Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

10 listopada br. wizję w Senacie złożył premier Republiki Greckiej Constantine Simitis. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli też wicemarszałek Andrzej Chronowski i senator Krzysztof Majka.

W czasie spotkania marszałek A. Grześkowiak podziękowała za postawę Grecji wobec polskich starań o wejście do struktur europejskich, pozytywnie oceniła też współpracę między naszymi krajami.

Polskę i Grecję, zdaniem premiera Grecji, łączą nie tylko więzi przyjaźni, ale również podobne doświadczenia - najpierw wojenne, a potem podział Europy na dwa światy. Te doświadczenia sprawiły - stwierdził C. Simitis - że dzisiejszym ideałem jest wspólna Europa, bez jakichkolwiek podziałów. Dlatego właśnie Grecja opowiada się za poszerzaniem Unii Europejskiej.

Oceniając stosunki dwustronne, premier poinformował, że wraz z nim do Polski przyjechało 30 greckich przedsiębiorców. W ich ocenie, Polska jest krajem, w którym warto inwestować, z którym warto utrzymywać kontakty gospodarcze.

Kolejnym tematem omawianym w czasie spotkania były sprawy Polonii. W Grecji mieszka kilkadziesiąt tysięcy Polaków, ale gotowość określenia swojego statusu zadeklarowało jedynie kilka tysięcy.

* * *

W dniach 9-12 listopada br. wicemarszałek Donald Tusk przebywał w Wilnie. Wicemarszałek Senatu wraz z wicemarszałkiem Sejmu Janem Królem reprezentował polski parlament na VI spotkaniu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z przewodniczącymi parlamentów krajów biorących udział w procesie poszerzenia Unii Europejskiej. Konferencja była poświęcona zaprezentowaniu przez przewodniczących parlamentów poszczególnych krajów prac i postępów w dostosowywaniu prawodawstwa do standardów unijnych. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja nt. zwalczania przestępczości zorganizowanej w krajach starających się o członkostwo w Unii.

Przed konferencją, 9 listopada br., wicemarszałek D. Tusk wraz z wicemarszałkiem J. Królem spotkali się z wiceprzewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Andriusem Kubiliusem. Rozmowa dotyczyła przygotowań obu krajów do wstąpienia do NATO i UE oraz przygotowywanych na Litwie zmian prawa i związanych z tym zmian w sytuacji Polaków.

Po zakończeniu konferencji, 11 listopada br., wicemarszałek D. Tusk oraz wicemarszałek sejmu J. Król wzięli udział w uroczystościach obchodów 80. rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanych przez ambasadę RP w Wilnie. Złożyli wieńce na płycie Mauzoleum Matki i Serca Marszałka Józefa Piłsudzkiego na cmentarzu na Rossie. W uroczystości, oprócz ambasador Eugenii Teichmann, przedstawicieli ambasady i konsulatu RP wziął również udział wiceprzewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej A. Kubilius. Złożono również wiązanki kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wilna w 1920 r.

Następnie w kościele św. Ducha polska delegacja wzięła udział we mszy św. w intencji Rzeczypospolitej. Wieczorem wicemarszałkowie uczestniczyli w uroczystym przyjęciu wydanym przez ambasadora RP na Litwie E. Teichmann.

 

Senat i Polonia

5 listopada br., na zaproszenie Konsulatu Generalnego w Lille oraz licznych organizacji i stowarzyszeń polonijnych z Regionu Nord/Pas-de-Calais, marszałek Alicja Grześkowiak złożyła wizytę we Francji. Wizyta odbyła się w ramach obchodów Roku Polskiego w północnej Francji, którym patronuje marszałek Senatu RP.

Marszałek A. Grześkowiak wzięła udział we mszy św. odprawionej w polskim kościele Millenium w Lens, koncelebrowanej przez ks. prałata St. Jeża - rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Następnie marszałek złożyła wieniec pod pomnikiem "Solidarności", spotkała się też z Polonią.

Marszałek złożyła wizytę u prefekta Regionu Nord/Pas-de-Calais, Alaina Ohrela. W czasie tego spotkania marszałek poruszyła sprawę ewentualnego utworzenia w Lille lub okolicach polskiej szkoły. W opinii marszałek, szczególny nacisk należy położyć na naukę języka polskiego w tym tak polskim regionie Francji.

Tego dnia marszałek złożyła też wizytę merowi Rady Miasta Arras, Jean Marie Vanlerenberghe. Z okazji wizyty marszałka Senatu RP w ratuszu miejskim została otwarta wystawa "Orzeł Biały" (przygotowana przez konsulat w Lille). Marszałek A. Grześkowiak wpisała się do "złotej księgi" miasta Arras.

Wieczorem odbyła się gala polonijna, zorganizowana z okazji 80-lecia odzyskania niepodległości. W uroczystym wieczorze w Arras wzięli udział marszałek A. Grześkowiak, S. Meller, ambasador RP we Francji, prefekt Regionu Pas-de-Calais, mer miasta Arras, deputowani do Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej, merowie licznych miast północnej Francji, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, polscy księża, prezesi stowarzyszeń i organizacji polonijnych, liczna Polonia i mieszkańcy Arras.

Podczas wystąpienia marszałek Senatu m.in. podziękowała tutejszej Polonii za lata pracy i walki o niepodległość Polski, za utrzymywanie polskiej mowy, kultury i tradycji. Marszałek odznaczyła siedmiu zasłużonych przedstawicieli Polonii Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski , a jednego - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W części artystycznej wieczoru wystąpili znakomity polski pianista Janusz Olejniczak oraz pierwszy skrzypek Orkiestry Narodowej w Lille Stefan Stałanowski, a także polonijna grupa folklorystyczna "Polonia - Douai".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment