Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z PRAC KOMISJI SENACKICH

1 grudnia 1998 r.

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich przystąpiła do rozpatrywania projektu ustawy budżetowej na 1999 rok w częściach dotyczących: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Krajowego Biura Wyborczego, Komisja wstępnie zapoznała się z proponowanym budżetem poszczególnych kancelarii na przyszły rok. Postanowiono powrócić do rozpatrywania ustawy budżetowej po jej uchwaleniu przez Sejm.

* * *

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oceniła dotychczasowy przebieg screeningu oraz negocjacji w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej z punktu widzenia realizacji celów polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Komitecie Integracji Europejskiej Jarosław Pietras.

Komisja zapoznała się także ze sprawozdaniem z 19. Konferencji Komisji ds. Europejskich Parlamentów Państw Członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego oraz Parlamentów Państw Kandydujących do Unii (COSAC), która odbyła się w dniach 23-24 listopada w Wiedniu. Senatorowie przyjęli sprawozdanie do wiadomości. Komisja nie zgłosiła wniosków.

* * *

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrywała ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa umożliwia wprowadzenie od 1 stycznia 1999 roku nowego systemu emerytalnego. Określa zasady nabywania i naliczania świadczeń z I filaru nowego systemu. Uzależnia wysokość świadczeń emerytalnych bezpośrednio od wysokości składek zgromadzonych przez ubezpieczonego na indywidualnym koncie w okresie aktywności zawodowej.

Komisja postanowiła zgłosić do rozpatrywanej ustawy około pięćdziesięciu poprawek, z których większość ma charakter porządkujący. Nie naruszają one zasadniczej strategii reformy i nie zmieniają kształtu zaproponowanego przez rząd I filaru ubezpieczeń.

* * *

Komisja Praw Człowieka i Praworządności zebrała się, by rozpatrzyć uchwalone 19 listopada br. przez Sejm ustawy - Prawo dewizowe oraz o sejmowej komisji śledczej.

Wniesiona do Sejmu z przedłożenia rządowego ustawa - Prawo dewizowe ma w założeniu dostosować polskie prawo dewizowe do zasad gospodarki rynkowej oraz standardów obowiązujących w państwach członkowskich OECD i Unii Europejskiej. Po dyskusji komisja postanowiła wnieść o wprowadzenie przez Senat 13 poprawek, w tym skreślenie art. 6. Przewiduje on, że Minister Finansów w drodze rozporządzenia może zwalniać z ograniczeń i obowiązków określonych w ustawie oraz określać warunki tego zwolnienia.

Po rozpatrzeniu ustawy o sejmowej komisji śledczej Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować wprowadzenie do niej 10 poprawek. Jedna z nich stanowi, że " prowadzenie postępowania lub jego prawomocne zakończenie przez inny organ władzy publicznej nie wyłącza możliwości prowadzenia postępowania przed komisją śledczą".

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu rozpatrywały projekt ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej. Proponowane zmiany dotyczą świadczeń pieniężnych dla medalistów olimpijskich. Rozpatrywano 13 poprawek do ustawy, zgłoszonych w trakcie debaty na 17. posiedzeniu Senatu. Po dyskusji i głosowaniach projekt ustawy został jednomyślnie przyjęty wraz z poprawkami i skierowany do drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym Senatu.

2 grudnia 1998 r.

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrzyła poprawki do ustawy o zmianie ustaw: o zakładach opieki zdrowotnej, o zawodzie lekarza, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o szkolnictwie wyższym, zgłoszone na 24. posiedzeniu Senatu. Komisja w głosowaniu poparła 15 z 21 zgłoszonych poprawek oraz przygotowała swoje sprawozdanie w tej sprawie.

3 grudnia 1998 r.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała przyjętą przez Sejm 19 listopada br. nowelizację prawa dewizowego. Zakłada ona liberalizację przepływów kapitałowych oraz wewnętrzną wymienialność złotego od 1 stycznia 1999 roku. Pozostawia jednak poza liberalizacją obroty krótkoterminowe trwające krócej niż rok. Znowelizowana ustawa daje rządowi i NBP prawo do przejściowego, trwającego maksymalnie pół roku, ograniczenia wymienialności złotego i zamrożenia odpływu kapitału krótkoterminowego. Komisja postanowiła rekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji prawa dewizowego z kilkoma poprawkami uściślającymi.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ponadto ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, uchwaloną przez Sejm 26 listopada br. Dotyczy ona przedłużenia o rok, do 31 grudnia 1999 roku, zerowej stawki podatku VAT na sprzęt przeznaczony do ochrony przeciwpożarowej. Komisja postanowiła rekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek.

Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła także rekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ustawa umożliwia uruchomienie mechanizmów pomocy w zakresie docieplania budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, a tym samym służących zmniejszeniu kosztów zakupu energii lub wykorzystywaniu niekonwencjonalnych źródeł energii.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła też ustawę o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych. Ustawa umożliwia likwidację zadłużenia kopalń wobec budżetu państwa, Funduszu Pracy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z tytułu nie zapłaconych składek ZUS, a także opłat i kar należnych gminom. Restrukturyzacja ma polegać na umorzeniu należności, odroczeniu spłat, zamianie zobowiązań na udziały i akcje, rozłożeniu spłat na raty oraz zwolnieniu od bieżących opłat i kar. Ustawa przewiduje też możliwość likwidacji nierentownych kopalń. Zwalniani z pracy w kopalniach górnicy będą mogli skorzystać m.in. z urlopu górniczego, zasiłku, jednorazowej odprawy, bezpłatnego szkolenia zawodowego oraz pożyczki na założenie własnej firmy.

Komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek.

4 grudnia 1998 r.

Komisja Praw Człowieka i Praworządności wstępnie rozpatrzyła budżet Rzecznika Praw Obywatelskich. Senatorowie nie wnieśli uwag do tego budżetu.

Komisja zapoznała się ponadto z Informacją Rzecznika Praw Obywatelskich o działalności za okres od 8 maja 1997 r. do 7 maja 1998 r. z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela (kontynuacja obrad). W okresie sprawozdawczym do biura RPO wpłynęło ponad 47 tys. listów, przyjętych zostało 3 tys. interesantów, udzielono ponad 4 tys. telefonicznych porad i wyjaśnień. Jak wynika z informacji RPO, skargi obywateli dotyczyły najczęściej spraw pracowniczych, w tym ubezpieczeń społecznych, spraw gospodarczych, podatkowych, mieszkaniowych, ochrony konsumenta.

Komisja postanowiła wnieść o przyjęcie przez Senat przedłożonej informacji.

7 grudnia 1998 r.

Obradowała podkomisja ds. inicjatywy - projektu ustawy o architekturze Komisji Kultury i Środków Przekazu. Gościem podkomisji był przewodniczący Stowarzyszenia Architektów Polskich Krzysztof Chwalibóg, który zapoznał senatorów z projektem. W toku dyskusji senatorowie przypomnieli o istnieniu projektu ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budowlanych i urbanistów. Senatorowie stwierdzili, że projekt tej ustawy, opracowany przez Sejm poprzedniej kadencji, powinien zostać rozpatrzony wcześniej niż ustawa o architekturze. Oba projekty uzupełniają się bowiem wzajemnie i podejmowanie inicjatywy ustawy o architekturze przed uchwaleniem ustawy o samorządzie zawodowym byłoby niewskazane. Senatorowie w porozumieniu z architektami postanowili zwrócić się do przewodniczących sejmowych Komisji Polityki Przestrzennej i Budownictwa oraz Kultury i Środków Przekazu o spotkanie w sprawie omawianych ustaw. Senatorowie wstępnie rozpatrzyli przedłożony przez SARP projekt ustawy o architekturze. Zwrócili uwagę na niedoprecyzowanie pewnych pojęć oraz możliwość kolizji z zapisami niektórych ustaw pokrewnych. Przewodniczący SARP powołał się na odpowiednie rozwiązania francuskie, na których wzorowany jest projekt. Senatorowie zobowiązali przewodniczącego SARP do przedłożenia podkomisji tekstu francuskiej ustawy. Podkomisja postanowiła odbyć posiedzenie po uprzednim spotkaniu z przewodniczącymi sejmowych komisji w połowie stycznia.

8 grudnia 1998 r.

Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywała ustawę o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, którzy w latach 1944-1989 sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej. Uchwalona przez Sejm 3 grudnia br. ustawa przewiduje możliwość usunięcia ze stanowisk sędziów, którzy sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej orzekając w procesach będących formą represji za działalność niepodległościową, polityczną, obronę praw człowieka lub wywierając wpływ na wydawanie wyroków przez innych sędziów.

W posiedzeniu komisji uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Leszek Piotrowski. Po dyskusji członkowie komisji jednogłośnie przyjęli tekst ustawy bez poprawek.

Komisja rozpatrzyła ponadto ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawę o zmianie ustawy o prokuraturze. Po dyskusji komisja postanowiła przyjąć obie ustawy bez poprawek. Sprawozdania komisji o tych ustawach przedstawi Izbie senator Jan Chojnowski.

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do rozpatrywania ustawy o służbie cywilnej. Postanowiono kontynuować pracę nad ustawą na następnym posiedzeniu komisji.

* * *

Członkowie Komisji Obrony Narodowej zebrali się, by rozpatrzyć uchwaloną przez Sejm 3 grudnia br. ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Po dyskusji komisja zdecydowała rekomendować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek. Postanowiono, że sprawozdanie komisji o rozpatrzonej ustawie przedstawi Izbie zastępca przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej senator Andrzej Ostoja-Owsiany.

* * *

Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła wstępnie projekt budżetu w części dotyczącej Ministerstwa Kultury i Sztuki, projekt wydatków budżetowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dotacji do budżetu PAP zawartej w dziale - Ministerstwo Skarbu Państwa.

Założenia projektu budżetu MKiS przedstawiła minister Joanna Wnuk-Nazarowa. W trakcie dyskusji senatorowie zwracali uwagę na zmniejszenie środków budżetowych przeznaczonych na kulturę w porównaniu z poziomem ubiegłorocznym.

Jednocześnie zwrócono uwagę na niejasne zasady wspierania instytucji kultury środkami z budżetu po wprowadzeniu reformy administracji.

Wiele kontrowersji wzbudził wykaz instytucji pozostających w gestii budżetu państwa. Na liście tej nie znalazło się wiele instytucji o charakterze narodowych placówek kultury (muzea we Wrocławiu, Gdańsku i in.). Senatorowie zdecydowanie przeciwstawili się skreśleniu z listy państwowych placówek kultury Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski. Komisja postanowiła w tej sprawie wystosować list do premiera R.P.

W trakcie obrad rozważano możliwości restrukturyzacji ministerstwa. Konkretne decyzje o wprowadzeniu korekt do projektu budżetu senatorowie postanowili podjąć na kolejnym posiedzeniu, po otrzymaniu ustawy budżetowej zatwierdzonej przez Sejm.

W drugiej części posiedzenia rozpatrzono wstępnie projekt dochodów i wydatków budżetowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rok 1999. Projekt budżetu przedstawił komisji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i TV Bolesław Sulik. Zwrócił on szczególną uwagę na konieczność utrzymania wydatków na projektowany monitoring.

Senatorowie wskazywali na wyraźnie rozrośnięty plan wydatków budżetowych. Za nieuzasadnione uznano wydatki na luksusowe samochody dla członków Krajowej Rady, kwestionowano wydatki na odprawy i odpłatność za nie wykorzystane urlopy członków rady. Zdziwienie wywołał zapis mówiący o konieczności zakupów drogich, specjalnych komputerów z dostępem do internetu. Członkowie komisji zapowiedzieli determinację przy ograniczaniu wydatków budżetu KRRiTV po korektach Sejmu.

Na zakończenie posiedzenia wysłuchano omówienia budżetu Polskiej Agencji Prasowej, przekazanego przez wiceprezesa Piotra Ciompę. Stwierdził on m.in., że środki przeznaczone na utrzymanie PAP są bardzo skromne i mogą spowodować załamanie finansowe instytucji. Polska Agencja Prasowa ciągle znajduje się w stanie restrukturyzacji, mającej na celu usamodzielnienie i uniezależnienie agencji od budżetu państwa.

Komisja postanowiła rozpatrzyć postulaty Polskiej Agencji Prasowej na następnym posiedzeniu.

10 grudnia 1998 r.

W porządku dziennym posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przewidziano rozpatrzenie czterech ustaw: o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych; o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; o zmianie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych; o służbie cywilnej.

Po dyskusji i głosowaniu członkowie komisji postanowili rekomendować Izbie wprowadzenie 14 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Sprawozdanie komisji o tej ustawie przedstawi Izbie senator Mieczysław Janowski. Mniejszość komisji postanowiła zaproponować Senatowi jedną poprawkę do ustawy . Wniosek mniejszości przedstawi Izbie senator Jerzy Mokrzycki.

Do ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych komisja postanowiła rekomendować jedną poprawkę. Również jedną poprawkę do tej ustawy postanowiła zaproponować mniejszość komisji. Na sprawozdawcę komisji w sprawie tej ustawy wybrano senatora Tadeusza Kopacza, a na sprawozdawcę wniosku mniejszości - senatora Jerzego Chróścikowskiego.

Przegłosowano także wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych. Komisja postanowiła rekomendować Izbie 16 poprawek, a mniejszość komisji - jedną poprawkę. Zdecydowano, że sprawozdanie komisji przedstawi senator Leon Kieres, a wniosek mniejszości - senator Zbyszko Piwoński.

Komisja rozpatrywała ponadto ustawę o służbie cywilnej. Zdecydowano, że stanowisko komisji w sprawie tej ustawy zostanie przyjęte na następnym posiedzeniu.

* * *

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych. Komisja zgodziła się, by uzyskane fundusze przeznaczać na usuwanie ubiegłorocznej i tegorocznej powodzi oraz zwrot związkom zawodowym majątku utraconego w stanie wojennym.

Dotychczas obowiązujące przepisy pozwalały na przekazywanie pieniędzy uzyskanych z podatków od gier losowych jedynie na usuwanie skutków powodzi z lipca ubiegłego roku. Uniemożliwiało to udzielenie pomocy z tego źródła ofiarom powodzi z wiosny i lipca br.

Komisja rozpatrzyła też nowelizację ustawy o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego oraz o zmianie ustawy o związkach zawodowych. Nowelizacja ta umożliwia realizowanie orzeczeń komisji rewindykacyjnych.

Zmiany prawa (m.in. podatkowego i dotyczącego prywatyzacji) sprawiły, że nie można było wydać rozporządzeń wykonawczych do ustawy o zwrocie majątku i w konsekwencji - orzeczenia komisji rewindykacyjnych nie były wykonywane. Każdy kwartał opóźnienia w uchwaleniu nowelizacji oznacza konieczność wypłacenia związkom zawodowym z budżetu państwa 5 mln odsetek. Łącznie związkom zawodowym i organizacjom społecznym trzeba będzie zwrócić ok. 124 mln zł w formie obligacji i majątku trwałego.

11 grudnia 1998 r.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej kontynuowała rozpatrywanie ustawy o służbie cywilnej. Po dyskusji i głosowaniu zdecydowano, że komisja rekomenduje Izbie wprowadzenie 12 poprawek do ustawy. Również 12 poprawek postanowiły zaproponować Senatowi mniejszości komisji. Zdecydowano, że stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Jacek Sauk, a wnioski mniejszości senatorowie Zbyszko Piwoński i Jerzy Chróścikowski.

* * *

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zebrała się, by rozpatrzyć ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Po dyskusji członkowie komisji postanowili rekomendować Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Stanowisko komisji w sprawie tej ustawy przedstawi Izbie senator Elżbieta Płonka.

15 grudnia 1998 r.

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Wiedniu zapoznała się z oceną kończącej się prezydencji austriackiej oraz zadań stojących przed prezydencją niemiecką z punktu widzenia realizacji celów polityki zagranicznej RP. Ocenę na forum komisji przedstawił Stanisław Stebelski, dyrektor Departamentu Unii Europejskiej MSZ. Informację uzupełnił i poszerzył senator Władysław Bartoszewski. Obaj mówcy wskazywali, że w okresie prezydencji niemieckiej zapadać będą decyzje mające kluczowe znaczenie dla poszerzenia Unii. Między innymi 1 stycznia 1999 roku wejdzie w życie Europejska Unia Gospodarcza i Walutowa.

W tym samym dniu senatorowie zapoznali się z oceną realizacji uchwały komisji z 18 marca br. w sprawie zadań stojących przed Polską w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami na temat członkostwa w Unii Europejskiej. Na wstępie przewodniczący komisji senator Władysław Bartoszewski omówił najważniejsze punkty uchwały. Wypowiedź senatora W. Bartoszewskiego uzupełnił senator Krzysztof Majka, wiceprzewodniczący komisji. Stan zaawansowania negocjacji przedstawił główny negocjator Polski z Unią Europejską minister Jan Kułakowski. On również dokonał wstępnej oceny. Głos zabrał także podsekretarz stanu w Komitecie Integracji Europejskiej Jarosław Pietras. Obaj mówcy odpowiadali na szczegółowe pytania senatorów.

W kolejnym punkcie porządku obrad Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator W. Bartoszewski przedstawił informację na temat zaawansowania prac nad rządowym projektem ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Komisja zadecydowała o podjęciu prac nad projektem uchwały komisji i Senatu w sprawie ratyfikacji traktatu. Powołany został zespół roboczy w składzie: senatorowie W. Bartoszewski, K. Majka oraz min. J. Kułakowski.

W ostatnim punkcie porządku dziennego obrad senator W. Bartoszewski odniósł się do trzech inicjatyw Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, projektów ustaw: o obywatelstwie polskim; o Karcie Polaka i trybie stwierdzania przynależności do Narodu polskiego osób polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej; o repatriacji. Senator wskazał m.in., że materia tych projektów leży także w kompetencji Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Następnie senator Bartoszewski omówił projekt zorganizowania w czerwcu 1999 r., w 10. rocznicę przywrócenia w Polsce instytucji wyższej izby parlamentu, konferencji pod nazwą "Wyższe izby parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw kandydujących do niej w procesie integracji europejskiej".

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz zmianie ustawy o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętą przez Sejm 10 grudnia br.

Reforma służby zdrowia, w tym wejście w życie nowych zasad udzielania świadczeń zdrowotnych, określonych ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, oraz zamierzona likwidacja Lecznicy Rządowej i utworzenie jednostki badawczo-rozwojowej, spowodowały konieczność zmian w dotychczasowym systemie opieki zdrowotnej w odniesieniu do osób uprawnionych do korzystania z lecznicy. Większość dotychczasowych podopiecznych utraci swoje uprawnienia. W związku z tym konieczne jest zagwarantowanie opieki medycznej wąskiej grupie osób w miejscu ich zamieszkania. Przyjęcie ustawy nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych. Komisja postanowiła przyjąć ustawę bez poprawek. Przygotowane przez komisję sprawozdanie przedstawi na posiedzeniu Izby senator Andrzej Krzak.

* * *

Na zamkniętym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej debatowała nad finansowaniem Strategicznych Programów Rządowych na rzecz obronności w 1999 roku. Senatorowie rozpatrywali także program restrukturyzacji przemysłu obronnego i lotniczego. Zapoznali się z informacją o kondycji finansowej przedsiębiorstw przemysłu obronnego i lotniczego oraz zasadami finansowania w 1999 roku zadań wynikających z Planu Mobilizacji Gospodarki.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment