja prasowa Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkowie komisji spotkali się także z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego. Tematem spotkania były problemy polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, a także konsekwencje integracji Polski z Unią Europejską.
Drugiego dnia posiedzenia senatorowie odwiedzili gdyński Dalmor, gdzie zwiedzili nadbrzeża i tereny należące do przedsiębiorstwa.
Podczas odbytego w Dalmorze posiedzenia senatorowie zapoznali się z problemami polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, które omówiła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jadwiga Berak. Wystąpienie wiceminister odnosiło się przede wszystkim do stosunków z Rosją, szczególnie umów dwustronnych dotyczących połowów na morzu Ochockim i Barentsa. Prezes Dalmoru Włodzimierz Kłosiński zapoznał senatorów z problemami firmy.
Tego samego dnia senatorowie odwiedzili Łebę, gdzie dyskutowali o problemach polskiego rybołówstwa bałtyckiego, a także o narodowej strategii rozwoju rybołówstwa. W tę problematykę wprowadziła członków połączonych komisji wiceminister J. Berak.
Podczas odbytego w Łebie posiedzenia Grzegorz Leliwa-Pilecki dokonał prezentacji programów pomocowych i kredytów inwestycyjnych dla rybaków i przetwórców ryb.
Jerzy Miszczuk z Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej omówił programy rozbudowy i
modernizacji portów i przystani rybackich.W Łebie senatorowie spotkali się również z przedstawicielami rybaków i przetwórców ryb, którzy reprezentowali m.in. Zrzeszenie Rybaków Morskich i Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.
W Instytucie Zootechniki w Kołudzie Wielkiej odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dotyczyło ono hodowli i produkcji gęsi owsianej w Polsce.
W problematykę posiedzenia wprowadzili senatorów dyrektor instytutu Kazimierz Korman i dr Halina Bielińska.
W dyskusji senatorowie podkreślali, że gęś owsiana była polskim przebojem eksportowym. Obecnie jednak zagrożenie dla eksportu tego produktu stanowi żywiołowy, niekontrolowany rozwój produkcji. Powoduje on niekorzystną konkurencję polsko-polską na rynku niemieckim, który jest największym odbiorcą gęsi owsianej. Na tym negatywnym zjawisku zyskują producenci węgierscy.
Hodowcy gęsi owsianej wystąpili z propozycją objęcia tego produktu skupem interwencyjnym i wprowadzenia dopłat do jego produkcji.
Negatywną opinię na ten temat przedstawił przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Józef Frączek. Jego zdaniem, wpłynie to niekorzystnie na rynek, a dopłaty trafią do kieszeni pośredników na rynku niemieckim.
Na zakończenie posiedzenia ustalono, że komisja przyjmie stanowisko w sprawie hodowli i produkcji gęsi owsianej w Polsce na posiedzeniu 21 czerwca br.
* * *
Na swoim posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie nazwy "Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej", ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy nazwy "Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego", ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nazwy "Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach" oraz ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku nazwy "Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku".
W dyskusji z udziałem wiceministra edukacji narodowej Jerzego Zdrady, wiceprzewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Andrzeja Gomulińskiego, posła Jana Zaciury i rektorów uczelni, których dotyczyły rozpatrywane ustawy, wskazywano na konieczność przestrzegania zasad kwalifikowania uczelni wypracowanych przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. Po wysłuchaniu wyjaśnień rektorów i przedstawieniu stanowiska rządu w sprawie omawianych projektów zgłoszono zastrzeżenia co do spełniania przez te uczelnie wymogu liczby samodzielnych pracowników nauki i kierunków kształcenia posiadających uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, a także przyjmowanych nazw.
Ostatecznie Komisja Nauki i Edukacji Narodowej postanowiła odrzucić ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej nazwy "Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej". Stanowisko komisji przedstawi Senatowi senator Jerzy Smorawiński. Jednocześnie mniejszość komisji zgłosiła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Mniejszość reprezentować będzie senator Zbyszko Piwoński.
Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń do ustawy o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy nazwy "Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego". Na sprawozdawcę wybrano senatora Mariana Żenkiewicza. Do stanowiska komisji w tej sprawie zgłoszono wniosek mniejszości zmierzający do nadania Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy nazwy "Akademia Pedagogiczna w Bydgoszczy im. Kazimierza Wielkiego". Sprawozdawcą wniosku mniejszości będzie senator J. Smorawiński.
Bez poprawek przyjęto również ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nazwy "Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach". Stanowisko komisji w tej sprawie przedstawi Senatowi senator Krzysztof Lipiec. Jednocześnie mniejszość komisji zgłosiła wniosek o nadanie Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nazwy "Akademia Pedagogiczna im. Jana Kochanowskiego w Kielcach". Sprawozdawcą wniosku mniejszości będzie senator J. Smorawiński.
Komisja Nauki i Edukacji Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi odrzucenie ustawy o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku nazwy "Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku". Sprawozdawcą stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym będzie senator J. Smorawiński. Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości zmierzający do przyjęcia bez poprawek rozpatrywanej ustawy. Jego sprawozdawcą będzie senator Z. Piwoński.
* * *
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.
Przyjęta przez Sejm zmiana merytoryczna wprowadzana nowelizacją zmierza do rozszerzenia możliwości pozyskiwania poręczeń i gwarancji w odniesieniu do kredytów na finansowanie zakupu materiałów lub wyrobów gotowych, przeznaczonych na realizację przedsięwzięć polegających na wykonaniu dóbr inwestycyjnych na eksport. Obecnie uzyskanie poręczenia lub gwarancji ograniczone było do przypadku, gdy wartość jednostkowa eksportowanego wyrobu przekracza 10 mln EURO, a jego cykl produkcyjny trwa ponad 6 miesięcy. Nowelizacja znosi ograniczenie dotyczące minimalnego okresu trwania cyklu produkcyjnego oraz odnosi próg 10 mln EURO do wartości kontraktowej, a nie, jak dotąd, jednostkowej.
Pozostałe zmiany wprowadzone przez Sejm mają na celu dostosowanie ustawy do terminologii ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy - Prawo dewizowe.
W dyskusji z udziałem wiceminister gospodarki Anny Skowrońskiej-Łuczyńskiej rozpatrywana ustawa nie wzbudziła zastrzeżeń senatorów. W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Kazimierza Drożdża.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Po wysłuchaniu wiceministra finansów Jana Rudowskiego senatorowie postanowili nie zgłaszać do niej zastrzeżeń. Jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Marek Waszkowiak. Uchwalona przez Sejm ustawa zmierza m.in. do złagodzenia warunków tworzenia podatkowych grup kapitałowych.
Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli wstępnie ustawę o opłacie skarbowej oraz ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. W tej części posiedzenia wysłuchano stanowiska rządu, który reprezentował wiceminister finansów J. Rudowski, oraz zapoznano się z opiniami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Liczne zastrzeżenia wzbudziła ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustalono, że Komisja Gospodarki Narodowej będzie kontynuowała prace nad rozpatrzeniem sejmowych ustaw na posiedzeniu 19 czerwca br.
Na swoim posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła ustawę o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.
Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tadeusza Żylińskiego i wicedyrektor Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Danutę Głowacką-Mazur, a także przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa określa zasady na jakich gminy, powiaty i województwa będą mogły przystępować do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych. Sejm postanowił, że jednostki samorządu terytorialnego mogą przystępować do zrzeszeń międzynarodowych w granicach swoich kompetencji, zgodnie z prawem wewnętrznym, polityką zagraniczną państwa i jego międzynarodowymi zobowiązaniami.
W myśl ustawy, jednostka samorządu terytorialnego musi uzyskać zgodę ministra spraw zagranicznych na przystąpienie do międzynarodowego zrzeszenia. Wniosek do MSZ jednostka kieruje za pośrednictwem właściwego wojewody.
Jednostka samorządu terytorialnego przystępująca do zrzeszenia międzynarodowego nie może przekazywać zrzeszeniu lub jego członkom swoich zadań publicznych i swojego mienia nieruchomego oraz praw do dóbr niematerialnych.
Wykaz jednostek samorządu terytorialnego, które zostały członkami zrzeszeń przed dniem wejścia w życie ustawy, zostanie ogłoszony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w "Monitorze Polskim". W wypadku jednostek, które przystąpiły do zrzeszenia przed dniem wejścia w życie ustawy, minister spraw zagranicznych podejmuje decyzję o udzieleniu lub odmowie zgody na ich uczestnictwo w zrzeszeniu w ciągu 7 miesięcy od dnia wejścia w życie us
tawy.W dyskusji kontrowersje wywołała interpretacja art. 172 konstytucji, który stwierdza, że jednostki samorządu terytorialnego mają prawo zrzeszania się. Prawo określone tym przepisem nie jest ograniczone do terytorium kraju, lecz obejmuje także organizacje międzynarodowe. Kolejny, drugi ustęp w tym samym artykule, upoważnia jednostki samorządu terytorialnego do przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych oraz do współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi
innych państw. I wreszcie ust. 3 tego artykułu zapowiada odrębną ustawę, która ma określić zasady korzystania ze wspomnianych praw. Opiniowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej ustawa jest wykonaniem tej zapowiedzi. Nie jest jednak wykonaniem pełnym, gdyż nie reguluje spraw przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do zrzeszeń krajowych. Kwestie te zostały natomiast uregulowane w dwóch ustawach ustrojowych następująco: w ustawie o samorządzie gminnym ustalono zasady tworzenia związków i porozumień międzygminnych, a w ustawie o samorządzie powiatowym rozstrzygnięto kwestię tworzenia związków, stowarzyszeń i porozumień powiatów.W dyskusji zwrócono uwagę, że art. 172 mówi o jednostce samorządu terytorialnego w liczbie pojedynczej. W opinii D. Głowackiej-Mazur, konstytucji nie należy interpretować rozszerzająco i dlatego prawo przystępowania do międzynarodowych organizacji nie przysługuje zrzeszeniom samorządów, np. Związkowi Miast Polskich, Stowarzyszeniu Powiatów Polski
ch czy Związkowi Gmin RP.Zdaniem senatora Leona Kieresa, jednostka samorządu terytorialnego może przystąpić do organizacji międzynarodowej także pośrednio, poprzez akces organizacji, której jest członkiem. W stanowisku przyjętym przez komisję nie rozstrzygnięto jednak tej kwestii. Komisja poparła wprowadzenie do ustawy o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych poprawki zmierzające do zapewnienia wojewodom prawo do opiniow
ania wniosków, które samorządy będą kierowały do ministra spraw zagranicznych o zgodę na przystąpienie do organizacji międzynarodowych. Sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Senatowi senator Tadeusz Kopacz.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
W uchwalonej 9 czerwca br. ustawie Sejm zdecydował, dostosowując jej przepisy do konstytucji, że pracownikom urzędów państwowych będzie przysługiwać prawo do odwoływania się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od decyzji komisji dyscyplinarnych II instancji.
W dyskusji ustawa nie wzbudziła zastrzeżeń i w związku z tym komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie
jej bez poprawek. Wniosek komisji przedstawi senator Janina Sagatowska.Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatorowie rozpatrzyli także ustawę o opłacie skarbowej. Zapoznano się z opinią przedstawiciela rządu, wiceministra finansów Jana Rudowskiego, a także z zastrzeżeniami o charakterze legislacyjnym zawartymi w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja przyjęła kilka poprawek doprecyzowujących zapisy ustawy sejmowej. Ich wprowadzenie
zarekomenduje Izbie senator Lech Feszler.Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jej omówienia dokonał wiceminister finansów J. Rudowski. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zgłoszono szereg zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.
W kolejnych głosowaniach komisja zaaprobowała kilkanaście zmian do rozpatrywanej ustawy. Ich wprowadzenie zarekomenduje Senatowi senator Jerzy Chróścikowski.
* * *
Senatorowie z Komisji Praw Człowieka i Praworządności dyskutowali nad informacją rzecznika praw obywatelskich o działalności w roku 1999 z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.
W zeszłym roku wpłynęło do Rzecznika Praw Obywatelskich 51 tys. skarg, po raz pierwszy tak dużo w historii tego urzędu. W ocenie ustępującego rzecznika Adama Zielińskiego, w roku 2000 ich liczba nie zmniejszy się.
W posiedzeniu wziął również udział prof. Andrzej Zoll, powołany przez Sejm na nowego RPO. Senat na 61. posiedzeniu ma wyrazić zgodę na objęcie przez niego tego urzędu.
Podczas posiedzenia komisja pozytywnie oceniła działalność prof. A. Zielińskiego i swoją z nim współpracę, czego wyrazem były kwiaty wręczone ustępującemu rzecznikowi.
Jako przyczynę większego napływu skarg obywateli A. Zieliński wskazał m.in. skutki, również negatywne, reform społecznych, błędy w stanowieniu prawa, osłabienie nadzoru wojewodów nad samorządami, a także ograniczenia budżetu, który redukuje do minimum możliwości sprawowania przez państwo jego funkcji opiekuńczych wobec najsłabszych.
Jak zauważył przewodniczący komisji senator Zbigniew Romaszewski, w latach poprzednich sprawozdania RPO dotyczyły głównie praw i wolności politycznych, ostatnie zaś kładzie nacisk na sprawy społeczne. Zdaniem prof. A. Zielińskiego, w tej pierwszej dziedzinie nastąpił ogromny postęp. Znacznie trudniej jest rzecznikowi zabiegać o poszanowanie praw obywateli w takich np. sprawach jak eksmisja na bruk, dostęp do lekarza specjalisty, czy ochrona realnej wartości emerytur, bo to wszystko wiąże się na ogół z dużymi wydatkami.
W opinii senatora Z. Romaszewskiego, potrzebna jest nowa strategia rozwoju społeczno-gospodarczego, określenie społecznych priorytetów wydatków z pieniędzy publicznych, których zawsze przecież będzie za mało. Za "czystą demagogię" senator uznał stwierdzenie, że rozwój gospodarczy rozwiąże np. problem bezrobocia.
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, są sprawy, które nie kosztują, a wymagają tylko zmian prawnych. Jak stwierdził, wielokrotnie tłumaczył ministrowi spraw wewnętrznych, że nie można wiązać prawa do zameldowania z prawem do lokalu, że należy meldunek traktować wyłącznie jako czynność techniczną, bo inaczej człowiek bez meldunku będzie nadal pozbawiony wszelkich praw. Zbyt wiele tego rodzaju spraw nabiera charakteru walki politycznej, podczas gdy wymagają podejścia czysto pragmatycznego - mówił A. Zieliński.
Pytany przez senatorów, co sądzi o propozycji zaostrzenia kar dla przestępców w sytuacji, gdy więzienia są przepełnione, prof. A. Zieliński stwierdził, że jest to "droga donikąd". Jego zdaniem, potrzebne są kary tzw. nieizolacyjne, ale dolegliwe dla przestępcy. Z tą opinią zgodził się senator Z. Romaszewski.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment