Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 15-16 kwietnia br. odbyło się w Pradze trzecie spotkanie przewodniczących komisji spraw zagranicznych i komisji obrony parlamentów Czech, Polski i Węgier. Uczestniczyli w nim:
- ze strony czeskiej: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Dep
utowanych Lubomiŕ Zaorálek, przewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Izby Deputowanych Petr Nečas i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu Michael Žantovský;
- ze strony polskiej: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Cz
esław Bielecki, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu Bronisław Komorowski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu Władysław Bartoszewski i przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Senatu Stefan Jurczak;
- ze strony węgierskiej: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgr
omadzenia Narodowego István Szent-Iványi i przewodniczący Komisji Obrony Zgromadzenia Narodowego Zsolt Lányi.

15 kwietnia br. senator W. Bartoszewski wziął udział w zorganizowanej przez Fundację "Bohemiae" dyskusji pt. "Priorytety polityki zagranicznej państw Europy Środkowej". W dyskusji wystąpili także senator M. Žantovský oraz posłowie Cz. Bielecki, I. Szent-Iványi i L. Zaorálek.

15 kwietnia br. senator W. Bartoszewki i poseł Cz. Bielecki spotkali się z przewodniczącym Komisji Integracji Europejskiej Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Jaroslavem Zvěřiną oraz przewodniczącą Komisji Integracji Europejskiej Senatu Jarmilą Filipovą. W spotkaniu uczestniczył również wiceprzewodniczący Komisji Integracji Europejskiej Senatu Richard Salzmann.

Spotkanie przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony Parlamentów Republiki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej odbyło się 16 kwietnia br. w Senacie RC. Porządek spotkania obejmował dyskusję nad następującymi tematami:

- nowe zadania wynikające z członkostwa w NATO i najbliższe perspektywy współpracy,
- współpraca w dziedzinie planowania zakupów uzbrojenia,
- perspektywy dalszego poszerzania NATO.

Z inicjatywy parlamentarzystów czeskich i w uzgodnieniu z pozostałymi uczestnikami posiedzenia w omawianiu punktu trzeciego uczestniczył jako gość przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Narodowej Słowacji Peter Weiss. Przedstawił on przygotowania swego kraju do przystąpienia do NATO oraz Unii Europejskiej, podkreślając, że po ostatnich wyborach na Słowacji nabrały one intensywności.

Na zakończenie praskiego spotkania uczestnicy przyjęli w drodze konsensu wspólne oświadczenie :
Wspólne oświadczenie
Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony
Parlamentów Republ
iki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej

Praga, dnia 16 kwietnia 1999 r.

My, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony Parlamentów Republiki Czeskiej, Polski i Węgier, przyjęliśmy następujące konkluzje w trakcie naszego praskiego spotkania w dniu 16 kwietnia 1999 r.:
1) Wyrażamy naszą satysfakcję z powodu przystąpienia naszych krajów do Organizacji Tra
ktatu Północnoatlantyckiego. Świadomi jesteśmy historycznej wagi tego wydarzenia i wyrażamy przekonanie, że nasze członkostwo w NATO umocni nie tylko bezpieczeństwo naszego regionu, tak często pustoszonego przez wojny w przeszłości, ale także pokój i stabilność całej wspólnoty euroatlantyckiej. Potwierdzamy wspólną wolę naszych krajów kontynuacji wypełniania wszystkich zobowiązań wynikających z naszego członkostwa w Pakcie. Wyrażamy naszą wdzięczność tym wszystkim, którzy umożliwili nam przystąpienie do NATO, w szczególności Parlamentom krajów sojuszniczych.
2) Wyrażamy nasze pełne poparcie dla akcji militarnych NATO w byłej Jugosławii, podejm
owanych w celu powstrzymania czystek etnicznych i ludobójstwa dokonywanych przez reżim Slobodana Milosewicia wobec ludności albańskiej na terenie Kosowa. Zdecydowanie popieramy siły NATO, organizacje międzynarodowe i wszystkich innych w skali globu, którzy przyczyniają się do rozwiązania tego kryzysu. Nasze kraje powinny użyć wszystkich możliwych środków służących rozwiązaniu tej kwestii, zgodnie z pięcioma zaleceniami Rady Północnoatlantyckiej z 12 kwietnia 1999 r. Nasza zdolność do uczestniczenia w działaniach NATO na terenie Bałkanów jest także testem dla całego procesu poszerzania Sojuszu. Powinniśmy być gotowi zapłacić cenę za wolność i bezpieczeństwo innych, bez względu na ich przynależność narodową, etniczną, czy też wyznawaną religię.
3) W świetle obecnych wydarzeń wzrasta znaczenie historyczne Szczytu Waszyngtońskiego. Sposób, w jaki NATO rozwiąże kryzys w Kosowie, określi rolę i kształt Sojuszu w XXI wi
eku. Nowa koncepcja strategiczna powinna odzwierciedlać nowy charakter możliwych zagrożeń oraz nową misję NATO w ich likwidowaniu, wykraczającą poza ramy artykułów 4 i 5 Traktatu Waszyngtońskiego.
4) Jako nowi członkowie NATO mamy poczucie szczególnej odpowiedzialności i solidarności z innymi krajami aspirującymi do członkostwa w Pakcie. Sądzimy także, że kontynuacja "polityki otwartych drzwi" i poszerzania leży w interesie naszych trzech krajów. W szcz
ególności sądzimy, że nie ma przeszkód, aby zaprosić do Sojuszu Słowenię. W świetle ostatnich zmian, jakie nastąpiły na Słowacji, uważamy że nadszedł czas, aby poważnie rozważyć perspektywę jej zaproszenia do Paktu. Szczyt Waszyngtoński powinien także odnotować znaczny postęp osiągnięty przez Litwę i inne kraje Bałtyckie. Na koniec szczyt powinien odpowiednio wzmocnić aspiracje do członkostwa w NATO Rumunii i Bułgarii oraz innych krajów, które są bezpośrednio zagrożone przez destabilizację Bałkanów. Obawiamy się, że w przypadku braku takiego wzmocnienia proces transformacji w tych krajach może zostać zagrożony względnie odwrócony.
5) Podobnie w zakresie środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej (Wyszehrad, CEFTA, Inicjatywa Środkowoeuropejska) w ostatnim czasie dokonał się pewien postęp, o czym świadczy wzrastające zainteresowanie członkostwem tych instytucji. W szczególności w
itamy z zadowoleniem powrót Słowacji do współpracy wyszehradzkiej. Nasze silne poparcie dla wysiłków na rzecz wznowienia procesu integracji Słowacji ze wspólnotą euroatlantycką zamierzamy udokumentować poprzez odbycie jednego z naszych najbliższych spotkań w Bratysławie.
6) Uważając otwartą i przejrzystą współpracę z Rosją za ważny czynnik stabilizacji i bezpi
eczeństwa na naszym kontynencie, silnie podkreślamy potrzebę powrotu do stosunków NATO z Federacją Rosyjską opierających się na Akcie Podstawowym. Inicjatywa w tym zakresie powinna wyjść ze strony Rosji.
7) Zintensyfikowane powinno także zostać szczególne partnerstwo między NATO a Ukrainą. Z naszego punktu widzenia, niezależna i demokratyczna Ukraina ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego.
8) Z satysfakcją odnotowujemy wzrastającą wagę bliższej współpracy naszych krajów w dzi
edzinie bezpieczeństwa i spraw wojskowych, w szczególności w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Wyrażamy nadzieję, że ten pożądany trend będzie kontynuowany oraz że współpraca w tej dziedzinie nabierać będzie dodatkowego znaczenia poprzez włączenie jej w szersze ramy współpracy w obrębie całego NATO.
9) Podkreślamy wagę działalności parlamentarnej w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpi
eczeństwa, w zakresie cywilnej kontroli wojska oraz w promocji i rozwijaniu intensywnej trójstronnej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Z tego powodu, podzielamy pozytywne oczekiwania w odniesieniu do zbliżającej się sesji Zgromadzenia Północnoatlantyckiego w Warszawie w maju br., w której będziemy uczestniczyć po raz pierwszy jako jego pełnoprawni członkowie.
10) Następne nasze spotkanie odbędzie się w Budapeszcie na jesieni bieżącego roku.

Petr Nečas

Przewodniczący

Komisji Obrony i Bezpieczeństwa

Izby Deputowanych Republiki Czeskiej

Lubomiŕ Zaorálek

Przewodniczący

Komisji Spraw Zagranicznych

Izby Deputowanych Republiki Czeskiej

Michael Žantovský

Przewodniczący

Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa

Senatu Republiki Czeskiej

Władysław Bartoszewski

Przewodniczący

Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej

Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Czesław Bielecki

Przewodniczący

Komisji Spraw Zagranicznych

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Stefan Jurczak

Przewodniczący

Komisji Obrony Narodowej

Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Przewodniczący

Komisji Obrony Narodowej

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Lányi Zsolt

Przewodniczący

Komisji Obrony

Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej

Szent-Iványi István

Przewodniczący

Komisji Spraw Zagranicznych

Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej

Kolejne spotkanie odbędzie się jesienią br. w Budapeszcie na zaproszenie parlamentarzystów węgierskich.

* * *

20 kwietnia br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Chile Eduardo Frei Ruiz-Tagle wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski, Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska.

W czasie rozmowy marszałek przypomniała swoją wizytę w Chile, niezwykle serdeczną atmosferę, w jakiej odbywały się wszystkie spotkania, a także fakt, że Senat chilijski uczcił 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podkreśliła marszałek Alicja Grześkowiak, Polska nie chce być państwem eurocentrycznym. Obserwujemy przemiany zachodzące w Chile i jesteśmy przekonani, że dokonując przemian demokratycznych w Polsce moglibyśmy skorzystać z wielu chilijskich doświadczeń. Jesteśmy zainteresowani współpracą parlamentarną. Uważamy, że nasza współpraca gospodarcza mogłaby być bardziej ożywiona. Wiele też mamy sobie do zaoferowania w dziedzinie kultury. Chile jest dla Polski - jak stwierdziła marszałek - ważny partnerem.

Prezydent Chile - senator w latach 1989-1991 - podkreślił, że ma ogromny szacunek dla pracy parlamentu. Jego zdaniem, w międzynarodowych kontaktach ważna jest nie tylko współpraca gospodarcza, ale i międzyparlamentarna.

Senator Sergio Diez - były marszałek chilijskiego Senatu - stwierdził, że przed parlamentarzystami są dziś ważne zadania. Wyborcy zbyt mało wiedzą o rzeczywistej pracy parlamentów - należy zadbać o właściwy wizerunek parlamentu w opinii społecznej.

Posłanka Maria Saa poruszyła kwestię reprezentacji kobiet w parlamencie, podkreśliła też rolę parlamentarnych grup - Polsko-Chilijskiej i Chilijsko-Polskiej w zacieśnianiu współpracy między naszymi państwami.

Poseł Edgardo Riveros podał konkretną propozycję współpracy legislacyjnej między polskim i chilijskim parlamentem. Chilijczycy mają osiemnastoletnie doświadczenie z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych, chętnie podzielą się nim z nami.

Marszałek A. Grześkowiak poinformowała o roli Senatu RP jako patrona Polonii. Podziękowała za dobrą pamięć o Polakach w Chile, a także za warunki, jakie stworzono tam naszym rodakom.

* * *

W dniach 23-29 kwietnia br. w Waszyngtonie senator Władysław Bartoszewski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, uczestniczył w składzie 10-osobowej delegacji państwowej RP w debacie Zgromadzenia Północnoatlantyckiego z okazji 50-lecia NATO.

* * *

W dniach 26-28 kwietnia br. w Sofii odbyło się spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jose Marii Gil Roblesa z przewodniczącymi parlamentów krajów uczestniczących w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej. Było to siódme spotkanie tego rodzaju, w którym wzięli udział szefowie i wiceszefowie parlamentów Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Polskę reprezentowali wicemarszałek Senatu Tadeusz Rzemykowski i wicemarszałek Sejmu Jan Król.

Główne tematy poruszone podczas spotkania to: postęp w procesie poszerzania i przeprowadzania reform wewnątrz Unii Europejskiej, polityka unijna, rola parlamentarzystów w dialogu między parlamentem a obywatelami Unii Europejskiej i krajów kandydujących oraz kryzys w Kosowie.

W przemówieniu, wygłoszonym na zakończenie spotkania, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jose Maria Gil Robles podkreślił otwartość Unii do poszerzenia swoich granic, i to nie tylko o te państwa, które już teraz aspirują bardzo mocno do członkostwa, ale również o takie, jak Bułgaria czy Rumunia.

Jose Maria Gil Robles odniósł się w swoim wystąpieniu także do konfliktu w Kosowie. Jego zdaniem, kryzys na Bałkanach jest najważniejszą sprawą nie tylko dla krajów bałkańskich, lecz także dla całej Europy.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział, że podstawą dobrobytu na Bałkanach jest spokój i stabilność, a te mogą być osiągnięte tylko dzięki wartościom, na których jest zbudowana Unia Europejska: akceptowaniu różnic etnicznych, językowych, kulturowych i religijnych.

"Unia nie jest ani katolicka, ani protestancka, ani prawosławna, ani żydowska, ani muzułmańska. Jest w niej miejsce dla wszystkich tych religii i dla ludzi niewierzących" - mówił Robles.

Uczestnicy spotkania w przyjętej rezolucji wezwali władze jugosłowiańskie do zaprzestania czystek etnicznych w Kosowie i do stworzenia warunków do jak najszybszego zakończenia kryzysu. W drugiej rezolucji szefowie parlamentów państw stowarzyszonych podkreślili, że proces rozszerzenia Unii Europejskiej powinien być otwarty.

* * *

28 kwietnia br. złożył wizytę w Senacie były prezydent Republiki Filipin Fidel V. Ramos. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Andrzej Chronowski.

W czasie rozmowy marszałek wyraziła uznanie prezydentowi za zapoczątkowane przez niego reformy gospodarcze na Filipinach. Marszałek przypomniała, że Senat RP utrzymuje kontakty z Senatem RF. Filipiny są ważnym partnerem Polski - podkreśliła marszałek - i powinniśmy dążyć do rozwijania współpracy.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski stwierdził, że dobra współpraca gospodarcza jest fundamentem kontaktów politycznych.

Zdaniem Fidela Ramosa, współpraca gospodarcza naszych państw powinna się odbywać na różnych płaszczyznach: wzajemnych inwestycji, wymiany handlowej, turystycznej.

Marszałek A. Grześkowiak zwróciła się do Fidela Ramosa o przekazanie przewodniczącemu Senatu Republiki Filipin, że polski Senat z zadowoleniem przyjmie delegację filipińskich senatorów.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment