Diariusz Senatu RP spis treści poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

16 grudnia 1998 r. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w obchodach 17. rocznicy wydarzeń w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach.

Marszałek Senatu wraz z senatorami Marcinem Tyrną, przewodniczącym Klubu Senatorskiego AWS, i Augustem Chełkowskim z województwa katowickiego złożyli wieniec pod Pomnikiem-Krzyżem upamiętniającym poległych górników.

17 grudnia 1998 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się spotkanie opłatkowe parlamentarzystów z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym śpiewem kolędy "Wśród nocnej ciszy", którą tym razem wykonał chór Akademii Teologii Katolickiej.

Podczas spotkania marszałek Alicja Grześkowiak przypomniała, że obecność księdza prymasa jest nawiązaniem do tradycji Polski, kiedy prymasi byli senatorami. Marszałek wyraziła wielką radość, że w przyszłym roku parlament będzie gościł "największą osobę w historii Polski", Ojca Świętego Jana Pawła II. Życzyła parlamentarzystom, aby w zapomnienie poszły wszystkie sprawy, które ich dzieliły.

Marszałek Sejmu Maciej Płażyński życzył natomiast, by w nowym roku ponad sporami politycznymi posłowie i senatorowie mieli jeden cel, którym jest dobro wspólne.

"Senat i Sejm nie są instytucjami zamkniętymi, dlatego też korzystam z okazji, aby jako przedstawiciel Kościoła złożyć życzenia wszystkim parlamentarzystom" - mówił prymas Glemp. Wyraził słowa uznania za wysiłek reform poszczególnych resortów życia państwowego, "za odpowiedzialne i jakże często niepopularne decyzje ciała ustawodawczego". Zacytował fragment "Pana Tadeusza" o koncercie Jankiela, który oddawał powszechny entuzjazm po uchwaleniu Konstytucji 3 maja: "Wiwat Sejm, wiwat naród, wiwat wszystkie stany". Ksiądz prymas dziękował też parlamentarzystom za poparcie dla idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej i życzył, aby "ukochanie prawdy i dobra było udziałem każdego senatora i posła".

Prymas dzielił się opłatkiem z parlamentarzystami wszystkich opcji politycznych. Kardynał J. Glemp wpisał do księgi pamiątkowej Sejmu: " Niech Bóg błogosławi władzy ustawodawczej w Polsce".

19 grudnia 1998 r. 40 wychowanków z otwockiego Domu Dziecka uczestniczyło w zabawie choinkowej zorganizowanej w Senacie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

"Dzisiaj Senat zamienił się w miejsce, gdzie pokazujemy, jak bardzo was kochamy. Każde dziecko jest dla nas wielkim skarbem i darem" - tymi słowami powitała dzieci marszałek Alicja Grześkowiak. Życzyła wszystkim, aby Święta były dla nich prawdziwą radością .

Dzieci z Otwocka bawiły się wspólnie z dziećmi pracowników Senatu. Ubierały choinkę, rysowały i uczestniczyły w licznych konkursach. Z wielką radością powitały przybycie św. Mikołaja. Dzieci otrzymały liczne prezenty oraz nagrody w konkursach edukacyjnych i artystycznych. Odbyło się też wspólne śpiewanie kolęd. Starsze dzieci zwiedziły parlament i zapoznały się z jego pracą.

20 grudnia 1998 r. kardynał Józef Glemp, prymas Polski poświęcił w warszawskim kościele św. Krzyża pamiątkową płaskorzeźbę dedykowaną Adamowi Mickiewiczowi z okazji obchodów 200-lecia urodzin wieszcza.

W uroczystościach, które odbywały się pod patronatem marszałków Sejmu i Senatu, premiera RP i prymasa Polski, udział wzięli: marszałek Alicja Grześkowiak, minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa, minister edukacji narodowej Mirosław Handke, przedstawiciele władz Warszawy, rektorzy warszawskich uczelni, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież szkół warszawskich, a także młodzież z Nowogródka, Wilna i Lidy - laureaci konkursu Mickiewiczowskiego.

Płaskorzeźba zaprojektowana przez Ireneusza Chmurzyńskiego przedstawia wizerunek Adama Mickiewicza, pod którym zostały umieszczone słowa poety: "<<Panie zlituj się nad sługą. Daj mi siły, bo w drodze upadnie, skona. Krzyż na długie lata, na całą Europę ramiona>> - Mickiewiczowi w 200 rocznicę urodzin".

Prymas, nawiązując w homilii do postaci Mickiewicza podkreślił, że pozostaje on dla nas ciągle wychowawcą w zmaganiach o "duszę narodu", czego przykładem mogą być "Dziady".

"Wiele jest dróg, którymi idzie do nas Bóg. Wiele jest przesłań, które mają dźwigać <<duszę narodu>>. I Kościół, pielęgnując prawdy przekazywane przez proroków, przez apostołów, przez ewangelistów, także wskazuje na tych, którzy potrafili wysłowić <<duszę narodu>>" - mówił prymas.

Zdaniem kard. J. Glempa, pamięć o nich i umiejętność ich odczytania w każdej epoce jest obowiązkiem, jest umiejętnością ciągłego wnikania w to, co nazywamy kształtowaniem naszego społeczeństwa, naszego pokolenia.

"Stawiamy dzisiaj przed sobą Mickiewicza, chcąc dostrzec zmagania ludzkie, trudy, bóle, bunty, ale także tę niezwykłą siłę ducha, która mu pozwala iść, myśleć, działać, pisać i boleć razem z narodem, zawsze z wiarą w zmartwychwstanie, z wiarą w tę moralną siłę, która odradza człowieka" - zaakcentował prymas.

22 grudnia 1998 r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie opłatkowe premiera Jerzego Buzka z ludźmi polityki i kultury. W spotkaniu uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, prymas polski kardynał Józef Glemp, wicepremierzy Leszek Balcerowicz i Janusz Tomaszewski. Bardzo licznie reprezentowana była AWS i UW. Przybyli też przedstawiciele prezydenta - szef Kancelarii Ryszard Kalisz i przewodniczący BBN Marek Siwiec.

Podczas spotkania prymas J. Glemp błogosławiąc opłatek życzył, aby "mądrość była udziałem wszystkich reform w Polsce".

Prymas podkreślił, że opłatek, którym ludzie dzielą się - niezależnie od różnic politycznych między nimi - "przypomina dobroć i łagodność Boga oraz obowiązek dzielenia się chlebem".

Życzył premierowi i wszystkim obywatelom "pomyślnego przebiegu zmian w Ojczyźnie" oraz zapewnił, że "Kościół będzie prosił Boga o pomoc w odrabianiu zaległości i braków".

"Zainwestowaliśmy w sprawne i sprawiedliwe państwo - przyniesie to korzyści nie tylko nam, ale przede wszystkim następnym pokoleniom" - stwierdził premier Jerzy Buzek.

Wspominając wigilie lat osiemdziesiątych J. Buzek powiedział, iż niewielu z nas przewidywało, że już niedługo niepodległość będzie dla nas chlebem powszednim.

Premier zwracał uwagę, że "to nie tylko radość, ale i zobowiązanie, szczególnie dotyczące polityków, tych z rządu, w Sejmie i samorządach".


Diariusz Senatu RP spis treści poprzedni fragment